Справа № 366/169/19
Провадження №3/366/77/19
іменем України
07 лютого 2019 року суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А., за участю секретаря судового засідання німченко Н.Ю., прокурора Пашщинської С.Й., та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України,ІНФОРМАЦІЯ_3, вдова, утриманців немає, працюючої на посаді заступника начальника відділу фінансового забезпечення Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації,проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_4,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08 січня 2019 року до Іванківського районного суду Київської області надійшли матеріали від Управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається,що ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника начальника відділу фінансового забезпечення управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, будучи державним службовцем категорії «Б», являючись суб'єктом відповідальності відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах:
Так, ОСОБА_1 при призначенні вперше 12.04.2000р. на державну службу прийняла присягу державного службовця.
Відповідно до п. 15.4 особової картки державного службовця № 25 ОСОБА_1, 29.12.2016 попереджена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних».
Згідно з наказом начальника управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області № 36/К від 22.06.2016 ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника відділу фінансового забезпечення цього управління та присвоєно 6 ранг державного службовця у межах категорії «Б» посад державної служби.
Отже, ОСОБА_1, будучи державним службовцем, була належним чином попереджена про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом.
Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами , на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1, будучи державним службовцем, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов 'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» , п. 2, ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за
минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Враховуючи викладене,ОСОБА_1 декларацію за 2017 рік мала подати в період часу з 00год.00 хв. 01.01.2018 року до 00год.00 хв. 01.04. 2018 року,однак,не подала.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП установлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас
суб'єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).
Виходячи із диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, що вчиняється суб'єктом правопорушення, який усвідомив, що його бездіяльність у неподанні (без поважних причин) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в строки встановлені Законом, призвела до порушення Закону (тобто є протиправною) і подальше свідоме неподання декларації може призвести до кримінальній відповідальності за статтею 366 Кримінального кодексу України, суб'єкт правопорушення, з метою припинення такого порушення і небажання бути притягнутим до кримінальної відповідальності, вже після пропуску строків подання декларації умисно подає декларацію і бажає так чинити, при цьому розуміє, що тим самим фактично визнає свою провину і викриває себе у вчиненні адміністративного правопорушення за несвоєчасне її подання.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання декларації буде відсутня у разі об'єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і її подальше несвоєчасне подання декларації не утворює склад адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб'єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.
Будучи опитаною ОСОБА_1, пояснила що невчасне подання електронної декларації за 2017 рік вона пов'язує з некоректною роботою веб - сайту НАЗК та не справним попереднім електронним ключем.
Перевіркою встановлено, що електронний цифровий підпис ОСОБА_1 отримала 30.03.2018 в акредитованому центрі сертифікації ключів «Приватбанк». Тобто вона мала можливість ним скористатись у відведений законодавством період (з 01.01.2018 до 01.04.2018) для подачі електронної декларації за 2017, але не скористалась.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію за 2017 рік ОСОБА_1, подала лише 05.04.2018 о 09.46 год., тобто не своєчасно без поважних причин.
Беручи до уваги додаток щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1, НАЗК(вх. № 4126 від 26.10.2018), встановлено, що остання лише 05.04.2018 о 09:35 розпочала дії в реєстрі щодо подачі щорічної декларації, які 05.04.2018 о 09:46 закінчила, натиснувши кнопку «подати документ» та о 09:46:58 подання документу підтверджено ЕЦП, документ подано.
Враховуючи викладене, згідно з інформацією НАЗК, подання документ (щорічної декларації за 2017рік ) ОСОБА_1, вчинила 05.04.2018 о 09 год. 46 хв.,тобто вже після закінчення відведеного Законом терміну (з 01.01.2018 до 01.04.2018) для подання щорічних декларацій.
Ураховуючи викладене, ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника начальника відділу фінансового забезпечення управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, будучи державним службовцем 6 рангу категорії «Б», являючись суб'єктом відповідальності відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та примітки до ст. 172- 6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно без поважних причин 05.04.2018 подала щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата закінчення другого етапу системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 год. 00 хв. 01.04.2018.
Фактичним моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата зібрання усіх матеріалів перевірки та подання рапорту про виявлення всіх необхідних ознак складу правопорушення.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним оскільки ОСОБА_1, мала можливість подати зазначену декларацію через мережу Інтернет в будь-якому місці. Але оскільки, остання є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного із корупцією перебуваючи на посаді заступника начальника відділу фінансового забезпеченню управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця знаходження Управління соціального захисту населення Іванківської райдержадміністрації Київської області, а саме: Київська область, смт Іванків, вул. Поліська, 1.
У відповідності до ч. 1 ст. 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в ч. 1 ст. З цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки,які можуть виявлятися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила,що невчасно подала декларацію за 2017 рік у зв»язку з не справним попереднім електронним ключем, оскільки його роботу раніше не перевірила,а виявила лише 30.03.2018 року, а тому не встимгла вчасно подати декларацію за 2017 рік.
Прокурор Пашинська С.Й. в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити їй покарання у вигляді штрафу.
Суд, оцінивши докази та з'ясувавши обставини справи, встановив наступне.
Згідно наказу начальника управління соціального захисту населення Іванківської РДА №210 від 12.04. 2000 року ОСОБА_1 призначенна вперше з 12.04.2000 на посаду головного спеціаліста ,їй присвоєно 14 ранг державного службовця та ,згідно ст. 17 Закону України»Про державну службу»,прийнято присягу державного службовця.
Відповідно до п. 15.4 особової картки державного службовця № 25 ОСОБА_1, 29.12.2016 попереджена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних».
Згідно з наказом начальника управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області № 36/К від 22.06.2016 ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника відділу фінансового забезпечення цього управління та присвоєно 6 ранг державного службовця у межах категорії «Б» посад державної служби.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб»єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядуанння,тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Також, відповідно до пояснень ОСОБА_1 слідує,що вона була ознайомлена щодо виконання Закону України «Про запобігання корупції», однак із-за поломки електронного ключа, про якість якого не потурбувалася завчасно, не змогла вчасно подати декларацію.
Таким чином, ОСОБА_1, обіймаючи посаду заступника начальника відділу фінансового забезпечення управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, будучи державним службовцем 6 рангу у межах категорії «Б» посад державної служби, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172- 6 КУпАП, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно без поважних причин 05.04.2018 подала щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є наступний день після закінчення терміну подачі декларації, тобто 01.04.2018 року. Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто 04.01.2019 р.
Згідно ч.2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Під час розгляду справи,обставин,що пом»якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При застосуванні адміністративного стягнення судом взято до уваги особу правопорушника, а саме ступінь її умисних дій, суд вважає застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Дане стягнення, на думку суду, забезпечить виховання порушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Також, враховуючи вимоги Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути в дохід держави 384 гривень 20 копійок судового збору.
На основі вищевикладеного, керуючись статтями 23-24, 30-1, 33-35, 40-1, 172-6, 245, 246, 248, 249, 251, 252, 278-280, 283-285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1,12.04. ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6 в дохід держави судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Н.А.Тетервак