31 січня 2019 рокуЛьвів№ 857/1332/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Романчук В.В., м. Рівне, повний текст рішення складено 02 лютого 2018 року) у справі №817/1686/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-
06 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області в якому просив визнати протиправною відмову у видачі нової довідки та зобов'язати встановити щомісячну надбавку в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 47 %; надбавку за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність 45 % від посадового окладу; 21% премії від грошового забезпечення, передбачених грошовим атестатом №50, пунктом 5 Порядку №45 від 13.02.2008, пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 08592282; вулиця М. Хвильового, 2, місто Рівне, 33000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задоволено повністю.
Визнано протиправною відмову голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області видати нову довідку про грошове забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» , із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення, премії, та показника середніх розмірів грошового забезпечення, визначеного для старшого начальницького складу поліцейських станом на січень 2016 року, внаслідок введення у січні 2016 року для відповідних категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років з 1 січня 2016 року.
Зобов'язано голову Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області видати ОСОБА_2 нову довідку про грошове забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» , із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення, премії, та показника середніх розмірів грошового забезпечення, визначеного для старшого начальницького складу поліцейських станом на 1 січня 2016 року: Посадовий оклад - 3600.00 грн., передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; Оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) - 2200,00 грн., передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення по ліцейських в Національної поліції»; надбавка за стаж служби 45% до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 11.1.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцями, особам рядового і начальницького складу - у розмірі 50%, передбачену п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Надбавка особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які проводять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність в розмірі 45 % , передбачену пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу та деяких інших осіб»; Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100%., передбачену - Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення Національної поліції», пунктом 4 розділу II. Грошове забезпечення наказу МВС України від 06.04.2016 р. №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» ; Премія в розмірі 82,70% від грошового забезпечення передбачену постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення _ службовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , пункті 4 підпункт 2 постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», п.12 розділу II наказу МВС України від 6 квітня 2016 р. №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
В обґрунтуванні апеляційної скарги апелянт зазначив, що відповідно до вимог Порядку № 45, відповідачем Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, за вих.№5/177 від 24.07.2017. У вказаній довідці зазначені види грошового забезпечення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, а саме:
- посадовий оклад за посадою, відповідною посаді «начальник лінійного відділу на ст. Тернопіль УМВС на ЛЗ" - в сумі 3 600 грн.;
- оклад за звання «підполковник міліції» - в сумі 2 200 грн.;
- надбавка за стаж служби в розмірі 45% до посадового окладу та окладу за звання, в розмірі 2 610 грн.;
- премія в розмірі 1,03 % на суму 86,62 грн.
Апелянт зазначає, що у випадку позивача, щомісячна премія відповідно до посади та наданої інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року (місяць, у якому виникло у позивача право на перерахунок пенсії), не виплачувалась.
Інші щомісячні надбавки, доплати у вказаний період часу (грудень 2015 року) поліцейським не виплачувались.
Таким чином, враховуючи вимоги Порядку № 45, у відповідача були відсутні підстави включати у довідку для перерахунку пенсії позивача інших видів грошового забезпечення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу за вх. №К-874/2914/18 від 10 квітня 2018 року в якому зазначає, що рішення суду першої інстанції є законне, обґрунтованим та мотивованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Позивач вважає, що наведені апелянтом у апеляційній скарзі підстави та обставини для скасування оскаржуваного рішення суду є надуманими, а тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у їх відсутності за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.
Позивач 01.12.2001 звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію по віку з посади начальника лінійного відділу на ст. Тернопіль УМВС України на Львівській залізниці, у званні підполковника міліції.
Позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Відповідно до Грошового атестату №50 ОСОБА_2, крім посадового окладу, окладу за спеціальне звання, мав такі види грошового забезпечення, як: надбавку за вислугу років в розмірі 35% , надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100%. Що стосується доплати за особливі умови служби, то така згідно грошового атестату встановлена позивачу згідно з наказом №542 від 15.07.1999 (наявна примітка, що з 01.07.2001 не виплачувалась через відсутність асигнувань загального фонду бюджету УМВС на Львівській залізниці на 2001 рік) (а.с.12-13).
У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007, позивачу з 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії. Такий перерахунок здійснено на підставі довідки УМВС України в Рівненській області 5/457 від 25.03.2008, за якою сума грошового забезпечення, що враховувалася для визначення розміру пенсії, встановлена Управлінням МВС України в Рівненській області за посадою наступна: 1250,00 грн. - посадовий оклад; 130,00 грн. - оклад за звання; 483,00 - надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу та надбавки за звання); 875,61 грн. - надбавка за виконання особливо важливих завдань (47 % від розміру посадового окладу та надбавки за звання); 575,11 грн. - премія (21% від суми грошового забезпечення), а всього 3313,72 грн.(а.с.17).
24.07.2017 Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №5/177 для перерахунку пенсії, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад за посадою, відповідною посаді "начальник лінійного відділу на станції Тернопіль УМВС на ЛЗ" - в сумі 3600,00 грн.; оклад за звання "підполковник міліції" - в сумі 2200 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 45% до посадового окладу та окладу за звання, в розмірі 2610,00 грн. премія в розмірі 1,03% в сумі 86,62 грн., а всього 8496,62 гривень (а.с.14).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області зазначено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційною комісією головного управління МВС після виділення додаткових коштів з державного бюджету України.
Не погоджуючись з таким діями (бездіяльністю) відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, про не обґрунтованість дій відповідача та наявність підстав для надання позивачу довідки з зазначенням інших розмірів складових.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з 01 січня 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у справі №802/2196/17-а від 12 березня 2018 року у зразковій справі та підтримана постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Частиною 5 ст.291 КАС України встановлено, що рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку виключно з таких підстав:
1) суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи;
2) справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.
Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії начальника відділу становить 1,03%.
Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 1,03% є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто за січень 2016 року, за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 2 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 21 % та надбавку за особливо важливі (специфічні) умови служби в розмірі 47% позивач, немає.
Водночас відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку та правомірність своїх дій.
Пунктом 4 частини 1 статті 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статями 229 ч. 4, 243, 291, 309, 310, 315, 317 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області задовольнити. Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі №817/1686/17 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку виключно з підстав викладених у ч. 5 ст. 291 КАС України.
Головуючий суддя В. Я. Макарик
судді О. О. Большакова
І. В. Глушко
Повний текст постанови складений 07 лютого 2019 року.