вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
"05" лютого 2019 р. Справа№ 910/11197/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Іоннікової І.А.
суддів: Коротун О.М.
ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання Котенка О.О.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2
від відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
на рішення господарського суду міста Києва
від 09.10.2018 (повний текст рішення складено 22.10.2018)
у справі №910/11197/18 (суддя Бойко Р.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент”
до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про зобов'язання виконати умови договору,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" звернулось до господарського суду міста Києва із позовом до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить суд зобов'язати останнього виконати умови пункту 3.3 договору пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва №289 від 11.08.2017 з видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" довідки про виконання умов пайової участі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було у повному обсязі виконані умови договору №289 від 11.08.2017, а саме: у повному обсязі сплачено пайовий внесок, тоді як відповідач не виконує своїх зобов'язань за вказаним договором, та не надає позивачу довідку про виконання умов пайової участі, видача якої передбачена після виконання позивачем зобов'язань за договором.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на те, що пайовий внесок у сумі 2437386,82 грн. був сплачений позивачем після дати, до якої діяв понижуючий коефіцієнт 0,5, з огляду на що відповідачем було здійснено остаточний розрахунок пайового внеску без застосування понижуючого коефіцієнту, який становить суму 2921470,38 грн. Відтак, на думку відповідача, враховуючи, що позивачем не сплачено пайовий внесок у повному обсязі (у розмірі, нарахованому відповідачем), тобто не виконані умови договору №289 від 11.08.2017, у відповідача відсутні підстави для видачі позивачу довідки про виконання умов пайової участі.
Рішенням господарського суду міста Києва від 09.10.2018 позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент” задоволено повністю. Зобов'язано Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; ідентифікаційний код 04633423) виконати умови п. 3.3 Договору №289 пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва від 11.08.2017 з видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" (03083, м. Київ, проспект Науки, буд. 63; ідентифікаційний код 32920218) довідки про виконання умов пайової участі. Стягнуто з Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; ідентифікаційний код 04633423) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент” (03083, м. Київ, проспект Науки, буд. 63; ідентифікаційний код 32920218) судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 09.10.2018 у справі №910/11197/18 та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент” на користь Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 04633423, банк одержувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р 35412031029201, код банку 820019) судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги.
Підставою для скасування рішення суду скаржник зазначив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, а також порушення судом норм процесуального та матеріального права. При цьому скаржник вказує, що позивачем не виконані в повному обсязі взяті на себе зобов'язання за договором пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва №289 від 11.08.2017, щодо сплати пайового внеску, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.11.2018 апеляційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді (судді-доповідача) Іоннікової І.А., суддів Суліма В.В., Коротун О.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.11.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення господарського суду міста Києва від 09.10.2018 у справі №910/11197/18; розгляд справи призначено на 12.12.2018.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення, посилаючись на те, що мотиви та підстави, зазначені в ній щодо скасування рішення суду є безпідставними та необґрунтованими, а рішення суду ухвалено у відповідності до вимог чинного законодавства.
З 27.11.2018 головуючий суддя Іоннікова І.А. перебувала на лікарняному. З 26.12.2018 суддя Іоннікова І.А. приступила до виконання своїх обов'язків.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.12.2018 розгляд справи призначено на 10.01.2019.
Згідно останнього розпорядження Північного апеляційного господарського суду у справі №910/11197/18 призначено повторний автоматизований розподіл, відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/11197/18 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя: Іоннікова І.А., судді: Коротун О.М., Чорна Л.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2019 прийнято апеляційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення господарського суду міста Києва від 09.10.2018 у справі №910/11197/18 до провадження колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді (судді-доповідача) Іоннікової І.А., суддів Коротун О.М., Чорної Л.В. Постановлено розгляд справи №910/11197/18 розпочати спочатку та призначено справу до розгляду на 05.02.2019.
10.01.2019 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання, в якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, провадження у справі №910/111197/18 закрити; при цьому позивач посилається на положення п.2 ч.1 ст. 231, п.3 ч.1 ст. 275 ГПК України та зазначає, що 27.12.2018 Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було видано Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент” довідку №050/18-8973 про виконання умов пайової участі, тобто виконано в повному обсязі умови п.3.3 договору пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва №289 від 11.08.2017.
В судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання про закриття провадження у справі.
Представник відповідача не заперечував проти задоволення вказаного клопотання.
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів відмовляє у його задоволенні з огляду на наступне.
Повноваження суду апеляційної інстанції, зокрема, щодо закриття апеляційного провадження встановлені ст. 264 ГПК України, яка не містить такої підстави як відсутність предмету спору. При цьому стаття 264 ГПК України містить вичерпний перелік підстав для закриття апеляційного провадження.
Більш того, ст. 275 ГПК України надає право суду апеляційної інстанції, лише за результатами розгляду апеляційної скарги при наявності правових підстав та за результатами перегляду в апеляційному порядку рішення місцевого суду, зокрема, при скасуванні (повністю або частково), закрити провадження у справі. Підстави для скасування судового рішення повністю або частково із закриттям провадження у справі (за результатами апеляційного провадження) визначені у ст. 278 ГПК України, ч.1 якої, у разі наявності відповідних обставин, відсилає до приписів ст. 231 ГПК України, якими безпосередньо врегульована така процесуальна дія як закриття провадження у справі.
Відповідна правова позиція викладена також в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №415.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Північний апеляційний господарський суд встановив наступне.
11.08.2017 між Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Департамент економіки та інвестицій), Приватним підприємством "Атлант-98" (замовник 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" (замовник 2) укладено договір №289 пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва (надалі - Договір), предметом якого є сплата замовником 2 пайової участі (внесків) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва у зв'язку з будівництвом житлового будинку з офісними приміщеннями та паркінгом, а саме: житловий будинок загальною площею 11913,53 кв.м. (в тому числі загальна площа квартир - 7467,32 кв.м., загальна площа вбудованих нежитлових приміщень - 443,78 кв.м., загальна площа місць загального користування - 2286,54 кв.м., загальна площа технічних приміщень - 235,41 кв.м., площа підземного паркінгу - 689,00 кв.м., площа підземних приміщень загального користування - 791,48 кв.м.), за адресою: м. Київ, Подільський район, вул. Спаська, буд. 35.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, Договір за своєю правовою природою є договором про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва, затверджений рішенням Київської міської ради №411/1415 від 15.11.2016 (надалі - Порядок), визначає механізм залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва (далі - пайова участь) та оформлення договорів пайової участі у зв'язку зі здійсненням або намірами на здійснення будівництва (в тому числі нового будівництва та реконструкції) об'єктів (в тому числі будинків, будівель, споруд, їх комплексів або частин) незалежно від їх форми власності.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є єдиним органом, уповноваженим здійснювати розрахунок пайової участі та укладання, зміну та розірвання договорів про пайову участь (з урахуванням особливостей інших положень цього Порядку).
Згідно з п. 4.1 Порядку замовник, який здійснює або має намір здійснити нове будівництво або реконструкцію об'єктів (у разі збільшення загальної площі об'єкта), зобов'язаний до прийняття об'єкта в експлуатацію взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва, крім випадків, передбачених законодавством та цим Порядком. Залучення замовників до пайової участі відбувається на підставі договору про пайову участь замовника у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, укладеного між виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) в особі Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та замовником (далі - договір про пайову участь).
Виходячи зі змісту ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Розрахунок розміру пайової участі здійснюється відповідно до методики розрахунку пайової участі, визначеної в розділі VI цього Порядку (п. 5.1.9 Порядку).
Розрахунок розміру пайової участі є невід'ємною частиною договору про пайову участь (п. 6.1 Порядку).
В пункті 1.2 Договору сторонами погоджено розмір пайового внеску, який становить 2437386,82 грн. згідно з розрахунком, що міститься у Додатку №1 і є невід'ємною частиною цього договору, та підлягає уточненню після надання фактичних даних технічної інвентаризації та/або загальної кошторисної вартості об'єкту будівництва/реконструкції, визначеної в установленому порядку за фактичними техніко-економічними показниками.
Пунктом 6.2 Порядку передбачено, що встановлений згідно з цим Порядком розмір пайової участі не може перевищувати граничного розміру пайової участі, визначеного законодавством України.
Частиною 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Пунктом 6.5 Порядку встановлено, що у разі якщо загальна кошторисна вартість не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами (не подано замовником затвердженої в установленому порядку проектної документації в частині кошторису відповідно до підпункту 5.1.1 та пункту 6.3 цього Порядку), вона визначається на основі затверджених Київською міською радою нормативів для одиниці створеної потужності (1 (одного) кв. м житлової та нежитлової площі) шляхом їх множення на відповідні площі об'єкта, що були створені внаслідок будівництва/ реконструкції. У такому випадку розрахунок розміру пайової участі при новому будівництві, реконструкції визначається за формулою:
РПУ = Sжитл х Кжитл х І х 4% + Sнежитл х Кнежитл х I х 4%, де
РПУ - розмір пайової участі об'єкта (грн); Sжитл - загальна кошторисна вартість будівництва, реконструкції (в частині додатково створеної площі/квадратних метрів) житлової частини об'єкта будівництва, визначена відповідно до пункту 6.3 Порядку (грн); Sнежитл - загальна кошторисна вартість будівництва, реконструкції (в частині додатково створеної площі/квадратних метрів) нежитлової частини об'єкта будівництва, визначена відповідно до пункту 6.3 Порядку (грн); Кжитл - спеціальний норматив одиниці створеної потужності для будівництва житлових будинків та житлових комплексів (грн/кв.м.); Кнежитл - спеціальний норматив одиниці створеної потужності для будівництва або реконструкції об'єктів нежитлового призначення (грн/м 2); I - індекс інфляції від місяця, в якому було затверджено відповідний норматив, діючий на момент розрахунку, до місяця, що передує тому, в якому здійснюється розрахунок пайової участі (включно). Якщо індекс інфляції менше 100%, то до розрахунку береться показник 1,0. Для розрахунку застосовується індекс споживчих цін, що встановлюється Державною службою статистики України (Індекс інфляції).
Отже, розмір пайової участі, що підлягає сплаті замовником 2 (позивачем) визначений за формулою, наведеною у п. 6.5 Порядку, зокрема з застосуванням наступних значень: 7467,32 кв.м. * 10000,00 грн. * 1,109 * 2% + 3521,80 кв.м. * 10000,00 грн. * 1,109 * 2%, що становить 2437386,82 грн.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з п. 4.3 Порядку кошти пайової участі сплачуються замовником в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва/реконструкції в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором про пайову участь. Прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію без сплати пайової участі в повному обсязі не звільняє замовника від обов'язку її сплати.
Відповідно до п. 1.3 Договору пайовий внесок сплачується замовником 2 в строк до 28.12.2017 включно, але в будь-якому випадку у повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва/реконструкції в експлуатацію.
У пункті 2.1 Договору сторонами погоджено, що замовник 2 сплачує пайовий внесок у сумі, вказаній у п. 1.2 з врахуванням п.п. 2.2, 2.4 цього договору, у строк, визначений у п. 1.3 договору, на бюджетний рахунок бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету за вказаними реквізитами.
Виходячи зі змісту п. 2.2, п.2.4 Договору, у випадку збільшення загальної площі, зміни інших характеристик об'єкта будівництва/реконструкції, вказаного у п. 1.1 договору, замовник 1 та замовник 2 зобов'язані письмово повідомити ці обставини Департамент економіки та інвестицій не пізніше ніж через 30 днів з моменту, коли ці обставини стали відомі або мали стати відомими замовникам. Сума платежу на момент здійснення оплати коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції) від місяця, в якому був зроблений розрахунок суми пайового внеску, і до місяця, що передує тому, в якому здійснюється платіж. У випадку, якщо індекс інфляції є меншим 100% в порівнянні з індексом інфляції від дати розрахунку суми пайового внеску, до розрахунку береться показник 1,0.
Відповідно до п. 3.1 Договору замовник 2 зобов'язаний перерахувати пайовий внесок на умовах та в порядку, визначених цим договором.
Замовник 2 зобов'язаний до введення об'єкту будівництва/реконструкції, визначеного у п. 1.1 договору, в експлуатацію звернутися до Департаменту економіки та інвестицій для проведення остаточних розрахунків пайового внеску за даними технічної інвентаризації об'єкту та/або загальною кошторисною вартістю об'єкта будівництва/реконструкції, визначеної в установленому порядку, за фактичними техніко-економічними показниками (п. 3.2 Договору).
При цьому, згідно з п. 5.2.8 Порядку розмір пайової участі, визначений договором про пайову участь, підлягає коригуванню після надання замовником документів про визначення у встановленому порядку загальної кошторисної вартості об'єкта та даних технічної інвентаризації завершеного будівництвом/реконструкцією об'єкта, що приймається в експлуатацію. Замовник зобов'язаний надати відповідні документи для проведення остаточних розрахунків та сплати замовником пайової участі в повному обсязі згідно з даними, зазначеними у цих документах, не пізніше ніж за 15 (п'ятнадцять) робочих днів до дати введення в експлуатацію. При зменшенні в процесі проектування та будівництва техніко-економічних показників об'єкта (в тому числі при невідповідності фактичних техніко-економічних показників даним затвердженого проекту) сплачені кошти за пайову участь замовнику не повертаються.
В матеріалах справи відсутні докази збільшення об'єкта будівництва понад розміри, вказані у Договорі, зміни інших характеристик об'єкта будівництва, що призводять до збільшення суми пайового внеску.
Водночас як вбачається з довідки №298ЖББк від 25.07.2018, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_4Л.Ю.С.", яким було проведено технічну інвентаризацію об'єкта будівництва, загальна площа будинку зменшилась до 11793,00 кв.м.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, позивач зобов'язаний був у строк до 28.12.2017 включно сплатити пайовий внесок, визначений з урахуванням умов п.п. 2.2, 2.4 Договору.
ОСОБА_4, у вказаний строк позивачем не було сплачено пайовий внесок.
Претензією №050/08-2203 від 29.03.2018 відповідач повідомив позивача про те, що станом на 27.03.2018 позивачем не сплачено пайовий внесок у сумі 2437386,82 грн., чим порушено умови Договору щодо строків сплати пайового внеску. При цьому, відповідач зазначив, що станом на 27.03.2018 заборгованість позивача за Договором становить 5573601,24 грн., з яких 5043450,93 грн. - заборгованість зі сплати пайового внеску з урахуванням інфляції; пеня та інфляція у сумі 530150,31 грн., яку відповідач вимагав сплатити у 10-ти денний термін з дня отримання вказаної претензії.
Листом вих. №29103-5 від 29.03.2018 позивач звернувся до відповідача та повідомив, що він сплатив пайовий внесок за Договором, у зв'язку з чим просив надати розрахунок розміру суми пайового внеску, що підлягає сплаті з урахуванням індексу інфляції та інших пунктів договору, для можливості оплати участі у повному розмірі. При цьому, позивач вказав на те, що техніко-економічні показники об'єкта не змінились та відповідають раніше наданим показникам (копія листа долучена позивачем до позовної заяви).
30.03.2018 позивач сплатив пайовий внесок у розмірі 2437386,82 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1587 від 29.03.2018 (призначення платежу - пайовий внесок згідно з Договором №289 від 11.08.2017), копія якого долучена позивачем до позовної заяви.
Позивач не погодився із розміром заборгованості за Договором, визначеним відповідачем (оскільки відповідачем не було застосовано понижуючий коефіцієнт 0,5), та просив переглянути його, про що повідомив Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом №20/04-5 від 20.04.2018.
Листом від 23.05.2018 відповідач повідомив позивача про те, що ним було правомірно здійснені розрахунки та встановлено розмір заборгованості позивача за Договором на загальну суму 5573601,24 грн., враховуючи підстави для незастосування понижуючого коефіцієнту 0,5.
24.07.2018 позивачем сплачено пайовий внесок у розмірі 484083,56 грн., що підтверджується платіжним дорученням №4157 від 24.07.2018 (призначення платежу - пайовий внесок згідно з Договором №289 від 11.08.2017), копія якого долучена позивачем до позовної заяви.
26.07.2018 позивач звернувся до відповідача з листом №0670, в якому просив відповідача виконати зобов'язання за Договором та видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" довідку про виконання умов пайової участі, при цьому позивач повідомив про сплату пайового внеску, пені та інфляційних втрат у загальному розмірі 2862322,89 грн.
Спір у справі виник у зв'язку з тим, що за твердженням позивача, ним було у повному обсязі виконані умови Договору, а саме у повному обсязі сплачено пайовий внесок, тоді як відповідач не виконав своїх зобов'язань за вказаним договором щодо надання позивачу довідки про виконання умов пайової участі, видача якої передбачена після виконання позивачем зобов'язань за договором.
Заперечуючи проти позову, відповідач вказував на те, що пайовий внесок у сумі 2437386,82 грн. був сплачений позивачем після дати, до якої діяв понижуючий коефіцієнт 0,5, з огляду на що здійснений відповідачем розрахунок пайового внеску без застосування понижуючого коефіцієнту є обґрунтованим. Оскільки, позивач не у повному обсязі сплатив пайовий внесок, то відсутні підстави для видачі йому довідки про виконання умов пайової участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (ч. 2 ст. 14 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 5.3.1 Порядку належне виконання умов договору про пайову участь підтверджується відповідною довідкою (далі - довідка про виконання умов пайової участі), яка готується і видається замовнику Департаментом протягом 5 (п'яти) робочих днів після надходження коштів та проведення замовником остаточних розрахунків відповідно до умов укладеного договору про пайову участь, підпункту 5.2.8 цього Порядку, а також надання документів, визначених у підпункті 5.3.2 цього Порядку.
У пункті 5.3.2 Порядку зазначено, що для отримання довідки про виконання умов договору про пайову участь замовник надає до Департаменту належним чином засвідчені копії таких документів: - що підтверджують повну сплату пайової участі; - що підтверджують зменшення розміру пайової участі відповідно до пунктів 6.8, 6.9 цього Порядку (у разі наявності); - затвердженої в установленому порядку проектної документації в частині техніко-економічних показників об'єкта будівництва та кошторисної частини (за наявності) у разі внесення змін до техніко-економічних показників за об'єктом після укладання договору про пайову участь; - позитивного висновку державної будівельної експертизи оновленого кошторису (за наявності кошторису) із зазначенням змінених техніко-економічних показників за об'єктом; - технічного паспорта об'єкта або довідки щодо показників на житловий, громадський чи виробничий будинок, господарські будівлі, захисні споруди (у разі неподання на етапі укладання договору про пайову участь).
За змістом п. 5.3.4 Порядку Департамент відмовляє в наданні довідки про виконання умов пайової участі в разі неподання документів, визначених підпунктом 5.3.2 цього Порядку, та/або у випадку несплати замовником коштів з урахуванням проведеного Департаментом остаточного розрахунку відповідно до даних технічної інвентаризації об'єкта завершеного будівництва або реконструкції.
У пункті 2.5 Договору вказано, що після сплати повної суми пайового внеску, визначеної з урахуванням п.п. 1.2, 2.3, 2.4, 3.2 та можливих інших платежів, визначених у п.п. 4.1, 4.2, 4.3 договору, замовнику 1 та замовнику 2 видається довідка про виконання умов пайової участі в порядку та на умовах, визначених договором.
Згідно з п. 2.9 Договору підтвердженням виконання замовником 2 зобов'язання за цим договором є надання Департаментом економіки та інвестицій замовнику 1 та замовнику 2 довідки про виконання умов пайової участі.
Відповідно до п. 3.3 Договору Департамент економіки та інвестицій за умови належного виконання замовником 2 своїх обов'язків, що встановлені цим договором, зобов'язаний в порядку, визначеному цим договором, видати замовнику 1 та замовнику 2 Довідку про виконання умов пайової участі.
Таким чином, обов'язок Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати Довідку про виконання умов пайової участі настає за умови належного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" зобов'язань за Договором, а саме за умови сплати позивачем пайового внеску на умовах та у порядку, визначеними договором.
Як встановлено вище, позивач у строк до 28.12.2017 включно повинен був у будь-якому випадку сплатити пайовий внесок у розмірі 2540684,54 грн. (з урахуванням індексу інфляції, визначеного відповідно до п. 2.4 Договору).
Натомість позивач сплатив пайовий внесок у розмірі 2437386,82 грн. 30.03.2018, що підтверджується платіжним дорученням №1587 від 29.03.2018.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що станом на 30.03.2018 розмір пайового внеску, який підлягав сплаті позивачем, становив 2628597,50 грн. з урахуванням коригування суми пайового внеску на індекс інфляції.
Так, згідно з п. 4.1 Договору у випадку порушення зазначених у п. 1.3 цього договору строків сплати пайового внеску розмір несплаченої частки пайової участі замовником 2 коригується на індекс інфляції від дати розрахунку пайового внеску та на величину штрафних санкцій, передбачених п.п. 4.2, 4.3 договору. У випадку, якщо індекс інфляції є меншим за 100% коригування суми платежу не відбувається.
Пунктом 8.3 Порядку визначено, що у разі прострочення строків сплати, визначених договором про пайову участь, замовник несе відповідальність згідно з умовами укладеного з Департаментом договору про пайову участь та сплачує на користь Департаменту пеню в розмірі не менше ніж 0,1 % в день, що нараховується на суму простроченої заборгованості.
Відповідно до п. 4.2 Договору у випадку порушення зазначених у п. 1.3 договору строків сплати пайового внеску замовник 2 сплачує пеню у розмірі 0,1% в день, що нараховується на суму простроченої заборгованості. Пеня, що передбачена цим договором, нараховується протягом усього строку прострочення без будь-яких обмежень строків нарахування.
Перевіривши розрахунок заборгованості, викладений позивачем у позовній заяві, відповідно до якого позивачем нараховано пеню у загальному розмірі 233725,39 грн. за період з 29.12.2017 по 28.03.2018, колегія суддів вважає, що такий розрахунок здійснений відповідно до умов укладеного між сторонами Договору та є арифметично вірним.
Таким чином, 30.03.2018 позивач повинен був сплатити пайовий внесок, визначений відповідно до умов Договору з урахуванням індексу інфляції та нарахованої пені у загальному розмірі 2862322,89 грн.
Тобто, позивачем було недоплачено пайовий внесок у розмірі 424936,07 грн.
24.07.2018 позивач сплатив пайовий внесок у розмірі 484083,56 грн., що підтверджується платіжним дорученням №4157 від 24.07.2018 (призначення платежу - пайовий внесок згідно з Договором №289 від 11.08.2017).
Як вбачається з розрахунку заборгованості (пайового внеску), викладеного позивачем у позовній заяві, та який визнається судом апеляційної інстанції обґрунтованим, за період з 29.03.2018 по 24.07.2018 позивачем нараховано пеню у розмірі 50975,64 грн. та визначено суму пайового внеску, яка станом на 24.07.2018 (з урахуванням індексу інфляції) становить 433107,92 грн.
Таким чином, станом на 24.07.2018 розмір пайового внеску за Договором (разом з пенею та інфляцією, на які збільшується пайовий внесок відповідно до умов п. 4.1 Договору) становив 484083,56 грн., що і було сплачено позивачем 24.07.2018 відповідно до платіжного доручення №4157 від 24.07.2018.
Згідно з ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що позивач у повному обсязі сплатив пайовий внесок, розмір якого визначений умовами Договору (п.п. 1.2, 2.3, 2.4, 4.1, 4.2).
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, щодо відсутності підстав для застосування понижуючого коефіцієнту 0,5 до суми пайового внеску, посилаючись на те, що позивачем не було сплачено його у встановлений Договором строк, є безпідставними з огляду на наступне.
Пунктом 8 рішення Київської міської ради №411/1415 від 15.11.2016 "Про затвердження Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва" на період до 31.12.2017 у п.п. 6.4 та 6.5 Порядку у формулі розрахунку розміру пайової участі застосовувати понижуючий коефіцієнт 0,5 як для житлових, так і для нежитлових площ.
Отже, розмір пайової участі у договорах, укладених у 2017 року, повинен обчислюватися із застосуванням понижуючого коефіцієнту 0,5.
З огляду на те, що Договір було укладено між сторонами 11.08.2017, при розрахунку пайової участі підлягає застосуванню понижуючий коефіцієнт 0,5, застосування якого було відображено сторонами у Додатку №1 до Договору (вказана ставка 2% замість 4%).
Ані умовами Договору, ані законодавством не передбачено, що у випадку прострочення сплати замовником пайового внеску умови п. 8 рішення Київської міської ради №411/1415 від 15.11.2016 не підлягають застосуванню.
Доказів на підтвердження внесення змін до Договору щодо ціни договору та способу її визначення (відповідна додаткова угода, тощо) матеріали справи не містять.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що для визначення розміру пайового внеску за Договором підлягає застосуванню понижуючий коефіцієнт 0,5 незалежно від тієї обставини, що позивачем було прострочено сплату пайового внеску та сплачено його у 2018 році.
Відтак, оскільки позивачем 24.07.2018 було в повному обсязі виконано свої зобов'язання із сплати пайового внеску, то відповідач зобов'язаний був протягом 5 (п'яти) робочих днів після надходження коштів видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" довідку про виконання умов пайової участі.
ОСОБА_4 в матеріалах справи відсутні докази виконання Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визначених Порядком та Договором зобов'язань щодо видачі довідки про виконання умов пайової участі.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбуд Девелопмент” про зобов'язання Департамента економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виконати умови пункту 3.3 договору пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва №289 від 11.08.2017 з видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбуд Девелопмент" довідки про виконання умов пайової участі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 73, 74, 77 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Вищевикладені обставини справи спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, та на які він посилається як на підставу скасування рішення суду, а тому відхиляються судом.
За таких обставин, Північний апеляційний господарський суд приходить до висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду не вбачається.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 276, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, рішення господарського суду міста Києва від 09.10.2018 у справі №910/11197/18 - без змін.
Матеріали справи №910/11197/18 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст. 287 - 289 ГПК України.
Головуючий суддя І.А. Іоннікова
Судді О.М. Коротун
ОСОБА_1
повний текст постанови складено 06.02.2019