Рішення від 31.01.2019 по справі 910/14168/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31.01.2019Справа № 910/14168/18

Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. за участю секретаря судового засідання Письменної О.М., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Міністерства соціальної політики України

до Департаменту молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державна аудиторська служба України

про стягнення 57970,26 грн.

за участю представників:

від позивача: Хребет С.І.

від відповідача: Йовжій О.М.

від третьої особи: Ходос Л.С.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство соціальної політики України звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про стягнення 57970,26 грн.

В обґрунтування заявленого позову, позивач посилається на те, що за результатами проведення у 2017 році Державною аудиторською службою України планової ревізії фінансово-господарської діяльності Міністерства соціальної політики України, встановлено, що Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) безпідставно видано путівки за відсутності документів, у зв'язку із чим державі в особі Міністерства соціальної політики України завдані збитки у сумі 57970,26 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.10.2018 дану позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали.

09.11.2018 позивачем подано клопотання про усунення недоліків, допущених при поданні до суду даного позову. Також, до вказаного клопотання позивачем долучено копію довідки звірки Державної аудиторської служби України №04-22/52з від 23.06.2017.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/14168/18, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначено судове засідання у справі на 29.11.2018, залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державну аудиторську службу України.

29.11.2018 через відділ діловодства суду від третьої особи надійшли пояснення по суті позову та матеріали ревізії. У своїх поясненнях третя особа позовні вимоги Міністерства соціальної політики України підтримала повністю.

29.11.2018 через відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача у справі № 910/14168/18.

В судовому засіданні 29.11.2018 оголошено перерву до 18.12.2018.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2018 задоволено клопотання Департаменту освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про заміну відповідача у справі правонаступником, замінено відповідача у справі №910/14168/18 Департамент освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на його правонаступника - Департамент молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вулиця ХРЕЩАТИК, будинок 12, ідентифікаційний код 42269168) та відкладено розгляду справи №910/14168/18 на 22.01.2019.

В судовому засіданні 22.01.2019 представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що всі діти у кількості 15 осіб мали відповідну пільгову категорію та путівки їм були видані не безпідставно, у зв'язку із чим, доводи викладені в позовній заяві позивача є такими, що не відповідають дійсності.

В судовому засіданні 22.01.2019 оголошено перерву до 31.01.2019.

29.01.2019 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

Представник позивача в судовому засіданні 31.01.2019 надав пояснення по суті позовних вимог, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, надав пояснення щодо своїх заперечень.

Представник третьої особи в судовому засіданні 31.01.2019 позовні вимоги позивача підтримав.

В судовому засіданні 31.01.2019 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

14 лютого 2015 року між Міністерством соціальної політики України (далі - Міністерство) та Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) укладено договір № 25/15 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "УДЦ "Молода гвардія" (далі - договір №25/15 від 14.02.2015).

Цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором, але не пізніше ніж до 31.12.2015 (п. 7.1.).

02 березня 2016 року між Міністерством соціальної політики України (далі - Міністерство) та Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) укладено договір № 25/16 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "УДЦ "Молода гвардія" (далі - договір №25/16 від 02.03.2016).

Цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором, але не пізніше ніж до 31.12.2016 (п. 7.1.).

Предметом договорів №25/15 від 14.02.2015, №25/16 від 02.03.2016 є організація направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №227 від 28.02.2011 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах "Артек" і "Молода гвардія" (зі змінами).

Умовами вище вказаних договорів сторони погодили, що Департамент отримує в Міністерстві путівки до ДП "УДЦ "Молода гвардія" та здійснює розподіл путівок в розрізі регіонів і міст обласного значення відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей у місті Києві, згідно з Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до ДП "УДЦ "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів (п.1.2.).

Згідно з пунктом 2.1 договору №25/15 від 14.02.2015 вартість одного ліжко-дня в державному підприємстві "УДЦ "Молода гвардія" затверджено наказом Міністерства від 27.01.2015 № 71 "Про затвердження вартості одного ліжко-дня путівки до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та складає 235,16 грн.

Пунктом 2.2 договору №25/15 від 14.02.2015 передбачено, що часткова оплата путівок за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день, становить:

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівки - 987,67 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1481,51 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 2469,18 грн.

У відповідності до п. 2.1 договору №25/16 від 02.03.2016, вартість одного ліжко-дня в державному підприємстві "УДЦ "Молода гвардія" затверджено наказом Міністерства від 04.02.2016 № 75 "Про затвердження вартості одного ліжко-дня путівки до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та складає 284,62 грн.

Пунктом 2.2 договору №25/15 від 14.02.2015 встановлено, що часткова оплата путівок за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день, становить:

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівки - 1195,40 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1793,11 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 2988,51 грн.

Також, 13 червня 2016 року між Міністерством соціальної політики України (далі - Міністерство) та Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) укладено договір № 50/16 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства України "МДЦ "Артек" (далі - договір №50/16 від 13.06.2016).

Цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором, але не пізніше ніж до 31.12.2016 (п. 7.1.).

Предметом договору №50/16 від 13.06.2016 є організація направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №227 від 28.02.2011 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах "Артек" і "Молода гвардія" (зі змінами).

Відповідно до п. 2.1. договору №50/16 від 13.06.2016 вартість одного ліжко-дня в державному підприємстві "УДЦ "Молода гвардія" затверджено наказом Міністерства від 10.03.2016 №239 "Про затвердження вартості одного ліжко-дня путівки до державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" та складає 297,50 грн.

Пунктом 2.2 договору №50/16 від 13.06.2016 передбачено, що часткова оплата путівок за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день, становить:

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівки - 1249,50 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1874,25 грн.;

- за путівку з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 3123,75 грн.

За змістом пункту 3.1.1 вказаних вище договорів, Департамент зобов'язується відповідно до Порядку здійснювати направлення дітей на оздоровлення згідно з планом графіком розподілу путівок та наказу Міністерства.

За невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором кожна із сторін несе відповідальність відповідно до законодавства України (п. 4.1 договорів).

Як вбачається із матеріалів справи, між Міністерством соціальної політики України та Державним підприємством "Український дитячий центр "Молода гвардія" укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №15/01-ПП від 14.02.2015, за умовами якого з метою забезпечення дітей оздоровленням та відпочинком у 2015 році ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія" у порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов'язалося надати послуги з оздоровлення та відпочинку 10300 дітей на 21 календарний день перебування у закладі, а Міністерство, у свою чергу, оплачувати такі послуги відповідно до калькуляції вартості одного ліжко-дня путівки у Державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія", специфікації путівок для оздоровлення дітей та переліку послуг, які входять до вартості такої путівки.

Між Міністерством соціальної політики України та Державним підприємством "Український дитячий центр "Молода гвардія" укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №15/01-ПП від 23.02.2016, за умовами якого з метою забезпечення дітей оздоровленням та відпочинком у 2016 році ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія" у порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов'язалося надати послуги з оздоровлення та відпочинку 11200 дітей на 21 календарний день перебування у закладі, а Міністерство, у свою чергу, оплачувати такі послуги відповідно до калькуляції вартості одного ліжко-дня путівки у Державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія", специфікації путівок для оздоровлення дітей та переліку послуг, які входять до вартості такої путівки.

Також, 13.06.2016 між Міністерством соціальної політики України та Державним підприємством України "Міжнародний дитячий центр "Артек" укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №15/05-ПП від 13.06.2016, за умовами якого з метою забезпечення дітей оздоровленням та відпочинком у 2016 році ДП України "МДЦ "Артек" у порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов'язалося надати послуги з оздоровлення та відпочинку 11200 дітей на 21 календарний день перебування у закладі, а Міністерство, у свою чергу, оплачувати такі послуги відповідно до калькуляції вартості одного ліжко-дня путівки у Державному підприємстві України "МДЦ "Артек", специфікації путівок для оздоровлення дітей та переліку послуг, які входять до вартості такої путівки.

У відповідності до вище вказаних договорів у період 2015-2016 р.р. згідно із Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінсоцполітики №220 від 26.02.2015, Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого Мінсоцполітики № 238 від 10.03.2016, Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" за рахунок бюджетних коштів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України № 154 від 12.04.2012, та Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардіям за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінсоцполітики №104 від 11.02.2016 (Положення діяли на час оздоровлення та укладення зазначених договорів) направлено на оздоровлення наступних дітей:

ОСОБА_6 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_7 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_8 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_9 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_10 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_11 - сплачено з бюджету 3950,69 грн. 80 % вартість путівки;

ОСОБА_12 - сплачено з бюджету 2469,18 грн. 50 % вартість путівки;

ОСОБА_13 - сплачено з бюджету грн. 50 % вартість путівки;

ОСОБА_14 - сплачено з бюджету 2469,18 грн. 50 % вартість путівки;

ОСОБА_15 - сплачено з бюджету 2469,18 грн. 50 % вартість путівки;

ОСОБА_16 - сплачено з бюджету 4938,36 грн. 100 % вартість путівки;

ОСОБА_17 - сплачено з бюджету 5977,02 грн. 100 % вартість путівки;

ОСОБА_18 - сплачено з бюджету 5977,02 грн. 100 % вартість путівки;

ОСОБА_19 - сплачено з бюджету 4938,36 грн. 50 % вартість путівки;

ОСОБА_20 - сплачено з бюджету 4373,25 грн. 70 % вартість путівки.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається, що за результатами проведення у 2017 році Державною аудиторською службою України планової ревізії фінансово-господарської діяльності Міністерства соціальної політики України, встановлено, що Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у порушення Положень №220 від 26.02.2015, № 238 від 10.03.2016, №104 від 11.02.2016 безпідставно видано 15 путівок на оздоровлення за відсутності документів, у зв'язку із чим державі в особі Міністерства соціальної політики України завдані збитки у сумі 57970,26 грн.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом на виконання договорів про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до ДП "УДЦ "Молода гвардія" №25/15 від 14.02.2015, №25/16 від 02.03.2016 та договору про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до ДПУ "МДЦ "Артек" №50/16 від 13.06.2016 до ДП "УДЦ "Молода гвардія" та до ДПУ "МДЦ "Артек" було здійснено направлення на оздоровлення дітей, які перебувають на диспансерному обліку (11 дітей), дітей із малозабезпечених сімей (2 дітей), обдарованих дітей (1 дитина), дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій (1 дитина).

Згідно із ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із зведеним реєстром видачі путівок направлення на оздоровлення дітей, які перебувають на диспансерному обліку, дітей із малозабезпечених сімей, обдарованих дітей та дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій було здійснено за відсутності документів, передбачених Положеннями №220 від 26.02.2015, № 238 від 10.03.2016, №104 від 11.02.2016.

Факт порушення вказаних вище Положень Департаментом відображено в акті ревізії №04-22/12 від 04.08.2017, який складено на підставі перевірки фінансово господарської діяльності Міністерства соціальної політики України проведеної у 2017 році Державною аудиторською службою України.

У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах "Артек" і "Молода гвардія", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №227 від 28.02.2011 з подальшими змінами (надалі - Порядок №227).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 227 (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) направлення дітей на оздоровлення та відпочинок у дитячих центрах "Артек" і "Молода гвардія" здійснюється відповідно до порядку, затвердженого Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.

Дитина забезпечується путівкою до зазначених дитячих центрів за рахунок бюджетних коштів один раз на рік за умови, що путівка до дитячого закладу оздоровлення не надавалась їй у тому самому році за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 227 придбані за рахунок бюджетних коштів путівки до дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" надаються безоплатно або з частковою оплатою у розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел за визначеною Мінсоцполітики квотою. Категорії дітей, яким путівки надаються безоплатно або з частковою оплатою у розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, визначаються Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.

Згідно із п.п 9, 10 Порядку № 227, Мінсоцполітики затверджує розподіл путівок до дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" у розрізі адміністративно-територіальних одиниць пропорційно співвідношенню чисельності дітей шкільного віку в регіоні до загальної чисельності таких дітей в Україні за даними органів державної статистики з урахуванням кількості дітей пільгових категорій та укладає договори з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань сім'ї, молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій про направлення дітей для оздоровлення та відпочинку.

Мінсоцполітики передає путівки Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань сім'ї, молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, які здійснюють розподіл путівок у розрізі районів і міст обласного значення пропорційно співвідношенню чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Автономній Республіці Крим, відповідній області, м. Києві та Севастополі з урахуванням кількості дітей пільгових категорій.

Сума, яка сплачується батьками (особами, які їх замінюють), вноситься до початку оздоровчої зміни в касу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу з питань сім'ї, молоді та спорту обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, які перераховують зазначені кошти протягом п'яти робочих днів на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Державної казначейської служби для подальшого здійснення нею розрахунків з дитячими центрами "Артек" і "Молода гвардія" відповідно до пункту 6 цього Порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 227 Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, до компетенції яких належить питання організації оздоровлення та відпочинку дітей, подають протягом 10 днів після закінчення кожної оздоровчої зміни Мінсоцполітики інформацію про використання путівок за встановленою цим Міністерством формою.

Порядки надання дітям путівок для оздоровлення та відпочинку у ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія", ДП України "Міжнародний дитячий центр "Артек" та переліки документів, необхідних для отримання путівки до ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія" та ДП України "Міжнародний дитячий центр "Артек" у 2015-2016 роках, визначалися: Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінсоцполітики №220 від 26.02.2015, Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого Мінсоцполітики № 238 від 10.03.2016, Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" за рахунок бюджетних коштів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України № 154 від 12.04.2012, та Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардіям за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінсоцполітики №104 від 11.02.2016.

Згідно із пунктом 3 розділу IV Положення № 220, пунктом 5 розділу IV Положення №104 для надання путівок до ДП "УДЦ "Молода гвардія" для дітей, які перебувають на диспансерному обліку з частковою оплатою в розмірі 20 відсотків та в розмірі 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством, до відповідних підрозділів районних, районних у місті Києві державних адміністрацій з питань сім'ї та дітей, органів місцевого самоврядування подаються: копія свідоцтва про народження; форма первинної облікової документації № 079/о "Медична довідка на дитину, яка від'їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку", де описується стан здоров'я дитини та зазначається перебування під диспансерним наглядом.

У відповідності до п. 5 розділу IV Положення №238 для надання путівок до ДПУ "МДЦ "Артек" для дітей, які перебувають на диспансерному обліку з частковою оплатою в розмірі 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством, до відповідних підрозділів районних, районних у місті Києві державних адміністрацій з питань сім'ї та дітей, органів місцевого самоврядування подаються: копія документа, що посвідчує особу; форма первинної облікової документації № 079/о "Медична довідка на дитину, яка від'їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку", затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 травня 2013 року № 435.

У відповідності до Положень № 220, №104, №238 перед відправленням діти, яким надається путівка, повинні пройти медичний огляд у встановленому законодавством порядку та отримати форму первинної облікової документації № 079/о "Медична довідка на дитину, яка від'їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку".

Як підтверджено матеріалами справи зазначена медична довідка № 079/о на дітей станом на час направлення дітей на оздоровлення у Департаменті була відсутня.

В заперечення позовних вимог відповідач зазначає, що путівки на оздоровлення надавались дітям, які перебувають на диспансерному обліку на підставі форми №070/о.

Так, форма первинної облікової документації № 079/о "Медична довідка на дитину, яка від'їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку", затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 травня 2013 року № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 990/23522.

Згідно із Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 079/о "Медична довідка на дитину, яка від'їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку", форма № 079/о є обов'язковим медичним документом для дітей, які від'їжджають в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку.

Форму № 079/о заповнюють медичні працівники шкіл, фельдшерсько-акушерських пунктів, лікарі-педіатри дитячих поліклінік, лікарі загальної практики - сімейні лікарі. Дані форми № 079/о забезпечують медичний персонал дитячого закладу оздоровлення та відпочинку інформацією про стан здоров'я дитини, що необхідно для правильної організації фізичного виховання і оздоровчих заходів у період відпочинку дитини.

Отже, у відповідності до Положень № 220, №104, №238 та Інструкції, форма № 079/о є обов'язковим медичним документом для дітей, які від'їжджають в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку.

Натомість форма 070/о, відповідно до пунктів 2, 3 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о "Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування", затвердженої Наказ Міністерства охорони здоров'я України №110 від 14.02.2012, форма № 070/о видається особам, яким показано санаторно-курортне лікування або оздоровлення в санаторії-профілакторії, а також застрахованим особам за умови часткового фінансування санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Форма № 070/о надається всіма закладами охорони здоров'я на підставі рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії для одержання путівки на санаторно-курортне лікування або оздоровлення до санаторію-профілакторію.

Отже, зазначена форма №070/о не дає права на оздоровлення дитині за рахунок коштів Мінсоцполітики, у тому числі зазначена форма не містить переліку хвороб, якими хворіла дитина та не є документом на підставі якого здійснюється направлення дитини в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку.

Більш того, Положеннями № 220, №104, №238 не передбачено іншої форми первинної облікової документації, окрім форми №079/о, яка є обов'язковою та надає право на оздоровлення дітям, що перебувають на диспансерному обліку.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо направлення до ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія" та ДП України "Міжнародний дитячий центр "Артек" на оздоровлення 11 дітей, які перебувають на диспансерному обліку за відсутності необхідних документів.

Відповідно до пп. 4 п. 2 розділу IV Положення № 104 для отримання безоплатних путівок для дітей із малозабезпечених сімей, які відповідно до законодавства одержують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям надаються: копія свідоцтва про народження; копія довідки про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка дійсна на період заїзду дитини до ДП "УДЦ "Молода гвардія".

Як підтверджено матеріалами справи двох дітей (ОСОБА_17 та ОСОБА_18.) направлено на оздоровлення до ДП "Український дитячий центр "Молода гвардія" без відповідної довідки про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Водночас, надана Департаментом довідка з податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві у відповідності до пп. 4 п. 2 розділу IV не підтверджує права на оздоровлення. Положенням № 104 наведений перелік документів, що надаються в підтвердження наявності підстав на направлення дітей на оздоровлення, при цьому, довідка податкової інспекції вказаним Положенням не передбачена.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 розділу IV Положення №238 для отримання путівок до ДПУ МДЦ "Артек" з частковою оплатою, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, подаються відповідні документи для дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме: копія документа, що посвідчує особу; копія посвідчення учасника бойових дій батька/матері.

Як вбачається із матеріалів справи, копія посвідчення учасника бойових дій батька/матері в підтвердження наявності підстав для направлення ОСОБА_20 як дитини осіб, визнаних учасниками бойових дій, у Департаменту була відсутня. З доданих до відзиві документів вбачається, що відповідне посвідчення учасника бойових дій батька ОСОБА_20 було видане лише 23.12.2016, тобто на час направлення на оздоровлення зазначеної дитини таке посвідчення було відсутнє.

Довідка вих. №222/2Д/1086 від 15.07.2016 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції на підставі якої було направлено ОСОБА_20 на оздоровлення не передбачена Положенням серед переліку документів необхідних для отримання путівок.

У відповідності до умов розділу 4 Положення №220 для отримання путівок до ДП "УДЦ "Молода гвардія" з частковою оплатою, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, для талановитих та обдарованих дітей - переможців районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад подаються наступні документи: копія свідоцтва про народження; копії посвідчення, диплома, грамоти або іншого документа, що підтверджує відповідні досягнення, звання лауреата, дипломанта, переможця олімпіади, конкурсу, фестивалю, змагання, спартакіади районного рівня (1 - 3 особисте або командне місце), отриманих упродовж останніх двох років.

Відповідні документи в підтвердження наявності підстав для направлення ОСОБА_16 у Департаменту були відсутні.

На підтвердження доводів про те, що замість ОСОБА_16 до ДП "УДЦ "Молода гвардія" було направлено ОСОБА_21 відповідачем не було надано жодних доказів, зокрема, посвідчення, диплома, грамоти або іншого документа, що підтверджує відповідні досягнення, звання лауреата, дипломанта, переможця олімпіади, конкурсу, фестивалю, змагання, спартакіади міжнародного, всеукраїнського рівнів (1-3 особисте або командне місце), отримані впродовж останніх двох років.

При цьому, надана в судовому засіданні 31.01.2019 представником відповідача копія диплому не приймається судом як належний доказ по справі, оскільки згідно із вказаним дипломом нагороджується дитячо-юнацький клуб "Олімпія", а не ОСОБА_21. Доказів того, що ОСОБА_21 була учасницею дитячо-юнацького клубу "Олімпія", відповідачем також, не надано.

З урахуванням встановлених судом обставин, відповідачем не доведено тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх заперечень.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено (ст. 224 ГК України).

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України, збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Частиною 2 статті 224 Господарського кодексу України, передбачено, що під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила правопорушення, в силу ч. 1 ст. 225 Господарського кодексу України, включаються: - вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; - додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; - неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; - матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Враховуючи вище викладене суд прийшов до висновку, що внаслідок порушення відповідачем Положень про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку № 220, №104, №154, №238 позивач у завдані збитки у сумі 57970,26 грн. Недотримання відповідачем обов'язку щодо здійснення контролю за цільовим використання путівок, є винною в силу положень ч. 1 ст. 614 Цивільного кодексу України, оскільки відповідачем не доведено, що ним вжито всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Заявлена до стягнення сума збитків в розмірі 57970,26 грн. є обґрунтованою та підтвердженою належними та доказами.

Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази, обставини на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Міністерства соціальної політики України до Департаменту молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про стягнення 57970,26 грн.

Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Департаменту молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вулиця ХРЕЩАТИК, будинок 12, ідентифікаційний код 42269168) на користь Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, ВУЛИЦЯ ЕСПЛАНАДНА, будинок 8/10, ідентифікаційний код 37567866) суму коштів у розмірі 57970,26 грн. та судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано: 05.02.2019.

Суддя О.В. Гулевець