Постанова від 01.02.2019 по справі 915/544/18

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2019 року м. ОдесаСправа № 915/544/18

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Богацької Н.С.,

cуддів: Принцевської Н.М., Савицького Я.Ф.

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України»

на рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018, ухвалене суддею Ковалем С.М. в м. Миколаїв, повний текст якого складено 04.10.2018

у справі №915/544/18

за позовом: Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України»

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «Нібулон»

про: стягнення заборгованості у сумі 8522,10 грн.

ВСТАНОВИВ:

В березні 2018 року Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонського філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ», позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «Нібулон» (ТОВ СП «Нібулон», відповідач) про стягнення з останнього 555330,29 грн.

Позов мотивовано неналежним виконанням відповідачем прийнятих на себе зобов'язань за договором про агентське обслуговування суден від 04.02.2014 №30-П-ХЕФ-14 в частині оплати портових зборів (канального та корабельного).

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 21.02.2018 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №915/185/18 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 05.06.2018 у справі №915/185/18 задоволено клопотання ТОВ СП «Нібулон»; роз'єднано позовні вимоги, виділивши в самостійні провадження позовні вимоги ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» про стягнення з ТОВ СП «Нібулон» корабельного, канального збору, нараховані за кожне проходження підхідного каналу в один кінець по акваторії Херсонського морського порту по кожному з суден відповідача («Лідіївський», «Прибужанівський», «Кременчуцький», «Переяславський», «Козацький», «Нібулон-1», «Нібулон-2», «Нібулон-3», «Нібулон-4», «Нібулон-5», «Нібулон-6», баржами: «НБЛ-001», «НБЛ-002», «НБЛ-003», «НБЛ-004», «НБЛ-005», «НБЛ-006», «НБЛ-007», «НБЛ-008», «НБЛ-009», «НБЛ-010», «НБЛ-011», «НБЛ-012», «НБЛ-013», «НБЛ-014», «НБЛ-015», «НБЛ-016», «НБЛ-017», «НБЛ-018», «НБЛ-019», «НБЛ-020», «НБЛ-021», «НБЛ-022», «НБЛ-023», «НБЛ-024»), які здійснювали перехід через акваторію Херсонського морського порту в період з 03.03.2015 по 03.09.2015. Зазначеною ухвалою також, зокрема, вирішено позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 8522,10, з яких: 4918,02 грн. - канальний збір, 3604,08 грн. - корабельний збір по буксиру «Козацький» виділити у самостійне провадження.

Відділом документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області, на підставі вказаної ухвали та пункту 2.3.30 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 №30 (у редакції рішення Ради суддів України від 02.04.2015 №25) зареєстровано виділення у самостійне провадження позовної вимоги ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» до ТОВ СП «Нібулон» про стягнення заборгованості у сумі 8522,10 грн., з яких 4918,02грн. - канальний збір, 3604,08грн. - корабельний збір, як справу №915/544/18.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 08.06.2018 було прийнято справу №915/544/18 до провадження суддею Ковалем С.М.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 по справі №915/544/18 в задоволенні позовних вимог відмовлено. Судове рішення в частині відмови у стягненні корабельного збору мотивоване тим, що судна не заходили до морського порту Херсон, не швартувались до причалів, не ставали на якір в акваторії порту Херсон та не здійснювали вантажних операцій, позивачем не доведено належними та допустимими доказами в розумінні статей 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України факту надання відповідачу послуг за договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014, складання та надіслання актів виконаних робіт (послуг) та доказів в підтвердження здійснення відповідачем відповідного замовлення. В частині відмови у стягненні канального збору рішення суду мотивоване тим, що зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України, що надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України в межах гарантованих габаритів, держава прапору вказана в документах на судно, осадка суден відповідача дозволяє прохід з використанням природних глибин р. Дніпро і не потребує використання додаткової гідротехнічної споруди.

Не погодившись з означеним рішенням суду ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 у справі №915/544/18 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» задовольнити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає, що судна відповідача з баржами проходили транзитом через акваторію ХФ ДП «АМПУ» та підхідним каналом до порту Херсон, що підтверджується реєстрацією в журналах капітану морського порту Херсон та не заперечується відповідачем; нарахування та стягнення портових зборів регламентує Порядок справляння та розміри ставок портових зборів, в якому не передбачено звільнення від сплати портових зборів для суден, які мають «права вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України», рухаються транзитом або судновим ходом; нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження підхідного каналу судном в один кінець і кожне проходження підхідного каналу судном транзитом в один кінець за одиницю умовного об'єму судна за ставками, наведеними в додатку 4 до цього Порядку; підхідний канал до Херсонського морського порту (річкова частина), за проходження якого відповідачу нараховано канальний збір, включений до акваторії морського порту Херсон та являє собою не лише поглиблення природного русла, а цілий комплекс гідротехнічних споруд, маяків, берегових і плавучих засобів навігаційного обладнання, що використовується судном незалежно від осадки судна. Крім того, згідно прохальної частини апеляційної скарги, апелянтом сформульоване клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.11.2018 ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» поновлено строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 у справі № 915/544/18; за вказаною апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження; постановлено розгляд апеляційної скарги здійснювати в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи; ТОВ СП «Нібулон» встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу; зупинено дію рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 у справі № 915/544/18.

У зв'язку з перебуванням судді Ярош А.І. у відпустці розпорядженням керівника апарату суду №40 від 09.01.2019 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 915/544/18. Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2019 для розгляду апеляційної скарги по справі №915/544/18 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Богацька Н.С., судді Принцевська Н.М., Савицький Я.Ф.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.01.2019 справу № 915/544/18 прийнято до провадження вищезазначеним складом суду.

Відповідач згідно поданого відзиву на апеляційну скаргу проти доводів апелянта заперечив, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду без змін, зазначаючи, що позивачем не надано суду належних доказів надання послуг за договором №30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014, доказів складання та надіслання актів виконаних робіт (послуг) та доказів в підтвердження здійснення відповідачем замовлення. Відсутність факту заходу судна в морський порт Херсон підтверджується тим, що адміністрацією не нараховувався адміністративний збір, який нараховується судну при його заході в порт.

Розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів зазначає наступне.

04.02.2014 між ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» (адміністрація) та ТОВ СП «Нібулон» (агент) укладено договір про агентське обслуговування суден №30-П-ХЕФ-14 (договір). Даний договір визначає порядок взаємовідносин між адміністрацією та агентом у разі здійснення агентом обслуговування суден, як під іноземним прапором, так і під Державним прапором України, які заходитимуть до акваторії морського порту Херсон або проходитимуть через акваторію морського порту транзитом (пункт 1 договору).

Відповідно до п. 2.1 договору адміністрація обслуговує судна в порядку, передбаченому Зводом Звичаїв Херсонського морського порту, обов'язковими постановами Херсонського морського порту, Законом України «Про морські порти України» та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктами 2.3, 2.4 Договору адміністрація нараховує та стягує згідно з чинним законодавством України, портові збори, збори та плати з суден, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором і заходитимуть до акваторії морського порту Херсон, або проходитимуть через акваторію морського порту Херсон транзитом. адміністрація надає послуги за письмовою заявкою і з оплатою за рахунок агента за тарифами, які діють в адміністрації на момент надання цих послуг, а саме: надає послуги з оформлення приходу/ відходу суден і засвідчення вантажних документів печаткою службою капітана морського порту (підпункт 2.4.1); оформляє і видає постійні і разові перепустки співробітникам агента для обслуговування суден на території адміністрації, а також в'їзду на території адміністрації автотранспорту агента (підпункт 2.4.2); надає послуги з чергування пожежної автомашини (підпункт 2.4.3); здійснює бункерування технічною водою суден, які обслуговує агент, за допомогою пожежного автомобіля (підпункт 2.4.4); надає послуги з приймання та послідуючої передачі спец організаціям на утилізацію підсланенних/ пьяльних, фекальних вод, карантинного сміття і харчових відходів (підпункт 2.4.5).

Пунктами 2.10, 2.11 договору передбачено, що адміністрація надає агенту відповідно до пунктів 4.1, 4.2 і 4.3 розділу 4 договору, рахунки за нараховані портові збори, збори і плати, а також рахунки та інші необхідні документи за послуги, що надаються адміністрацією суднам; направляє агенту у відповідності до пункту 4.5 оформлені та підписані уповноваженою особою адміністрації акти виконання робіт (надання послуг).

Розділом 3 договору встановлено обов'язки агента. Зокрема, згідно з пунктами 3.3., 3.5, 3.6, 3.20 Договору передбачено, що агент надає попередню письмову інформацію та узгоджує підхід суден до причалів /акваторії морського порту Херсон з підрозділами адміністрації (диспетчерською, СМБ та СКИП) згідно з Обов'язковими постановами Херсонського морського порту та згідно вимог міжнародного кодексу ISPS; оформляє прихід і відхід суден в порядку черги та відповідно до вимог обов'язкових постанов Херсонського морського порту; до початку проведення вантажних або інших операцій на суднах, а в інших випадках-заздалегідь до виходу/ відходу судна з/ від акваторії морського порту Херсон, подає у відділ зборів і доходів адміністрації заявки та завірені копії обмірних свідоцтв, класифікаційних свідоцтв судна на виписку дисбурсментських рахунків по нарахуванню портових зборів, зборів і плат та інших наданих послуг; агент зобов'язаний підписати надані адміністрацією акти виконаних робіт (надання послуг) належно вповноваженою особою, скріпити печаткою та повернути адміністрації по одному примірнику таких актів у строк протягом п'яти банківських днів з дати отримання актів виконання робіт (надання послуг) агентом під підпис, або у строк десяти банківських днів з дати відправлення актів поштою на адресу агента; у випадку відмови від підписання, неповернення таких актів виконаних робіт (надання послуг) протягом десяти банківських днів від дати надсилання адміністрацією/ або протягом п'яти банківських днів з дати отримання під підпис представником агента, вважається, що акти є погодженими сторонами та надані послуги підлягають оплаті.

В розділі 4 договору Сторони погодили порядок розрахунків. Положеннями пункту 4.1 договору передбачено, що порядок справляння, розмір ставок портових зборів, зборів і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден та інших спеціалізованих тарифів адміністрації, підлягають державному регулюванню та визначаються відповідно до нормативно-правових актів згідно з чинним законодавством; у разі внесення змін та (або) доповнень до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні портові збори, збори і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден, льодове проведення суден та інші спеціалізовані тарифи адміністрації, під час розрахунків, застосовують вищезазначені нормативно-правові акти з урахуванням змін та (або) доповнень з моменту набрання чинності та (або) доповненнями; оплати портових зборів здійснюється агентом до виходу суден з/ від акваторії/ причалів морського порту Херсона на підставі дисбурсменських рахунків адміністрації відповідно до вимог чинного законодавства України; у разі несплати агентом зборів у встановленому порядку капітан порту може відмовити у вигляді дозволу на вихід судна з порту згідно з ст. 91 КТМ України; витрати, пов'язані капітаном порту цього права покладається на агента.

У пункті 4.3 Договору сторонами узгоджено перелік послуг адміністрації, які надаються за письмовою заявкою агента та оплачуються агентом згідно з діючими на момент надання цих послуг тарифами адміністрації.

Згідно з п. 4.4 договору оплата зборів і плат за послуги, що надаються суднам згідно з чинним законодавством України, та оплата інших додаткових послуг адміністрації та зборів проводиться агентом згідно з остаточними рахунками адміністрації з додаванням підтверджуючих документів, в тому числі актів виконання робіт (надання послуг), які попередньо направляються факсом або по електронній пошті на адресу агента, потім протягом доби вручається представнику агента під підпис (при цьому представник агента повинен бути належним чином уповноважений і мати довіреність для одержання від адміністрації документів (для агента) або направляє адміністрація направляє рахунки, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) поштою на адресу агента; якщо рахунок, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) надаються агенту адміністрацією під підпис - оплата повинна бути здійснена протягом п'яти банківських днів з дати отримання таких документів, а якщо зазначені документи відправляються поштою, то оплата здійснюється протягом десяти банківських днів з дати відправлення таких документів.

Відповідно до п. 4.5 договору плату рахунків адміністрації агент здійснює відповідно до чинного законодавства України про здійснення розрахунків: для суден, які плавають під іноземним прапором - у доларах США; для суден, які плавають під прапором України - в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на дату надання послуг.

Договір набирає чинності з 04 лютого 2014 року та діє по 31 грудня 2014 року; сторони погодили, що умови цього договору застосовуються до правовідносин, що виникли між ними з 01 січня 2014 року; договір може бути пролонгований на наступний рік, за умови направлення відповідного листа на адресу адміністрації протягом 30 діб до позначеного терміну припинення дії договору та за умови обов'язкового укладення відповідної додаткової угоди до цього договору (п. 9.1, 9. 2 договору).

18.03.2014 між сторонами було підписано додаткову угоду № 1 до вказаного договору, якою внесено зміни до п. 4.3.2, 4.3.3 розділу 4 відносно порядку розрахунків.

Додатковою угодою № 2 від 30.12.2014 до договору сторонами доповнено вказаний договір п. 2.12 та викладено його у наступній редакції: «З 01 січня 2015 року адміністрація зобов'язується надавати агенту податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством, електронного цифрового підпису уповноваженої особи, та зареєстровану в ЄРПН; податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань адміністрації; адміністрація забезпечує реєстрацію податкової накладної в ЄРПН та її надання агенту протягом 14 календарних днів з моменту виникнення податкових зобов'язань; підтвердженням про реєстрацію податкової накладної адміністрації та/ або розрахунку коригування до ЄРПН є повідомлення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування з ЄРПН; у разі невиконання (неналежного виконання) зазначених зобов'язань, у тому числі якщо надіслані податкові накладні та/ або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених Податковим кодексом України, адміністрація сплачує агенту штраф у розмірі суми ПДВ, зазначеної (що підлягають зазначенню) у відповідній податковій накладній та/ або розрахунку коригування».

Також додатковою угодою № 2 від 30.12.2014 сторони змінили п. 9.1, 9.2 та продовжили строк дії договору до 31 грудня 2015 року.

На підставі даних журналу реєстрації приходів та журналу реєстрації виходів служби капітана морського порту Херсон, у зв'язку з проходом буксиру «Козацький» з баржами: НБЛ-005 (14.08.2015), НБЛ-005 (18.08.2015), НБЛ-017 (23.08.2015) НБЛ-004 (02.09.2015), позивачем здійснено нарахування корабельного збору за прохід акваторією порту суден ТОВ СП «Нібулон» та канального збору за прохід Підхідним каналом до Херсонського морського порту, та виставлено рахунки №6586 від 19.08.2015, №6583 від 19.08.2015, №7574 від 26.08.2015, №8607 від 07.09.2015.

Між тим вказані рахунки відповідач не оплатив, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, в контексті доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Згідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Виходячи з системного аналізу пунктів 2.4, 3.20, 4.3 договору умовою, за якою можливе надання послуг за вказаним договором є надання відповідачем заявки на надання відповідних послуг за договором, тоді як факт надання послуг повинен підтверджуватись актами приймання-передачі, які свідчать про реальність здійснення операцій, та які адміністрація надає агенту під підпис або направляє поштою.

Як правомірно зазначено місцевим господарським судом жодних заявок на надання послуг ТОВ СП «Нібулон» не надавало та не замовляло послуг для суден, зазначених в позові. Підтвердження надходження актів виконаних робіт на поштову та електронну адресу відповідача у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки начальника служби системного адміністрування ТОВ СП «Нібулон» в період з 01.03.2015 по 01.10.2015 відсутній факт передачі даних в електронному вигляді між електронними адресами позивача та відповідача (mail@nibulon.com.ua, ampu@seaport.kherson.ua та n.ovchinnikova@seaport.kherson.ua) як і відсутні належні докази підтвердження факту надіслання складених актів виконаних робіт та рахунків з боку ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» відповідачу.

Згідно з довідкою завідуючого канцелярії ТОВ СП «Нібулон» у період з 01.08.2015 по 10.09.2015 в журналі реєстрації вихідної кореспонденції, що ведеться в електронній базі СЕД «Мегаполіс», відсутні записи про реєстрацію вихідних листів (заявок) на адресу Херсонської філії ДП «АМПУ» та/або на ім'я начальника відділу доходів та зборів ХФ АМПУ Самініної О.В. щодо транзитного проходження суден буксир «Козацький» з баржами НБЛ-005 (14.08.2015), НБЛ-005 (18.08.2015), НБЛ-017 (23.08.2015), НБЛ-004 (02.09.2015).

Надані позивачем як докази направлення рахунків та актів копії фіскальних чеків та списків апеляційним судом не приймаються як належні докази, враховуючи, що з цих документів неможливо встановити, які саме акти та рахунки та за якими саме послугами направлялися на адресу ТОВ СП «Нібулон».

За таких обставин, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку щодо ненадання позивачем належних, допустимих, достовірних в розумінні статтей 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України доказів надання відповідачу послуг за договором, доказів надіслання актів виконаних робіт (послуг) та доказів в підтвердження здійснення відповідачем замовлення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) - визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

Морський порт - визначені межами територія та акваторія, обладнані для обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та експедиційних робіт, а також інших пов'язаних з цим видів господарської діяльності (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про морські порти України»).

Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про морські порти України» межами морського порту є межі його території та акваторії.

Межі акваторій морських портів визначаються і змінюються Кабінетом Міністрів України без порушення меж акваторій суміжних морських рибних портів та річкових портів. Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідно до закону.

Акваторія порту Херсон відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1132 від 27.12.2008 «Про межі акваторії морського порту Херсон» включає: акваторію рейду, верхня межа якого перетинає р. Дніпро, з'єднуючи точки з такими координатами: 46 град. 38' 03,0' північної широти, 32 град. 38' 02,0'' східної довготи; 46 град. 37' 54,0'' північної широти, 32 град. 38' 14,0'' східної довготи; водний простір вниз за течією затонів № 1 і 2, рукав р. Кошова до меридіану 32 град. 36' 00,0'' східної довготи, акваторії річок Дніпро, Вільховий Дніпро, Рвач до меридіана 32 град. 18' 00,0'' східної довготи; акваторію підхідного каналу завширшки 50 метрів, що простягається від Херсонського морського каналу до кар'єру Рибальче та власне кар'єр.

Статтею 22 Закону України «Про морські порти України» передбачено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України № 316 від 27.05.2013.

Пунктами 1.2, 1.3 Порядку передбачено, що згідно з частинами третьою - п'ятою статті 22 Закону України «Про морські порти України» портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача; канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України «Про морські порти України». Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Розділом ІІ Порядку врегульовано порядок справляння корабельного збору, яким передбачено, що із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.

Таким чином, для справляння корабельного збору має значення вхід/вихід в/з акваторію (-ї) морського порту, операційну (-ої) акваторію (-ї) причалу (причалів).

Зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України, держава прапору вказана в документах на судно, що надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України.

Відповідно до статті 67 Водного кодексу України внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування. Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних» №640 від 12.06.1996 річка Дніпро відноситься до судноплавних внутрішніх водних шляхів.

Положенням про навігаційне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затверджене наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №498 від 14.06.2007, визначено, що судновий хід (фарватер) - водний простір на внутрішньому водному шляху, призначений для руху суден і позначений на місцевості і на карті; крім того, це безпечний у навігаційному відношенні прохід по водному просторі, означений засобами навігаційного обладнання.

Доказами розташування суднового ходу на річці Дніпро є: витяг з «Умовних знаків для карт внутрішніх водних шляхів №908», де зазначено, як на картах відображається судновий шлях; витяг з Лоційного опису річки Дніпро №105 з позначками основного суднового ходу; навігаційна річкова карта Нижнього Дніпра від Каховської ГЕС до гирла №3528.

Сам факт руху судна по водній поверхні річки Дніпро не є підставою для застосування Порядку №316, оскільки судно фактично рухалось по судновому ходу внутрішніх вод, які є об'єктами загального користування, і іншого позивачем не доведено.

Колегією суддів приймається до уваги той факт, що морський порт Херсон не нараховував суднам відповідача адміністративний збір, який нараховується судну при заході в порт, оскільки відсутній факт заходу судна в морський порт Херсон, що також свідчить про транзитне проходження судна по р. Дніпро.

З огляду на викладене, а також те, що судна ТОВ СП «Нібулон» не заходили до морського порту Херсон, не швартувались до причалів, не ставали на якір в акваторії порту Херсон та не здійснювали вантажних операцій господарським судом правомірно відмовлено позивачу у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача корабельного збору.

Щодо позовних вимог про стягнення 48647, 55грн. канального збору колегія суддів зазначає наступне.

Нарахування канального збору здійснено позивачем відповідно до пунктів 1.2, 3.3 Порядку №316. Пунктами 1.2, 1.3 Порядку передбачено, що згідно з частинами третьою - п'ятою статті 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача; канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України «Про морські порти України». Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

За змістом п. 3.3 Порядку нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження підхідного каналу судном в один кінець і кожне проходження підхідного каналу судном транзитом в один кінець за одиницю умовного об'єму судна за ставками, наведеними в додатку 4 до цього Порядку.

Підхідний канал до Херсонського морського порту (річкова частина), за проходження якого нарахований канальний збір відповідачу, включений до акваторії морського порту Херсон постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту Херсон» №1132 від 27.12.2008.

Згідно бази даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України експлуатуючою організацією Підхідного каналу до Херсонського морського порту (річкова частина), є Херсонська філія ДП «АМПУ», що підтверджується довідкою про включення ГТС до бази даних гідротехнічних споруд №104-4-268-15 від 02.12.2015 та свідоцтвом про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації №СП-22-107.1-4-138-16 від 28.11.2016.

Із змісту зазначених документів вбачається, що Підхідний канал до Херсонського морського порту (річкова частина) був внесений до Бази даних гідротехнічних споруд за №2174 на підставі заяви експлуатуючої організації 15.10.2015, а свідоцтво про придатність цієї гідротехнічної споруди до експлуатації було отримано позивачем 28.11.2016.

Доказів на підтвердження того, що на час проходження суден ТОВ СП «Нібулон» транзитом по р.Дніпро (серпень-вересень 2015 року) Херсонська філія ДП «АМПУ» була власником, балансоутримувачем або експлуатуючою організацією зазначеної вище гідротехнічної споруди позивачем не подано, матеріали справи таких доказів не містять, а тому Південно-західний апеляційний господарський суд вважає правомірним висновок місцевого господарського суду про відмову у задоволенні позовних вимог про стягнення 4918,02 грн. канального збору.

Інші доводи апелянта, викладені в апеляційній скарзі, не заслуговують на увагу, оскільки з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та не спростовують наведених вище висновків суду.

Колегія суддів враховує, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент (рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 (п.58).

За таких обставин, оскільки доводи і вимоги апеляційної скарги не підтверджують ухвалення оскаржуваного рішення із порушеннями, які ст. 277 Господарського процесуального кодексу України визначені як підстава для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, а підстав для виходу за межі апеляційних доводів і вимог в порядку ч.4 ст.269 цього Кодексу апеляційним судом встановлено не було, апеляційна скарга Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» підлягає залишенню без задоволення, а рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 у справі №915/544/18 - без змін.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 283 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» залишити без задоволення

Рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 у справі №915/544/18 залишити без змін.

Постанова відповідно до вимог ст. 284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова суду є остаточною і не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених у п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Н.С. Богацька

судді Н.М. Принцевська

Я.Ф. Савицький