№ 2а-4466/10/2370
07.10.2010 р. м. Черкаси
10 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Холода Р.В., при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області про скасування рішення,
23 вересня 2010 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийняте відповідачем 25.08.2010 р. № НОМЕР_1 в сумі 2710 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням від 25.08.2010 р. № НОМЕР_1 до неї застосовані фінансові санкції в сумі 2710 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»нею порушений не був.
Позивач у судове засідання не з'явився, надіславши заяву, в якій просить розглянути справу без її участі за наявними матеріалами.
07 жовтня 2010 року від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просить розглянути справи без його участі у письмовому провадженні. Також представник відповідача в клопотанні зазначив, що заперечує проти позову.
Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області 17.03.2010 р., що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 № 625153.
Відповідно до направлень № 00563 та № 006564 від 18.08.2010 р. посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області в присутності продавця ОСОБА_2 11 серпня 2010 року о 13 год. 20 хв. проведена планова перевірка магазину, де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за адресою: Черкаська область, Лисянський район, с. Хижинці, вул. Лавріненка, 3а.
За результатами перевірки господарської одиниці відповідача за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, посадовими особами ДПА в Черкаській області складено акт № 003771 від 11.08.2010 р. Продавець магазину від підпису в акті перевірки відмовилась, про що працівниками ДПА в Черкаській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки № 003771 від 11.08.2010 р.
Перевіркою, зокрема, встановлено факт не відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків. Так, фактично на час перевірки рахується 556 грн. 60 коп., відповідно до денного звіту реєстратора розрахункових операцій повинно рахуватись 14 грн. 60 коп. Невідповідність склала 542 грн. 00 коп. Також в акті зазначено, що кошти іншого суб'єкта підприємницької діяльності до перерахунку не включено.
Факт наявності готівкових коштів у сумі 556 грн. 00 коп. підтверджується денним Х-звітом від 11.08.2010 р. та описом наявних готівкових коштів, який підписаний продавцем магазину ОСОБА_2 та посадовими особами ДПА в Черкаській області, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Таким чином, позивачем порушено пункт 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідальність за яке передбачена ст.22 вказаного Закону.
На підставі висновків акту перевірки № 003771 від 11.08.2010 р. державною податковою інспекцією у Лисянському районі Черкаської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 25.08.2010 р. на суму 2710 грн. 00 коп., яке отримано позивачем 09.09.2010 р., про що свідчить копія вказаного рішення в матеріалах справи.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. №509-XII на органи державної податкової служби покладені контрольні функції за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) через реєстратори розрахункових операцій, інших вимог законодавства, шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ НОМЕР_3 від 06.07.1995 р.) (далі -Закон № 265).
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. № 327 затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за №925/11205.
Пунктом 1.3 зазначеного Порядку передбачено, що акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Стаття 22 Закону № 265 встановлює відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті. За вказане порушення застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (5 х 542грн. 00коп. = =2710грн. 00коп.).
Позивач у позовні заяві зазначає, що право на проведення планової перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Суд вважає, що такі висновки позивача ґрунтуються на невірному тлумаченні норм чинного законодавства, зокрема, частиною 1 статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків і зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Суд також бере до уваги, що Закон № 265 є спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій. Відповідно до пункту 3 розділу II Прикінцеві Положення до приведення чинного законодавства у відповідність з цим Законом чинні закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно статті 15 Закону № 265 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших його вимог здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що стаття 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а в даному випадку, відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», податковим органом проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року»з огляду на таке.
Відповідно до абз.2 пп.1 п.1 вказаної постанови, органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 р. тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Правові підстави і порядок проведення позапланових перевірок, повноваження податкових органів на проведення таких перевірок, визначаються Законами України «Про державну податкову службу в України»та «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністратвиного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Попри встановлене постановою Кабінету Міністрів України обмеження у проведенні позапланових перевірок, будь-які зміни Верховною Радою України у вищезазначені Закони, внесені не були. Тому, оскільки Закон України має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України (підзаконний акт), він має пріоритет у правозастосуванні.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку щодо правомірності винесення рішення №00000602301 від 25.08.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2710 грн. 00 коп. відносно позивача.
Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Холод