Постанова від 05.02.2019 по справі 676/594/19

Справа № 676/594/19

Номер провадження 3/676/219/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2019 року м. Кам'янець-Подільський

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Черепахін В.О., з участю секретаря судового засідання Мостової Н.С., прокурора військової прокуратури Чернівецького гарнізону Сущака Р.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від військової прокуратури Західного регіону України Чернівецького гарнізону, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чорнокозинці Кам'янець - Подільського району Хмельницької області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, працюючого начальником штабу військової частини НОМЕР_1 - першим заступником командира частини (т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 ), ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення №1 від 22 січня 2019 року, складеним прокурором військової прокуратури Чернівецького гарнізону Сущаком Р.О., т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 , який будучи військовою службовою особою, тобто військовим начальником, на яку постійно покладено виконання організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських обов'язків, відповідно до вимог ст. 15, 172-11 КУпАП, ст.ст. 11, 16, 30, 36, 49, 58, 59, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст., п. 2 розділу 1, п. 1 розділу 2, п. 2 розділу 3 «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 18.10.2015 № 374, належним чином не виконав службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, не вжив вичерпних заходів щодо виконання службових обов'язків, маючи реальну можливість виконати їх належним чином, а саме: 28.11.2018 безпідставно та неналежно склав протокол № 42 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП відносно солдата військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , за фактом самовільного залишення військової частини у період з 11.09.2018 по 28.11.2018, що в подальшому призвело до закриття справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП відносно ОСОБА_2 та направлення військовому прокурору Чернівецького гарнізону, у зв'язку з тим, що в діях останнього вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вказаному адміністративному правопорушенні визнав та пояснив, що з 19 листопада 2018 року він проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_3 м. Кам'янець-Подільський на посаді начальника штабу військової частини НОМЕР_1 - першого заступника командира. 26 листопада 2018 року його призначено т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 . До його посадових обов'язків належить підтримувати батальйон у бойовій та мобілізаційній готовності, керувати бойовою підготовкою, забезпечувати збереження озброєння, боєприпасів, проводити контрольні заняття, навчання з ротами, взводами, знати справжній стан військової дисципліни в батальйоні, вживати заходів для запобігання злочинам та іншим правопорушенням, визначати заходи безпеки і здійснювати контроль за їх додержанням та інше.

28.11.2018 ним, як т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 , складено протокол № 42 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, відносно солдата військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 за фактом самовільного залишення військової частини у період з 11.09.2018 по 28.11.2018 та 04.12.2018 направив його на розгляд до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду в Хмельницькій області. Ствердив, що даний протокол був складений ним помилково через неуважність, оскільки ОСОБА_2 був відсутній на військовій службі понад 10 діб, а тому в діях останнього вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 407 КК України. Зобов'язався в подальшому належним чином виконувати свої службові обов'язки.

Прокурор підтримав протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15КУпАП.

Заслухавши особу, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172 КУ-15пАП.

Так, згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Частиною другою статті 172-15 КУпАП, порушення якої ставиться в вину ОСОБА_1 , передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ та організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Отже, за змістом наведених норм особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а в разі оголошення стану війни воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

17 березня 2014 року Виконуючим обов'язки Президента України видано Указ «Про часткову мобілізацію» № 303/2014, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 1126-VІІ. Згідно з п. 8 цього Указу він набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України. Закон України від 17 березня 2014 року № 1126-VІІ набрав чинності з дня його опублікування 18 березня 2014 року. Відповідно до п. 3 зазначеного Указу мобілізація проводилась протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Таким чином, з 18 березня 2014 року в Україні відповідно до абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» та абз. 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» настав особливий період, тривалість якого пов'язується з тривалістю мобілізації, строк якої встановлено п. 3 Указу, тобто 45 діб.

Отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу в.о. Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 становила 45 діб: з 18 березня 2014 року по 2 травня 2014 року.

Указом Виконуючого обов'язки Президента України від 6 травня 2014року № 454/2014 «Про часткову мобілізацію», який затверджено Законом України № 1240-VІІ від 06.05.2014 року, оголошено часткову мобілізацію тривалістю 45 діб із дня набрання чинності цим Указом. Закон України № 1240-VІІ набрав чинності 7 травня 2014 року, отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу в.о. Президента України від 6 травня 2014 року № 454/2014 становила 45 діб: з 7 травня 2014 року по 21 червня 2014 року.

Указом Президента України від 21 липня 2014 року № 607/2014, який затверджено Законом України від 22 липня 2014 року № 1595-VІІ, оголошено часткову мобілізацію тривалістю 45 діб із дня набрання чинності цим Указом. Закон України від 22 липня 2014 № 1595-VІІ «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» набрав чинності 24липня 2014 року, отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року № 607/2014 становила 45 діб: з 24 липня 2014 року по 7 вересня 2014 року.

Указом Президента України від 14 січня 2015 року № 15, який затверджено Законом України від 15.01.2015 року № 113-VІІІ, оголошено протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом. Закон України від 15.01.2015 № 113-VІІІ «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» набрав чинності 20 січня 2015 року, отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 становила 210 діб: з 20 січня 2014 року по 22 серпня 2014 року.

Отже, з моменту видання Президентом України першого Указу «Про часткову мобілізацію», у державі розпочався особливий період.

З вище викладеного вбачається, що особливий період в Україні діяв з 18 березня 2014 року по 2 травня 2014 року; з 7 травня 2014 року по 21 червня 2014 року; з 24 липня 2014 року по 7 вересня 2014 року; з 20 січня 2015 року по 22 серпня 2015 року.

В умовах відсутності рішення про оголошення війни або мобілізації чи закінчення строків, встановлених для проведення мобілізації, особливий період не діє.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 22 січня 2019 року, ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення 28 листопада 2018 року, а на підставі вище викладеного особливий період в цей час не діяв та до протоколу не додано будь-яких доказів на підтвердження продовження особливого періоду в Україні після 22 серпня 2015 року.

До того ж, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення прокурором при зазначені фактичних обставин адміністративного правопорушення, які прокурор вважає встановленими, та правової кваліфікації адміністративного правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про адміністративну відповідальність та формулювання обвинувачення, ОСОБА_1 і не ставиться в вину недбале ставлення до військової служби саме в умовах особливого періоду, а суд не може вийти за межі обвинувачення, оскільки при цьому буде погіршено становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, враховуючи вище зазначені обставини, провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП. При цьому перекваліфікувати дії ОСОБА_1 з ч.2 на ч.1 ст.172-15 КУпАП суд із врахуванням вимог діючого КУпАП та специфіки розгляду справ про адміністративні правопорушення позбавлений можливості.

На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.278, ст.284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, щодо ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Черепахін В.О