про залишення апеляційної скарги без руху
06 лютого 2019 рокуЛьвів№ 857/1470/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Гуляка В. В.
суддів -Ільчишин Н. В.
Коваля Р. Й.
перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі № 1740/2161/18 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління ДФС у Рівненській області, про визнання протиправним та скасування наказу,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року залишено без задоволення адміністративний позов ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу.
Не погодившись із прийнятим рішенням, ОСОБА_4 17.01.2019 р. подав апеляційну скаргу.
Однак вказана апеляційна скарга подана з пропуском строку на апеляційне оскарження і особа, яка її подала, порушує питання про поновлення цього строку, посилаючись на те, що повний текст рішення скаржник (позивач) отримав 20.12.2018 року.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Враховуючи викладене, наведені скаржником обставини та подані в їх підтвердження докази дають підстави для висновку про поважність підстав пропуску ним строку на апеляційне провадження.
Крім цього, вказана апеляційна скарга не відповідає вимогам, встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до неї додано документ про сплату судового збору у розмірі 1056 грн., який є меншим від розміру встановленого законом.
Ставки судового збору за подання апеляційної скарги на судове рішення визначені Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року становить 1762 грн. .
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, розмір судового збору який підлягав сплаті при поданні позовної заяви становить 704,80 грн..
Враховуючи наведене, розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а саме 1057,20 грн..
Із квитанції від 17.01.2019 року № 67 видно, що особа, яка подала апеляційну скаргу, сплатила судовий збір в розмірі 1056 грн.. Тобто, розмір недоплати судового збору становить 1 грн.20 коп..
Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунений шляхом надіслання до Восьмого апеляційного адміністративного суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1 грн 20 коп. за наступними реквізитами «Отримувач коштів - УК у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО - 899998; рахунок отримувача - 34310206081057; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *;101; код платника; судовий збір; № справи; Восьмий апеляційний адміністративний суд».
За таких обставин, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення вказаного недоліку.
Також слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.
Керуючись статтями 169, 295, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,
Поновити ОСОБА_4 строк на апеляційне оскарження рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі № 1740/2126/18.
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі № 1740/2161/18 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління ДФС у Рівненській області, про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_4 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль