Постанова від 05.02.2019 по справі 810/2566/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 810/2566/18 Суддя першої інстанції: Лапій С.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Кузьмишиної О.М. та Степанюка А.Г.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, в якому просила:

- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо відмови у донарахуванні (перерахунку) пенсії із включенням в розрахунок всіх складових заробітної плати (за 24 календарних місяців роботи за період 2008 - 2010 року), в тому числі, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів, відпускних, лікарняних, грошової винагороди, річної премії згідно довідки № 10 від 17.04.2018 року;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Славутичі здійснити з 01.05.2018 року донарахування (перерахунок) та виплату їй пенсії у розмірі 90% заробітної плати, включивши в розрахунок всі складові заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів, лікарняних, грошової винагороди, річної премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради № 10 від 17.04.2018 р. діленням загальної суми виплат на 24 місяці з проведенням корегування в заробіток згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 11.08.2003 р. з урахуванням постанови Славутицького міського суду від 23.08.2016 р. у справі № 377/433/16-а.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів, лікарняних, грошової винагороди, річної премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради № 10 від 17.04.2018 року.

Колегія суддів вважає даний висновок суду необґрунтованим, з огляду на наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у місті Славутичі та з 24.12.2010 року отримує пенсію за віком у розмірі 90 % від заробітної плати.

20.04.2018 року, позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.05.2018 року відповідно до Закону України «Про державну службу» та п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11.08.2003 р. № 226/509.

Листом від 03.04.2018 року № 56/С-01 Управлінням Пенсійного фонду України у місті Славутичі позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що пенсія їй була призначена у розмірі 90% заробітку, розрахованого на підставі довідок про складові заробітної плати від 14.01.2011 р. та від 23.12.2010 р, виданих у відповідності до зазначених постанов. Також повідомлялося, що «інші виплати були включені до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» Постановою Правління ПФУ № 5-1 від 14.02.2011 р. «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 2а-4753/09/2670» за умови сплати страхових внесків.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачці, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року положення Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратили чинність, в тому числі, втратили чинність норми, якими було врегульоване питання перерахунку пенсії державних службовців.

Відповідно до пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Крім того, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року , який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 № 1013, яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865, а саме: виключено п. 4 щодо визначення умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Враховуючи наведені норми законодавства у органу Пенсійного Фонду України відсутні правові підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 06.04.2017 року та 21.04.2017 року № К/800/10616/17, К/800/12952/17.

Варто зазначити, що однією із підстав для задоволення позову стало посилання суду першої інстанції на постанову Славутицького міського суду Київської області від 23.08.2016 р. (справа № 377/433/16-а), якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі провести з 1 червня 2016 року перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 за матеріалами пенсійної справи та довідки № 8 від 13.06.2016 р., виданої управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням фактично виплачених сум та виплачувати в обрахованому розмірі з урахуванням фактично проведених виплат.

Відповідно до змісту відзиву на позовну заяву відповідачем зазначено, що на виконання зазначеної постанови суду від 23.08.2016 року управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки від 13.06.2016 року № 8, від 23.12.2010 року № 26 та від 14.01.2011 року № 1, при цьому вказує, що у довідці від 13.06.2016 р. № 8 у графі «інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, та для вирішення соціально побутових питань)» відсутні будь-які відомості щодо отриманих грошових сум.

З даного приводу варто зазначити, ОСОБА_1 не зверталась до суду із оскарженням порядку виконання постанови Славутицького міського суду Київської області від 23.08.2016 р., що набрала законної сили.

Натомість, позивачка звернулась до УПФУ у м. Славутичі із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі нової довідки від 17.04.2018 року № 10.

З урахуванням того факту, що на час звернення позивачки до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок та виплату пенсії 20.04.2018 року на підставі довідки № 10 від 17.04.2018 року відсутній механізм здійснення такого перерахунку (жодним нормативно-правовим актом він не передбачений), як зазначалось вище, у контролюючого органу були відсутні правові підстави для здійснення відповідного перерахунку.

Колегія суддів також звертає увагу на те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави (пункт 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011).

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області - задовольнити, рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко

Суддя: О.М.Кузьмишина

А.Г.Степанюк

Повний текст виготовлено 05 лютого 2019 року.