Постанова від 04.02.2019 по справі 823/25/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 823/25/18 Суддя першої інстанції: Гайдаш В.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Горяйнова А.М.,

суддів - Коротких А.Ю. та Файдюка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року, яке прийняте в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 34,3% від усіх позицій нарахування;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01 січня 2016 року з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та від 07 листопада 2007 року № 1294: посадовий оклад (по) 2850 грн 00 коп., оклад за званням (оз) майор міліції 2000 грн 00 коп., надбавка за вислугу років (нвр) 40% (від по+оз) 1940 грн 00 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3395 грн 00 коп., премія 34,3% (від усіх позицій нарахування) 3493 грн 46 коп., усього 13678 грн 46 коп.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача провести перерахунок пенсії без обмежень граничного розміру пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням реальної інформації із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та від 07 листопада 2007 року № 1294: посадовий оклад (по) 2850 грн 00 коп., оклад за званням (оз) майор міліції 2000 грн 00 коп., надбавка за вислугу років (нвр) 40% (від по+оз) 1940 грн 00 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3395 грн 00 коп., премія 34,3% (від усіх позицій нарахування) 3493 грн 46 коп., усього 13678 грн 46 коп.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року вказаний адміністративний позов було задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 34,3% від усіх позицій нарахування;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та від 07 листопада 2007 року № 1294, а саме: посадовий оклад (по) - 2850 грн 00 коп., оклад за званням (оз) майор міліції - 2000 грн 00 коп., надбавка за вислугу років (нвр) 40% (від по+оз) - 1940 грн 00 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) - 3395 грн 00 коп., премія 34,3% (від усіх позицій нарахування) - 3493 грн 46 коп., усього 13678 грн 46 коп.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Черкаській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Скаржник вказує на те, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсія з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених саме для поліцейських.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області задовольнити, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову виходячи із наступного.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено та сторонами даної справи не заперечується, що ОСОБА_1 проходив службу в Придніпровському районного відділі в м. Черкаси Управління МВС України в Черкаській області та був звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України з 02 жовтня 2015 року.

На час розгляду даної справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Управління МВС України в Черкаській області направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року № 2303007917, у якій були зазначені: посадовий оклад (по) - 2850 грн 00 коп., оклад за званням (оз) майор міліції - 2000 грн 00 коп., надбавка за вислугу років (нвр) 40% (від по+оз) - 1940 грн 00 коп. та премія 0,58 % (від усіх позицій нарахування) - 39 грн 38 коп.

ОСОБА_1 вважає, що Управління МВС України в Черкаській області зобов'язане було включити у зазначену довідку премію 34,3% (від усіх позицій нарахування) - 3493 грн 46 коп., а також надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) - 3395 грн 00 коп., у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також суд першої інстанції зазначив, що при збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від окладів грошового забезпечення.

Колегія суддів не погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції, оскільки вони не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

У відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 3 ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зазначені норми права вказують на те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищенням грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 7 п. 5 вказаного Порядку у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції визначені у Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Зазначений нормативно-правовий акт не передбачає виплату такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не включається до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Згідно з абз.абз. 1-3 п. 12 Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку щомісячна премія враховується під час визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як раніше зазначалося, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) мають право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством саме для поліцейських.

Натомість позивач просить включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розмір премії, який був встановлений йому на час проходження служби в Придніпровському районному відділі в м. Черкаси Управління МВС України в Черкаській області - 34,3 %.

Управління МВС України в Черкаській області включило до відповідної довідки премію в розмірі 0,58 % (від усіх позицій нарахування). У відзиві на адміністративний позов та в апеляційній скарзі Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області зазначає, що 0,58 % є середнім розміром премії, що фактично виплачена у грудні 2015 року відповідним категоріям працівників.

Позивач не заперечує правильності здійсненого Управлінням МВС України в Черкаській області розрахунку середнього розміру премії. Доводи позивача полягають виключно у тому, що він має право на перерахунок пенсії з грошового забезпечення, яке включає премію у розмірі, встановленому на час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Відтак, вимога позивача про включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії у розмірі 34,3% також не підлягає задоволенню.

Під час розгляду і вирішення апеляційної скарги колегія суддів також враховує, що дана справа відповідає ознакам типової справи, що визначені в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

У відповідності ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Під час вирішення зазначеної зразкової справи Велика Палата Верховного Суду прийшла таких висновків:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Враховуючи наведене колегія суддів приходить до висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Отже, доводи апеляційної скарги Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні від 08 лютого 2018 року, та є підставами для його скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції не вірно встановив фактичні обставини справи, надав неналежну оцінку дослідженим доказам та прийняв рішення з порушенням норм матеріального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області задовольнити, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 242, 290, 291, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області - задовольнити.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених ч. 5 ст. 291 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач А.М. Горяйнов

Судді А.Ю. Коротких

В.В. Файдюк