Ухвала від 05.02.2019 по справі 486/1495/18

УХВАЛА

Справа № 486/1495/18

Провадження № 1-кс/486/53/2019

05 лютого 2019 року Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Южноукраїнського відділу Первомайської місцевої ОСОБА_3 , про проведення судово-економічної експертизи,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2019 року прокурор Южноукраїнського відділу Первомайської місцевої ОСОБА_3 , звернувся з клопотанням про проведення судово-економічної експертизи у кримінальному провадженні № 42018151300000046.

З клопотання вбачається, що Южноукраїнським ВП Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області проводиться досудове розслідування кримінального правопорушення № 4201815130000004608, внесеного 08.06.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Під час проведення досудового розслідування встановлено, що за результатами проведення відкритих торгів (UA-2017-12-05-003435-с) за предметом ДК 021:2015:09130000-9 - Нафта і дистиляти (бензин А-95, А-92, дизельне паливо) між комунальним підприємством «Служба комунального господарства (далі - КП «СКГ») та ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» укладено договір про закупівлю від 19.01.2018 року № 25 на загальну суму 2 512 920,00 грн. (далі - Договір). Розділом 1 Договору передбачено, що продавець, тобто ТОВ «Нафтотрейд Ресурс», зобов'язується поставити КП «СКГ» товар: бензин А-95, бензин А-92, дизельне паливо за ДК 021:2015-09130000-9 Нафта і дистиляти, а КП «СКГ» прийняти і оплатити товар згідно специфікації (додаток 1). Кількість та ціна за одиницю товару зазначена у специфікації, яка є невід'ємною частиною договору.

Згідно специфікації до Договору ціна за 1 літр бензину А-95 з податком на додану вартість склала - 24,99 грн., за бензин А-92 - 23,99 грн., за дизельне паливо - 22,49 грн.

Додатковою угодою №1 від 29.01.2018 збільшено ціну за бензин А-95 до 27,48 грн. за літр, за бензин А-92 - до 26,38 грн. за літр, за ДП - до 24,73 грн. за літр., а обсяг постачання нафтопродуктів зменшено до 10960,33 літрів за бензин А-95, за бензин А-92 - до 32750 літрів, за дизельне паливо - до 54500 літрів.

Окрім цього, 02.02.2018 року укладено додаткову угоду № 2, якою ще раз збільшено ціну за нафтопродукти, зокрема за бензин А-95 до 30,22 грн. за літр, за бензин А-92 до 29,01 грн. за літр, за дизельне паливо до 27,20 грн. за літр, а обсяг постачання відповідно зменшено до 9950 літрів бензину А-95, до 29 799,07 літрів бензину А-92, до 49 550 літрів дизельного палива.

Отже, додатковими угодами № 1 та № 2 двічі змінено істотні умови Договору, а саме: збільшено ціну за бензин А-95 з 24,99 грн. до 30,22 грн. за літр, за бензин А-92 з 23,99 грн. до 29,01 грн. за літр, за дизельне паливо з 22,49 грн. до 27,20 грн. за літр та в свою чергу зменшено кількість товару до з 12 000 до 9950 літрів бензину А-95, з 36 000 до 29 799,07 літрів бензину А-92, з 60 000 до 49 550 літрів дизельного палива.

Водночас, КП «СКГ» при укладанні зазначених додаткових угод порушено вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).

Законом визначена можливість зміни ціни договору саме у зв'язку з коливанням цін на ринку.

Разом з тим, Закон не встановлює права сторін договору збільшувати ціну з метою досягнення рівня, близького до середнього рівня ціни товару на ринку.

В той час, відповідно до додаткової угоди № 1 від 29.01.2018 року та № 2 від 02.02.2018 року підставою для їх укладення стали інформаційно-цінові довідки Регіональної торгівельно-промислової палати Миколаївської області.

Так, на адресу КП «СКГ» надійшов лист ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» від 23.01.2018 року № 471 про підвищення вартості нафтопродуктів з пропозицією внести зміни до Договору щодо ціни на одиницю товару шляхом збільшення до 27,48 грн. за літр бензину А-95, до 26,38 грн. за літр бензину А-92, до 24,73 грн. за літр дизельного палива.

Також, на адресу КП «СКГ» надійшов лист ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» від 25.01.2018 № 477 щодо повторного збільшення ціни до 30,22 грн. за літр бензину А-95, до 29,01 грн. за літр бензину А-92, до 27,20 грн. за літр дизельного палива.

На підтвердження необхідності укладення додаткових угод ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» надано інформаційно-цінові довідки Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області від 22.01.2018 року № 26-0010 та від 25.01.2018 № 26-0011 щодо ціни на нафтопродукти.

Так, в інформаційно-ціновій довідці Регіональної торгівельно-промислової палати Миколаївської області від 22.01.2018 року № 26-0010, яка стала підставою для укладення додаткової угоди № 1 від 29.01.2018 року, вказано, що станом на 18.01.2018 року в Миколаївському регіоні середній рівень роздрібних цін на бензин А-95 становив 26,85 грн.-32,45 грн. за 1 літр, за бензин А-92 - 25,99 грн. - 31,45 грн. за 1 літр, за дизельне паливо -23,50 грн.-29,95 грн. за літр.

В інформаційно-ціновій довідці Регіональної торгівельно-промислової палати Миколаївської області від 25.01.2018 року № 26-0011, яка стала підставою для укладення додаткової угоди № 2 від 02.02.2018 року, вказано, що станом на 23.01.2018 року в Миколаївському регіоні середній рівень роздрібних цін на бензин А-95 становив 26,85 грн.-32,49 грн. за 1 літр, за бензин А-92 - 25,99 грн. - 31,49 грн. за 1 літр, за дизельне паливо - 23,50 грн.-29,99 грн. за літр.

Водночас, жодні документи, якими обґрунтовується збільшення ціни на нафтопродукти на підставі додаткових угод № 1 та № 2, у КП «СКГ» відсутні, оскільки дані, зазначені у довідках Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області від 22.01.2018 року № 26-0010 та від 25.01.2018 № 26-0011, які стали підставою для укладання цих додаткових угод, не містять інформацію про зростання ціни на нафтопродукти, а лише підтвердили їх ціну на відповідні дати.

Тобто, у листах Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області від 22.01.2018 року № 26-0010 та від 25.01.2018 року № 26-0011, зазначених КП «СКГ» як підставу укладення додаткових угод № 1 та № 2, наведені межі середньої ринкової ціни на нафтопродукти в Миколаївському регіоні станом на відповідні дані.

Отже, дані Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області не є доказом коливання ціни на нафтопродукти на ринку в бік збільшення, що дозволило б відповідачам внести зміни в істотні умови Договору та укласти додаткові угоди.

Таким чином, при укладенні відповідачами 29.01.2018 року та 02.02.2018 року відповідно додаткових угод № 1 та № 2 до договору № 25 порушено п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону, а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення при відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі.

При цьому, згідно інформації, зазначеної Регіональною торгово-промисловою палатою Миколаївської області у листі від 02.07.2018 року № 713/06 (до позовної заяви додається) орієнтовний рівень роздрібних цін (цін АЗС) в Миколаївському регіоні в квітні та червні поточного року відповідав рівню цін, які існували в січні поточного року, в тому числі на дату укладанню договору № 25 від 19.01.2018 року, тобто відбулось зниження ціни.

Разом з тим, КП «СКГ» не використав свого права щодо внесенні змін до договору у відповідності до п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону, а саме не ініціював питання зменшення ціни.

Таким чином, посадові особи КП «СКГ» за рахунок бюджетних коштів, безпідставно шляхом укладення додаткових угод здійснили закупівлю бензину та дизельного палива у ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» за ціною, завищеною порівняно з результатами тендерних закупівель.

Крім того, 18.09.2018 року укладено додаткову угоду № 5, якою ще раз збільшено ціну за нафтопродукти, зокрема за бензин А-95 до 32,42 грн. за літр, за бензин А-92 до 31,13 грн. за літр, за дизельне паливо до 29,21 грн. за літр, а обсяг постачання відповідно зменшено до 7378,16 літрів бензину А-95, до 28000 літрів бензину А-92, до 48000 літрів дизельного палива.

Також, 17.10.2018 року укладено додаткову угоду № 6, якою ще раз збільшено ціну за нафтопродукти, зокрема за бензин А-95 до 33,90 грн. за літр, за бензин А-92 до 32,60 грн. за літр, за дизельне паливо до 31,70 грн. за літр, а обсяг постачання відповідно зменшено до 6109,7345 літрів бензину А-95, до 26000 літрів бензину А-92, до 46000 літрів дизельного палива.

Для встановлення всіх обставин у кримінального провадженні, зокрема для вирахування суми безпідставно сплачених коштів, необхідно провести економічну експертизу, що потребує наявності спеціальних знань у зазначеній сфері, тому прокурор просила про призначення та проведення економічної експертизи, на вирішення експерта поставити такі питання: Чи підтверджується документально та нормативно нанесення збитків КП «СКГ» шляхом надмірно слачених коштів за умовами додаткових угод до договору про закупівлю нафтопродуктів від 19.01.2018 року № 25 на загальну суму 2 512 920,00 грн., укладеного між КП «СКГ» та ТОВ «Нафтотрейд Ресурс»? Якщо так, то на яку суму? Який розмір надмірно сплачених коштів додатковими угодами до договору?

Оскільки згідно відповіді Миколаївського НДЕКЦ МВС України від 08.01.2019 року № 19/115/13/93 судовий експерт не може надати відповіді на зазначені питання, а судовий експерт з правом проведення економічних експертиз ОСОБА_4 має можливість провести судово - економічну експертизу у найкоротший строк, просить доручити проведення вказаної експертизи зазначеному експерту.

Дослідивши докази в сукупності, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

08.06.2018 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №42018151300000046 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України /а.с. 7, 8/.

В матеріалах доданих до клопотання містяться копії договору про закупівлю №25 від 19.01.2018 року між КП «СКГ» та ТОВ «Нафтотрейд Ресурс», копії додаткової угоди №1 до вказаного договору від 29.01.2019 року, додаткової угоди №2 від 02.02.2018 року, додаткової угоди №5 від 18.09.2018 року, додаткової угоди №6 від 17.10.2018 року між вказаними сторонами, а також копією листа Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області від 17 липня 2018 року з висновком щодо усунення порушень, які полягають зокрема у збільшенні ціни з метою досягнення рівня, близького до середнього рівня ціни товару на ринку, у встановлений законодавством спосіб /а.с. 9-19/.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.

Згідно з ч. 2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов'язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи зокрема щодо визначення розміру матеріальних збитків, заподіяних кримінальним правопорушенням.

Статтею 243 КПК України передбачено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.

В силу ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.

Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.

Оскільки прокурором доведено, що для встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні потрібні спеціальні знання в області економіки, необхідне залучення експерта, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність призначення у кримінальному провадженні № 42018151300000046 судово-економічної експертизи.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 244 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Южноукраїнського відділу Первомайської місцевої ОСОБА_3 , про проведення судово-економічної експертизи, задовольнити.

Призначити у кримінальному провадженні № 42018151300000046 від 08.06.2018 року судово-економічну експертизу, проведення якої доручити експерту з правом проведення економічних експертиз ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), що діє на підставі свідоцтва № 1669 від 29.11.2016 року та свідоцтва № 1867 від 10.02.2020 року)

На вирішення експерта поставити наступні питання:

1. Чи підтверджується документально та нормативно нанесення збитків КП «СКГ» шляхом надмірно слачених коштів за умовами додаткових угод до договору про закупівлю нафтопродуктів від 19.01.2018 № 25 на загальну суму 2 512 920,00 грн., укладеного між КП «СКГ» та ТОВ «Нафтотрейд Ресурс»? Якщо так, то на яку суму?

2. Який розмір надмірно сплачених коштів додатковими угодами до договору?

Попередити експерта за ст. 385 КК України про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_1