Постанова від 06.02.2019 по справі 1540/4392/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/4392/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Вербицької Н.В.

- Кравченка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ПОЗОВНІ ВИМОГИ ТА
НАСЛІДКИ ВИРІШЕННЯ ПОЗОВУ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

В серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 розміру за вислугу років з 85 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 85 відсотків грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за кваліфікацію, надбавка за охорону виключно морської економічної зони, надбавка за особливо важливі завдання, премія.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначав, що йому встановлювався основний розмір пенсії 85% грошового забезпечення. В останньому розрахунку пенсії від 17.04.2018 року, позивачу встановлено основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення. Однак, позивач з таким перерахунком не згоден, вважає його незаконним та протиправним, а тому, просить суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти заявленого позову, зазначаючи, що до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби. Тому і відсотковий розмір грошового забезпечення був застосований відповідно до законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.

У 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018 року.

Отже, позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшувалась, право на перерахунок пенсії реалізовано відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, а тому, просить суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і виплату належної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням основного розміру пенсії 90 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про часткове скасування судового рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог, змінивши рішення суду першої інстанції. Апелянт вважає, що судом першої інстанції при вирішенні справи було порушено норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Згідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

КОЛЕГІЯ СУДДІВ ВСТАНОВИЛА :

Наказом Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону - командуючого Прикордонними військами України від 30 квітня 1999 р. № 144 ос позивач був звільнений з військової служби за станом здоров'я в запас Збройних Сил України. На момент звільнення займав посаду командира 23 окремої бригади прикордонних сторожових кораблів.

Наказом Командира військової частини НОМЕР_1 від 21 червня 1999 року № 72-ос, капітана І рангу ОСОБА_1 (И-990615), командира 23 окремої бригади прикордонних сторожових кораблів Південного напрямку прикордонних військ України, виключено із списків особового складу з 21.06.1999 року.

Судом встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 станом на 21.06.1999 р. становила 36 років 10 місяців 27 днів.

Позивачу була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ що підтверджено Протоколом від 01.12.2012 року (а.с.40), але позивачем помилково зазначено у позові про призначення та виплату пенсії у розмірі 85 % грошового забезпечення.

Листом від 07.06.2018 року № 1425/0-11 відповідач повідомив позивача, що Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.15-16).

Листами від 20.07.2018 року № 1737/0-11, від 25.07.2018 року № 1757/0-11 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку з проведеним перерахунком, розмір пенсії за вислугу років з 01.01.2018 р. становить 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.11, 13).

Позивач вважає незаконним нарахування відповідачем пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року, а тому звернувся із даним позовом до суду.

ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ПРАВА

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи дану справу в апеляційному провадженні, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

КМУ прийнято Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 1 Постанови №103 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

«Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок) встановлено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 5 Порядку № 45 було встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Для перерахунку пенсії позивача можуть бути враховані тільки складові грошового забезпечення, що надані в довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.01.2018р. № 11/10522, посадовий оклад - 7190,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн. Вищевказані складові грошового забезпечення виплачувались за посадою, аналогічною тій, яку позивач займав на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 01.03.2018 року.

З матеріалів справи видно, що управління на підставі довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України здійснило позивачу перерахунок пенсії у 2018 році.

Необхідно зазначити, що Постанова №103 у спірних відносинах підлягає обов'язковому застосуванню, у встановленому законом порядку такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась.

Оскільки станом на 01.03.2018 за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач, надбавку за кваліфікацію 5,5%, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 20%, надбавку за особливі умови служби 50%, премію 55%, надбавки за охорону виключно морської економічної зони 15% скасовано та вони не виплачується військовослужбовцям, ці складові не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції за якими при проведенні перерахунку пенсії позивача управління дотримувалось вимог Постанови №103 та довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України, що враховується для перерахунку пенсії, за змістом якої при проведенні перерахунку пенсії враховується лише розмір посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавки за вислугу років.

Таким чином встановлено, що судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовної вимоги про перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за умови режимних обмежень, кваліфікацію, охорону виключно морської економічної зони, особливо важливі завдання, премії, що наводились скаржником.

В іншій частині щодо задоволених позовних вимог, рішення суду першої інстанції фактично не оскаржується, тому суд апеляційної інстанції не має права робити правові висновки щодо цієї частини судового рішення.

За таких обставин колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 73, 74, 77 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308; 311; 314; 315; 316; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Головуючий суддя Джабурія О.В.

Судді Кравченко К.В. Вербицька Н. В.