Постанова від 06.02.2019 по справі 360/3475/18

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 року справа №360/3475/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2018 р. (складено у повному обсязі 06 грудня 2018 року у м. Сєвєродонецьк) у справі № 360/3475/18 (головуючий І інстанції суддя Кисельова Є.О.) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі - позивач) 01.11.2018 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому одноразової грошової допомоги як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за виплатою якої не звертався; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у прийнятті від нього одноразової грошової допомоги як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за виплатою якої не звертався та зобов'язання відповідача прийняти від нього помилково виплачену йому одноразову грошову допомогу в розмірі 189 грн. 60 коп., як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за виплатою якої не звертався (а.с. 3-9).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі № 360/3475/18 у задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 82-84).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що останній особисто чи його дружина не писали заяв з проханням призначити і виплатити одноразову грошову допомогу, як постраждалій особі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Апелянт вказує на те, що згідно форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, яка затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України 21 квітня 2015 року № 441, заявник повинен власноруч підкреслити вид соціальної допомоги, за якою звертається. В заяві від 01.09.2017 року жодного виду соціальної допомоги не підкреслено. Крім того, позначки в заяві мають різний вигляд за розміром і нахилом написання та проставлені чорнилами різного кольору, що свідчить про те, що позначки в заяві від 01.09.2017 року зроблені іншою особою.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

До суду надійшли додаткові письмові пояснення від позивача та заява від представника відповідача, в яких, зокрема, сторони просять розглянути справу за їх відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ст. 311 КАС України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивача 13 червня 2017 року медико-соціальною експертною комісією Міністерства охорони здоров'я України в Луганській області визнано інвалідом ІІІ групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, про що 28.08.2017 видано свідоцтво серії НОМЕР_1 (а.с. 12-18).

01.09.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг, згідно якої просив призначити компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 38).

08 вересня 2017 року рішенням управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради позивачу призначено одноразову компенсацію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 189,60 грн. Факт виплати позивачу вказаної допомоги підтверджується платіжним дорученням від 11.10.2017 № 3309 у сумі 189,60 грн. (а.с. 74).

21 червня 2018 за вх. № 8704 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати реквізити, необхідних для повернення призначеної одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 189,60 грн., оскільки вказану одноразову компенсацію не використовував та відмовляється від неї (а.с. 23).

Підставою для відмови в отриманні вказаної грошової допомоги є намір позивача отримати допомогу на підставі висновку, складеного Луганським обласним військовим комісаріатом від 23.05.2018 № ВС-554/ОГД-163 щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, право на отримання якої визначене постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (а.с. 22).

04 липня 2018 року за вих. № 7148 відповідачем на адресу позивача надано відповідь, оглядом якої встановлено, що призначення та виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи АЕС, здійснюється відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі заяви заінтересованої особи протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1146 «Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги». На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 151 «Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства фінансів, органів Державної казначейської служби та установ, які здійснюють виплату пільг, субсидій, інших соціальних виплат, під час перерахування таких виплат» з метою здійснення верифікації, управлінням при перерахуванні коштів з платіжним дорученням від 11.10.2017 № 3309 був наданий до управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську реєстр виплат від 11.10.2017 № 07 для передачі інформації при здійсненні позивачу виплати одноразової компенсації до Міністерства Фінансів України. Відповідно до наказу державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1020 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1 ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» управлінням надані відомості про суму отриманого позивачем доходу у ІV кварталі 2017 року до державної податкової інспекції. Оскільки жодним із наведених законодавчих актів не передбачено повернення громадянином коштів після їх отримання, у видачі довідки про неотримання одноразової компенсації відмовлено (а.с. 24, звор. бік а.с. 24).

Після отримання позивачем вказаної вище відповіді від 04.07.2018 на заяву від 21.06.2018, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що ним не підписувалася заява від 01.09.2017 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг, згідно якої просив призначити компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідачем під час прийняття вказаної заяви, поданою дружиною позивача, не було роз'яснено про можливість отримання одноразової грошової допомоги, право на отримання якої визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», у зв'язку з чим просив утримати з нього призначеної та виплаченої компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, у сумі 189,60 грн. (а.с. 25).

31 липня 2018 року за вих. № 366-03/47 відповідачем надано відповідь, в якій зазначено, що УПСЗН Лисичанської міської ради 04.07.2018 за вих. № 7148, надано роз'яснення щодо виплати, вказаної вище компенсації, та відсутності механізму чинним законодавством України повернення відповідних коштів (а.с. 26).

20 серпня 2018 року за вх. № 0-658 УПСЗН Лисичанської міської ради отримано скаргу позивача, в якій останній просив вирішити питання щодо виправлення помилки, допущеної УПСЗН Лисичанської міської ради, при призначенні та виплаті грошової компенсації, за призначенням якої не звертався (а.с. 27-30).

06 вересня 2018 за вих. № 464-04-0-658/2 Лисичанською міською радою на скаргу позивача від 20 серпня 2018 року за вх. № 0-658 УПСЗН надано відповідь, в якій зазначено, що УПСЗН Лисичанської міської ради 04.07.2018 за вих. № 7148 та 31.07.2018 № 366-03/47, надано роз'яснення щодо здійснення виплати вказаної вище компенсації та відсутності механізму чинним законодавством України повернення відповідних коштів (а.с. 31).

30 серпня 2018 року позивач звернувся до Лисичанської міської ради із заявою, в якій просив передати скаргу, подану 20.08.2018, більш компетентному виконавцю, та повідомити необхідні реквізити для повернення компенсації, отриманої у жовтні 2017 року у сумі 189,60 грн. (а.с. 32).

10 вересня 2018 року за вих. № 482-04-0-688/2 Лисичанською міською радою на заяву, від 30.08.2018 надано відповідь, що до Департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА направлено запит стосовно механізму повернення виплаченої компенсації позивачу, про результати розгляду якого позивача повідомлять додатково (а.с. 33).

10 вересня 2018 за вих. № 9797 управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради позивачу надано довідку у тому, що йому як особі з інвалідністю ІІІ групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у жовтні 2017 року виплачена одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань у сумі 189,60 грн. (а.с. 36).

Проблемою даного спору є правомірність дій відповідача щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за виплатою якої останній не звертався.

При вирішенні справи, суд виходить з наступного.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи відповідача, як органи виконавчої влади), зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 48 цього Закону закріплено, що одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 760 затверджений Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян (далі - Порядок).

Пунктом четвертим Порядку визначено, що одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р.№ 285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 285 Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» закріплено, що інвалідам III групи установлено розмір виплат, передбачених статтями 36 і 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - 189,60 гривні.

Пунктом 9 Порядку визначено, що особам, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та інших законодавчих актів і визнані учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, або сім'ям у зв'язку з втратою годувальника здійснюється відповідно до одного із таких законодавчих актів залежно від причин заподіяння шкоди здоров'ю або смерті годувальника.

З матеріалів справи вбачається, що дружиною позивача 01.09.2017 року подано заяву до відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг, згідно якої просив призначити компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначене також підтверджується скаргою поданою позивачем на адресу відповідача у липні 2018 року (а.с. 25, 38).

Суд апеляційної інстанції вказує на те, що Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441 затверджено бланк Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, та пільг, дана заява є єдиним уніфікованим документом, на підставі якого виплачуються усі види пільг і компенсацій. Щодо позначок, які на думку апелянта не відповідають вимогам форми заяви, то відповідно до форми бланку заяви необхідно підкреслити не вид пільги чи компенсації, а призначити чи перерахувати, звернення є первинне чи повторне. Вид соціальної допомоги, пільги чи компенсації позначається в спеціальній графі, поруч із видом допомоги, пільги, компенсації за призначенням якої звертається громадянин, будь-яким зрозумілим для сторін знаком.

З урахуванням зазначеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що УПСЗН Лисичанської міської ради у відповідності до вимог статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначено та виплачено позивачу компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за виплатою якої позивач не звертався, слід відмовити

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.

При цьому, даним Порядком не визнано підстав повернення до Державного бюджету України компенсацій та допомоги певних видів у разі їх призначення та виплати відповідно до вимог статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визначено підстав та механізму повернення коштів, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до Державного бюджету України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І відповідач довів, що виплативши позивачу одноразову грошову допомогу як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв правомірно.

Суд апеляційної інстанції при цьому звертає увагу позивача на те, що отримання одноразової допомоги за ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають різну юридичну природу, різні умови і порядок їх призначення, регулюються різними підзаконними нормативними актами і не є взаємновиключними відносно один одного.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2018 р. - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2018 р. у справі № 360/3475/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць