Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/1542/18
Іменем України
06.02.2019смт. Доманівка
Головуючої судді Кривенко О.В.,
за участю секретаря Маташнюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП Доманівського ВП Вознесенського ВП ГУНП в Миколаївській області Гуртовенка А.В., третя особа Доманівське ВП Вознесенського ВП ГУНП в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 №540115 від 17.12.2018р.,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до поліцейського сектору реагування патрульної поліції Доманівського відділення Вознесенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області Гуртовенка А.В. про скасування постанови серії ДПО18 №540115 від 17.02.2018 р. за ч.1 ст. 121 КУпАП.
Позов мотивований тим, що 17 грудня 2018 р. о 17:30 год. він керував належним йому автомобілем ВАЗ-2121, державний номерний знак НОМЕР_1 буксируючи причіп н.з. НОМЕР_2 по вул. Академіка Павлова в смт.Доманівка Миколаївської області, та був зупинений інспектором поліції Доманівського ВП Гуртовенком А.В., який склав відносно нього постанову про адміністративне правопорушення ДПО18 №540115 за ч.1 ст.121 КУпАП, а саме: на якому несправні світлові прилади в темну пору часу.
При складанні постанови жодних пояснень позивача до уваги взято не було.
Інспектор його пояснення до уваги не взяв та виніс постанову ДПО18 №540115 від 17.12.2018 р. за ч.1 ст.121 КУпАП та наклав стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Не погодившись із вказаною постановою, позивач оскаржив її до суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що, зупинивши його транспортний засіб, йому було вказано, що причиною зупинки стало порушення Правил дорожнього руху, без зазначення яких саме. Вимоги позивача ОСОБА_1 надати докази вчинення порушення ним ПДР, показати докази фіксації правопорушення, були проігноровані. У відповідь лише було вказано, що постанова позивачеві буде направлена поштою.
Позивач ОСОБА_1 вважає постанову незаконною та просить її скасувати, посилаючись на те, що правопорушення ним вчинене не було; при винесенні постанови були грубо порушені вимоги КУпАП (ст.ст.251, 258, 268, 288 КУпАП) та його права, в тому числі на захист.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився. Надав письмову заяву, в якій просила розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав, просив визнати незаконною та скасувати постанову про адміністративне правопорушення з підстав, що викладені у позовній заяві.
Відповідач Гуртовенко А.В. у судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
За такого неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши долучені позивачем матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, іншими доказами, перелік яких не вичерпний.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У ході судового розгляду встановлено, що відповідачем Гуртовенком А.В. 17.12.2018 р. відносно позивача ОСОБА_1 винесена постанова серія ДПО18 №540115, в якій зазначено, що ОСОБА_1, по вул. Академіка Павлова в смт.Доманівка Миколаївської області о 17-30 год. керував транспортним засобом світлові прибори якого знаходилися в несправному стані, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.121 КУпАП. За результатами розгляду адмінсправи поліцейський СРПП Гуртовенко А.В. постановив застосувати до позивача адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
В пояснення до постанови, ОСОБА_1 зазначив ' з порушенням не згоден'.
Будь-яких доказів, які б свідчили про вчинення позивачем порушення при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем не надано, зокрема, відповідачем не надано суду та не долучено до оскаржуваної постанови пояснення свідків, фото-, відео фіксації.
Так, єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення, в якій зафіксовано адміністративне правопорушення водієм.
Однак, суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядати як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
Таким чином, оскільки відповідач не надав до суду жодних доказів того, що він правомірно, на основі об»єктивно та повно досліджених доказів виніс оскаржувану постанову, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено належними та достовірними доказами наявності в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.121 ч.1 КУпАП, що виключає притягнення його до адміністративної відповідальності.
За такого позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 19, 243-245, 271, 286 КАС України суд
Позов задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серія ДПО18 №540115 від 17.12.2018 р., винесену поліцейським сектору реагування патрульної поліції Доманівського відділення поліції Вознесенського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області Гуртовенком Андрієм Вікторовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у розмірі 340 грн. штрафу.
Справу відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя : О. В. Кривенко