05 лютого 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1111/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в Чернівецький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгову пенсію відповідно до п."в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити дії щодо призначенню ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгову пенсію відповідно до п. "в" ст. ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 30.11.2017 р.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за наявності у нього трудового стажу, який становить більше 28 років, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При цьому, звертав увагу на те, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року, визнані дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними.
Однак, посадовими особами відповідача повторно розглянувши заяву від 30.11.2017 року - 24.09.2018р. відмовлено у призначенні пільгової пенсії, у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок підприємств, установ або їх правонаступників.
Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки орган Пенсійного фонду України безпідставно не врахував стаж його роботи трактористом в радгоспі імені Карла Маркса, який згодом було перейменовано та реорганізовано в радгосп "Ізвораш", ТОВ "Джерело".
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилався на те, що неможливо призначити позивачу пенсію на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки підприємств, установ або їх правонаступників відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу на пільгових умовах. Враховуючи наведену обставину, відповідач вважає, що відсутні підстави для визнання його дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії на пільгових умовах позивачу.
Позивач скористався правом передбаченим ст. 163 КАС України та подав до суду відповідь на відзив, в якій позивачем переважно наведені аналогічні обставини, що і в адміністративному позові.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
27 червня 2018 року (справа № м824/294/18-а) рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) від 30.11.2017 р. про призначення пенсії на пільгових умовах. Яке набрало законної сили 31.07.2018 року. (а.с. 21-24)
Згідно частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року в адміністративній справі № 824/294/18-а, встановлено наступне:
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) розпочав трудову діяльність у 1980 р. і працював до 2013 р., з яких 28 роки працював трактористом в радгоспі імені "Карла Маркса", перейменованого у радгосп "Ізвораш", реорганізованого у ВАТ "Ізвораш", згодом - ТОВ "Джерело", що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_2, виданої на ім'я позивача
Згідно змісту архівних довідок трудового архіву Герцаївського району виданих на ім'я позивача, останній працював трактористом протягом часу з 1980 по 1992 р.р. у радгоспі "Карла Маркса", а у 1993 - 1999 роках працював у радгоспі "Ізвораш" (з березня 1997 р. - ВАТ "Ізвораш") де відповідно отримав заробітну плату.
30.11.2017 р. позивач, маючи стаж роботи більше 28 років та досягнувши віку 55 років, звернувся до Герцаївського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу).
26.12.2017 р. Герцаївський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом за вих. № 26101/16 повідомив позивача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Із змісту вказаного листа видно, що при розгляді документів для призначення пенсії за поданою позивачем заявою, загальний трудовий стаж позивача становить 28 років 8 місяців. В листі також зазначено, що станом на 30.11.2017 р. призначити позивачу пенсію на пільгових умовах немає можливості в зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки підприємств, установ або їх правонаступників відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу на пільгових умовах, а саме:
- за період роботи з 15.06.1980 р. по 13.04.1981 р. та з 05.07.1983 р. по 29.03.2000 р. на посаді тракториста-машиніста в бувшому радгоспі імені Карла Маркса, з наступним перейменуванням в радгосп "Ізвораш" та реорганізованим в ВАТ "Ізвораш", (згідно рішення господарського суду від 17.01.2005 р. № 7/285 ТОВ "Джерело" не є правонаступником ВАТ "Ізвораш", суд визнав недійсним Статут ТОВ "Джерело" в частині правонаступництва ВАТ "Ізвораш"). На даний час ліквідація ВАТ "Ізвораш" не проведена;
- за період роботи з 30.03.2000 р. по 12.11.2004 р., з 29.04.2005 р. по 21.11.2005 р., з 30.05.2006 р. по 04.01.2007 р., з 29.05.2007 р. по 12.11.2007 р., з 10.06.2008 р. по 03.12.2008 р., з 04.05.2009 р. по 14.12.2009 р., з 03.06.2010 р. по 10.01.2011 р., з 12.11.2011 р. по 02.04.2012 р., з 03.04.2012 по 30.06.2012 р. та з 02.07.2012 р. по 01.07.2013 р. на посаді тракториста-машиніста в ТОВ "Джерело".
Одночасно в листі повідомляємо, що згідно порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 р. №18-1, здійснюється комісіями у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. В разі проведення процедури ліквідації ВАТ "Ізвораш" позивач матиме право підтвердити пільговий стаж на комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Крім того, в листі роз'яснено, що позивач матиме право на пенсію за віком при досягненні 60-річного віку згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом досліджено рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, від 24.09.2018 року № 60, зі змісту якого встановлено, зокрема:
Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області розглянула заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і встановила, що відповідно до представлених документів та пропозиції управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області заявник працював в радгоспі ім. К.Маркса (згодом в радгоспі "Ізвораш'', ВАТ "Ізвораш", ТОВ "Джерело" трактористом з 15.06.1980 по 13.04.1981, з 05.07.1983 по 12.11.2004, з 29.04.2005 по 21.11.2005, з 30.05.2006 по 04.01.2007, з 29.05.2007 по 12.11.2007, з 10.06.2008 по 03.12.2008, з 04.05.2009 по 14.12.2009, з 03.06.2010 по 10.01.2011, з 12.11.2011 по 02.04.2012 та з 02.07.2012 по 01.07.2013. Трудова книжка оформлена в 2004 році, записи про роботу у 1980-2004 роках внесені ТОВ "Джерело".
Згідно з рішенням загальних зборів робітників радгоспу від 21.07.1993р. та з розпорядженням представника Президента України в Герцаївському районі №39 від 07.04.1994 радгосп ім. К.Маркса перейменовано в радгосп "Ізвораш". Згідно наказом Регіонального відділення ФТ України Чернівецької області №169-АТ радгосп "Ізвораш" перетворений у ВАТ "Ізвораш". Відповідно до рішення загальних зборів від 30.03.2000 ВАТ "Ізвораш" було перетворено у ТОВ "Джерело".
Згідно з п. 2.1 Статуту ТОВ "Джерело", затвердженого установчими зборами від 18.02.2000р. та зареєстрованого райдержадміністрацією Герцаївського району 27.02.2000, ТОВ "Джерело" визнавалось правонаступником ВАТ "Ізвораш". Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 17.01.2005 по справі №7/285 пункт 2.1 вказаного вище Статуту визнано недійсним. При цьому, ВАТ "Ізвораш" та ТОВ "Джерело" значиться під одним кодом ЄДРПОУ. Відповідно до листа Герцаївської райдержадміністрації Чернівецької області від 22.12.2017 №15/61 станом на 22 грудня 2017 року ліквідацію ВАТ "Ізвораш" не проведено. Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Джерело" не перебуває в процесі припинення.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Керуючись постановами Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", від 05.07.2006 № 920 "Про внесення змін до порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" та постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 комісія прийняла рішення - відмовити у підтвердженні періодів роботи з 15.06.1980 по 13.04.1981, з 05.07.1983 по 12.11.2004, з 29.04.2005 по 21.11.2005, з 30.05.2006 по 04.01.2007, з 29.05.2007 по 12.11.2012 та з 02.07.2012 по 01.07.2013, оскільки ВАТ "Ізовраш " та ТОВ "Джерело" на даний час не ліквідовані. (а.с.25)
25.10.2018 року позивачу повідомлено посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області (лист № 1013/02 від 25.10.2018 року), (мовою оригіналу). На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року по справі №824/294/18-а повторно розглянуто Вашу заяву від 30.11.2017 №652 та надані документи щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахування заяви про підтвердження стажу роботи від 21.08.2018р.
Повідомляємо, що за нормами п. 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), чоловікам, які працюють трактористами - машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи 30 років у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, зокрема у період з 1 квітня 2017 по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Одночасно роз'яснюємо, що Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, визначено механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Згідно рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 24 вересня 2018 року №60 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу робота, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, Вам відмовлено у підтверджені періодів роботи з 15.06.1980 по 13.04.1981, з 05.07.1983 по 12.11.2004, з 29.04.2005 по 21.11.2005, з 30.05.2006 по 04.01.2007, з 29.05.2007 по 12.11.2007, з 10.06.2008 по 03.12.2008, з 04.05.2009 по 14.12.2009, з 03.06.2010 по 10.01.2011, з 12.11.2011 по 02.04.2012 та з 02.07.2012 по 01.07. 2013 р.р., оскільки ВАТ "Ізвораш" та ТОВ "Джерело" станом на дату рішення комісії не ліквідовані. У зв'язку з не підтвердженням стажу, що дає право на пільгову пенсію, Вам відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільговим умовах відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону. (а.с.26)
Вважаючи відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Процедура призначення та отримання пенсії, в тому числі на пільгових умовах, встановлена Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
За змістом п. "в" ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, в редакції Закону України від 03.10.2017 р. №2148-VIII, на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Статтею 62 Закону № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.93 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637) встановлено правило, згідно якого при призначенні пільгових пенсій необхідне надання довідок встановленого зразка з метою підтвердження відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, і видаються підприємством, на якому особа працювала або правонаступником (пункт 20 Порядку). У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно п. 20 Порядку № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктами 3, 4 Порядку підтвердження періодів роботи передбачено, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 р. за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1) встановлено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Згідно п. 11, 12 Порядку № 18-1, для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Згідно п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористів-машиністів роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
В ході розгляду справи судом встановлено, що стаж роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 1980 по 2013 рік у радгоспі імені "Карла Маркса", радгоспі "Ізвораш", ВАТ "Ізвораш" та ТОВ "Джерело" с. Хряцька Герцаївського району Чернівецької області підтверджується, зокрема, копією трудової книжки та відповідними архівними довідками виданими трудовим архівом Герцаївського району №№ 221, 222, 223 від 28.11.2017 р.
Однак, другою необхідною умовою для зарахування такого стажу до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах є безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції відсутність підтвердження якої на думку відповідача і стала підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.
Як вже зазначалося вище, безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції підтверджується за допомогою відповідних уточнюючих довідок з підприємств де працювала особа.
Разом з тим, як з'ясувалося в ході розгляду справи, отримати від підприємства де працював позивач будь-які уточнюючі його пільговий характер роботи довідки не є можливим у зв'язку із фактичною відсутністю посадових осіб на підприємстві де працював позивач, тобто підприємство не ліквідовано юридично однак повністю не функціонує.
Водночас, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), затверджено "Порядок та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Згідно з п. 1.1 цього Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п. 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (п. 1.7, 3.3 Порядку №22-1).
Судом встановлено, що відповідач прийняв від позивача заяву про призначення пенсії разом із документами, що зазначені в переліку (паспорт, трудову книжку, архівні довідки), і вивчивши вказані документи встановив, що поданих документів недостатньо для підтвердження пільгового стажу.
Також суд звертає увагу на те, що позивач подав до відповідача заяву-повідомлення, в якій повідомив про неможливість надання довідки про роботу трактористом в ТОВ "Джерело" у зв'язку з відсутністю керівництва організації.
Як зазначалось вище, 27.06.2018 року рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду у спірних правовідносинах визнано дії відповідача протиправними та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 30.11.2017 року про призначення пенсій на пільгових умовах.
В мотивувальній частині рішення суд звертав увагу відповідача на те, що під час повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, він зобов'язаний розглянути вказану заяву враховуючи правовий висновок суду наведений в даній справі та прийняти відповідне рішення.
Проте, всупереч вимогам закону та правового висновку викладеному у рішенні суду, яке відповідачем не оскаржувалось та набрало законної сили, відповідач самоусунувся у питанні призначення пенсії на пільгових умовах позивачу.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Частиною 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення (окрім іншого) про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведені вище висновки щодо спірних правовідносин, суд вважає, що в даному випадку наявна бездіяльність відповідача, яка виразилась перш за все у невчиненні дій щодо призначення пенсії позивачу на пільгових умовах, з урахування висновків суду.
Вирішуючи даний спір, суд вважає за необхідне також зазначити і те, що позивач звертаючись до суду в змісті позовної вимоги, щодо визнання дій протиправними - помилково зазначив, що протиправність дій відповідача полягає щодо відмови у призначенні пільгової пенсії, в той час коли відповідачем, як зазначено вище, проігноровано правовий висновок суду з приводу призначення пенсії на пільгових умовах.
Виходячи із встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.
З метою захисту порушеного права позивача на підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії за віком, виходячи з принципу правової визначеності у спірних правовідносинах, керуючись положеннями ст. 245 КАС України, суд зобов'язує відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до п. "в" ст. 13. Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 30 листопада 2017 року.
Окремо суд звертає увагу на те, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази і довести певні обставини, які свідчать про правомірність його дій/бездіяльності, законність прийнятих рішень. Однак, відповідач у згаданих правовідносинах, жодним доказом або ж нормою законодавства не спростував доводів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №5 від 12.11.2018 р. (а.с.3).
Оскільки, позов задоволено повністю, слід стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгової пенсії відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгової пенсії відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - з 30.11.2017 р.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 (с.Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (с.Хряцька, Герцаївський район, Чернівецька область, 60530, код РНОКПП: НОМЕР_1)
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ: 40329345)
Суддя Боднарюк О.В.