ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
05 лютого 2019 року № 826/7366/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДержавного агентства рибного господарства України
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі також - Позивач, ОСОБА_1) з позовною заявою до Державного агентства рибного господарства України (далі також - Відповідач, Держрибагентство) про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії щодо переможця конкурсу на посаду заступника начальника управління - начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області, оголошеного наказом Держрибагентства від 27 лютого 2018 року № 84 «Про оголошення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби в територіальних органах Держрибагентства» ОСОБА_2, який набрав загальну кількість балів 12,44 та щодо рішення стосовно того, що другий за рейтингом кандидат на посаду заступника начальника управління - начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області не визначений, оскільки інший кандидат не пройшов один із етапів конкурсу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскільки конкурсною комісією Відповідача порушено умови і порядок проведення конкурсу, вимоги чинного законодавства України та у зв'язку з порушенням процедури призначення складу та формування конкурсної комісії, що вплинуло на результати конкурсу, а також у зв'язку з недотриманням принципів проведення конкурсу, то спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що при прийнятті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, отже відсутні підстави для задоволення заявлених Позивачем позовних вимог.
Керуючись частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши у порядку письмового провадження подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач брав участь у конкурсі на зайняття вакантної посади заступника начальника управління-начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області (далі також - конкурс), оголошеного наказом Держрибагентства від 27.02.2018 № 84.
Листом від 11.04.2018 № 10-10.3-19/2231-18 «Про результати конкурсу» Відповідач повідомив Позивача, що за результатами розв'язання ситуаційних завдань він отримав середній бал нижче 0,5 за трьома вимогами та не був допущений до наступного етапу конкурсу на зайняття вакантної посади заступника начальника управління-начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Управління Державного агентства рибного господарства у Херсонській області. Також, зазначеним листом Позивач був повідомлений, що переможцем конкурсу став ОСОБА_2, який набрав загальну кількість балів 12,44 (другий за рейтингом кандидат не визначений, оскільки не пройшов один із етапів конкурсу).
Вважаючи протиправним таке рішення конкурсної комісії щодо переможця конкурсу, Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про його скасування.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі також - Закон).
Відповідно до частини першої статті 22 Закону, з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі також - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі також - Порядок) (в редакції, яка діяла на момент проведення спірного конкурсу).
Відповідно до пункту 2 Порядку, проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.
Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань.
Згідно пункту 6 Порядку, конкурс проводиться такими етапами: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; 3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.
Інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку (частина перша статті 23 Закону).
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії документи за переліком, визначеним частиною першою статті 25 Закону.
Згідно зі статтею 26 Закону, служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.
Кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену частиною першою цієї статті, проходять тестування відповідно до Порядку проведення конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Кандидати, які пройшли тестування, передбачене частиною другою цієї статті, проходять співбесіду та/або інші види оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу.
У разі подання заяви про участь у конкурсі лише однією особою конкурс проводиться у встановленому цим Законом порядку, за результатами якого приймається рішення про призначення особи на посаду державної служби або про відмову в такому призначенні.
Відповідно до частини першої, третьої статті 27 Закону, конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" проводить Комісія.
Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби державного органу вищого рівня.
Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б", крім тих, що зазначені в абзаці другому цієї частини, та категорії "В" проводить конкурсна комісія у складі не менше п'яти осіб, утворена керівником державної служби в державному органі. При цьому до складу конкурсної комісії можуть залучатися на конкурсній основі представники громадських об'єднань, що діють згідно із Законом України "Про громадські об'єднання", відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Засідання конкурсної комісії є правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.
Аналогічні положення містяться й в Порядку, зокрема, пунктом 17 якого закріплено, що у разі тимчасової відсутності членів Комісії або конкурсної комісії з поважних причин (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність, участь у невідкладних заходах, на яких зобов'язаний бути присутнім член Комісії або конкурсної комісії у зв'язку з виконанням посадових обов'язків), наслідком якої є відсутність кворуму, дата проведення конкурсу може бути перенесена на інший день з урахуванням строків, визначених законом.
При цьому, пунктом 27 Порядку визначено, що тестування кандидатів на зайняття посад категорії "А" проводиться під наглядом не менше трьох членів Комісії. Такий нагляд може здійснюватись в режимі реального часу в залі засідань Комісії.
Тестування кандидатів на зайняття посад категорій "Б" і "В" проводиться у присутності не менше трьох членів конкурсної комісії.
Відповідно до пунктів 34, 39 Порядку, після закінчення кандидатом проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення, які фіксуються адміністратором у відомості про результати тестування за формою згідно з додатком 4.
Кандидати, які набрали 1 або 2 бали, вважаються такими, що пройшли тестування.
З інформацією про результати тестування та кількість отриманих балів кандидати ознайомлюються під час підписання відповідного звіту.
Результати тестування відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії.
Згідно з пунктами 41-49 Порядку, розв'язання ситуаційних завдань проводиться кандидатами на зайняття посад категорій "А" та "Б".
Ситуаційні завдання для кандидатів на зайняття посад категорії "Б" розробляються у державному органі, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу, та затверджуються рішенням конкурсної комісії.
Ситуаційні завдання розв'язуються кандидатами на зайняття посад категорії "А" письмово з використанням комп'ютерної техніки під наглядом не менше третини членів Комісії. Такий нагляд може здійснюватись в режимі реального часу в залі засідань Комісії.
Ситуаційні завдання розв'язуються кандидатами на зайняття інших посад (у випадках, передбачених цим Порядком) письмово (власноруч або з використанням комп'ютерної техніки) у присутності не менше третини членів конкурсної комісії. Рішення про можливість використання кандидатами комп'ютерної техніки для розв'язання ситуаційних завдань приймає конкурсна комісія.
Кожен кандидат розв'язує від одного до трьох ситуаційних завдань залежно від встановлених вимог до професійної компетентності.
Кількість ситуаційних завдань для кандидатів визначається Комісією або конкурсною комісією.
Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання.
Перед оголошенням ситуаційного завдання адміністратор надає кандидатам два конверти. Один конверт містить бланк для заповнення кандидатом персональних даних за формою згідно з додатком 5, а інший - бланк для розв'язання ситуаційного завдання.
Адміністратор оголошує ситуаційне завдання, яке розв'язують кандидати.
Після завершення розв'язання ситуаційних завдань або після закінчення часу, відведеного на їх розв'язання, кандидати вкладають бланки з розв'язаними ситуаційними завданнями та заповнені бланки персональних даних у конверти і подають їх адміністратору.
Адміністратор проставляє однаковий номер на бланку з розв'язаними ситуаційними завданнями, конверті з розв'язаними ситуаційними завданнями та конверті із заповненим бланком персональних даних кандидата.
Після отримання від усіх кандидатів конвертів адміністратор передає членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язаними ситуаційними завданнями для визначення результатів, а конверти із заповненими бланками персональних даних залишає у себе.
Комісія або конкурсна комісія визначає результати розв'язання ситуаційного завдання згідно з установленими вимогами до професійної компетентності кандидата.
Під час оцінювання професійної компетентності кандидатів за результатами розв'язання ситуаційного завдання за кожною окремою вимогою виставляються такі бали: 2 бали - кандидатам, професійна компетентність яких відповідає вимозі та які виявили глибокі знання, уміння, компетенції, необхідні для ефективного виконання посадових обов'язків; 1 бал - кандидатам, професійна компетентність яких відповідає вимозі в обсязі, мінімально достатньому для виконання посадових обов'язків; 0 балів - кандидатам, професійна компетентність яких не відповідає вимозі.
Остаточною оцінкою у балах за кожною вимогою під час розв'язання ситуаційного завдання є середнє арифметичне значення індивідуальних балів, виставлених членами Комісії або конкурсної комісії.
Після оцінювання члени Комісії або конкурсної комісії надають відомості про результати розв'язання кандидатами ситуаційних завдань адміністратору, який відкриває конверти із заповненими бланками персональних даних кандидатів та заповнює зведену відомість середніх балів.
Кандидати, які під час розв'язання ситуаційного завдання отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, а також кандидати, які не з'явилися для розв'язання ситуаційних завдань, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до розв'язання наступного ситуаційного завдання та чергового етапу конкурсу.
Результати розв'язання ситуаційного завдання відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам.
Про результати розв'язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам одним із доступних способів, обраних ними, зокрема у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв'язку.
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п'яти років (частина перша статті 28 Закону).
Інформація про переможця конкурсу оприлюднюється на офіційних веб-сайтах центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, та державного органу, в якому проводився конкурс, не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу засідання конкурсної комісії відповідно до Порядку проведення конкурсу (частина друга статті 28 Закону).
Служба управління персоналом державного органу, в якому проводився конкурс, надсилає кожному кандидату письмове повідомлення про результати конкурсу протягом п'яти календарних днів з дня їх оприлюднення (частина четверта статті 28 Закону).
Частиною п'ятою статті 28 Закону закріплено, що учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення конкурсної комісії: 1) щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" - до суду; 2) щодо конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи зі змісту наведених норм та обставин справи, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Держрибагентства від 15.09.2016 № 304 (зі змінами) утворено конкурсну комісію Держрибагентства на зайняття вакантних посад державної служби, головою якої призначено Кравченка А.М. - заступника Голови Держрибагентства.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи Позивача про порушення принципів проведення конкурсу, визначених Порядком, у зв'язку з призначенням головою конкурсної комісії Краченка А.М., якому громадськість неодноразово висловлювала недовіру, оскільки, по-перше, Позивачем не подано суду жодних документів (належним та допустимих доказів) на підтвердження таких тверджень, а, по-друге, конкурсна комісія є колегіальним органом, тож приймає спільні колегіальні рішення, які не залежать, виключно, від волі голови комісії.
Також, суд не приймає до уваги доводи Позивача про те, що тестування, яке проводилось 22.03.2018, коли голова конкурсної комісії знаходився на лікарняному, не переносилось, оскільки Позивачем не подано суду жодних документів (належним та допустимих доказів) на підтвердження відсутності кворуму, що саме є підставою для перенесення дати проведення конкурсу на інший день. Відповідно, не приймаються судом до уваги твердження Позивача про відсутність під час тестування кворуму.
Натомість, як вбачається з протоколу № 10 засідання конкурсної комісії Держрибагентства для проведення конкурсів на заняття вакантних посад державної служби від 22.03.2018, на відповідному засіданні, під час проведення тестування, були присутні три члени конкурсної комісії - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та адміністратор - ОСОБА_8, присутніх на роботі яких додатково підтверджується табелями виходу на роботу з 01 по 31 березня 2018 року, тож судом встановлено дотримання Відповідачем положень пункту 27 Порядку.
Згідно з протоколом № 11 засідання конкурсної комісії Держрибагентства для проведення конкурсів на заняття вакантних посад державної служби від 05.04.2018, на засіданні були присутні: голова комісії, 6 членів комісії та адміністратор, тож засідання було правомочним, що спростовує доводи Позивача про відсутність кворуму комісії при розв'язанні ситуаційного завдання.
Також, судом встановлено належне дотримання Відповідачем (конкурсною комісією) вищенаведених вимог Порядку, що спростовує доводи Позивача про зворотне.
Окрім наведеного, з матеріалів справи вбачається, що за результатом тестування Позивач набрав 32 бали, а його опонент, якого спірним рішенням визнано переможцем за результатами конкурсу, ОСОБА_2, - 37 балів.
За результатом розв'язання ситуаційного завдання, Позивач набрав 0,29 бали за знання спеціального законодавства, 0 балів за прийняття ефективних рішень та 0 балів за управління організацією роботи та персоналом, у зв'язку з чим не був допущений до наступного етапу конкурсу - співбесіди, а його опонент ОСОБА_2 набрав, за зазначеними критеріями 1,86; 1,29; 1,43, - відповідно, та був визнаний переможцем конкурсу.
При цьому, доводи Позивача про те, що йому занижено середній бал не підтверджено жодними належними та допустимими доказами, отже є суб'єктивними припущеннями, тож не можуть бути прийняті судом до уваги.
Будь-яких інших обставин (у тому числі, доводів та тверджень) на обґрунтування заявленої позовної заяви, окрім наведених вище, які спростовані в ході судового розгляду, Позивачем не наведено.
Таким чином, виходячи з наведеного в сукупності, суд дійшов висновку про те, що Відповідач, при прийнятті спірного рішення, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, отже відсутні підстави для задоволення заявленої Позивачем позовної заяви.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належним чином виконав обов'язок щодо доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1).
Державне агентство рибного господарства України (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 37472282, адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45-а).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович