Справа № 822/2014/18
Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
31 січня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Матохнюка Д.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Лиса О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року (повний текст якої складено в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року - без змін.
Представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд задовольнити її.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, 08.05.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.05.2018 за №10, яке підписано начальником відділу з питань призначення та перерахунку пенсій ОСОБА_5, головним спеціалістом ОСОБА_6, провідним спеціалістом ОСОБА_7, позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Вказано, що загальний стаж становить 33 роки 9 місяців 0 днів (в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 0 років, 0 місяців, 0 днів), що є недостатнім для призначення пенсії за Списком №2 .
Про відмову у призначенні пенсії позивач був повідомлений листом від 30.05.2018 за №16063/03, в якому зазначено, зокрема, що при зверненні 08.05.2018 з заявою за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 не надано довідку, уточнюючу пільговий характер роботи. Також вказано, що відомості про ліквідацію без правонаступництва Хмельницького монтажного управління тресту «Південьенергомонтаж» відсутні, тому період роботи з 04.11.1981 до 31.03.1988 не може бути предметом розгляду на Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) , починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Згідно ст.ст. 62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.83 Закону №1788-XII пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності; б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Статтею 100 Закону №1788-XII визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно з пунктами 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 2 за умови дотримання вимог п. "б" ст. 13, ст.100 Закону №1788-XII, і ч.1 ст.26 Закон №1058-IV. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, відсутність якої передбачає застосування Порядку №637.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок №383).
Відповідно до п. 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно Розділу ХХІХ Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на державну пенсію за віком на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року, посада монтажника по монтажу стальних та залізобетонних конструкцій, на якій працював позивач у спірний період, віднесена до робіт з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.
Отже, наявність уточнюючої довідки для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці не є необхідною, оскільки основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Після 21.08.1992 потрібна атестація робочих місць за умовами праці для зарахування до пільгового стажу, до якого зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи, що визначено п. 3 Порядку №383.
Судом оглянуто Трудову книжку ОСОБА_4 та встановлено, що вона оформлена належним чином, і без порушень. З 04.11.1981 по 31.03.1988 позивач працював в Хмельницькому будівельно-монтажному управлінні тресту "Південьенергомонтаж" монтажником стальних та залізобетонних конструкцій, з 02.03.1987 також призначений ланковим (арк. спр.9). Тому з урахуванням вимог п. 3 Порядку №383 не потрібно підтвердження пільгового стражу атестацією робочих місць за умовами праці, який є обов'язковим з 21.08.1992.
Крім цього, відповідно до архівної довідки від 28.04.2017 за №63, виданою архівним відділом виконавчого комітету Нетішинської міської ради, в документах з кадрових питань (особового складу) фонду № 22 Хмельницького будівельно-монтажного управління тресту "Південьенергомонтаж" ОСОБА_4 значиться монтажником стальних і залізобетонних конструкцій від 04 листопада 1981 року (наказ від 04 листопада 1981 року № 219-к/1) до 31 березня 1988 року (наказ від 31 березня 1988 року № 65-к) (арк. спр.10).
Отже, відповідачем протиправно не зараховано ОСОБА_4 до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 04.11.1981 по 31.03.1988, оскільки його робота у вказаний період на посаді, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 2, підтверджена записами в його Трудовій книжці, і хоч ці дані додаткових підтверджень не потребують, вони підтверджені також архівною довідкою від 28.04.2017 за №63.
Враховуючи наведене, а також те, що на час звернення за призначенням пенсії 08.05.2018 позивачу виповнилось 58 років, загальний стаж його роботи становив більше 33 років, в тому числі стаж за Списком № 2 - більше 6 років та 4 місяців (що становить не менше половини стажу на зазначених роботах, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"), тому він набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 08.05.2018 року, відповідно до п. "б" ст. 13, ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Щодо доводів відповідача про неможливість розглянути питання на Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, оскільки відсутні відомості про ліквідацію без правонаступника Хмельницького будівельно-монтажного управління тресту "Південьенергомонтаж", суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637, постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1)
Згідно п.3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Отже, Порядок №18-1 був прийнятий на виконання одного з пунктів Порядку № 637, який застосовується в разі, коли відсутня трудова книжка, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи. Враховуючи підтвердження періоду роботи трудовою книжкою, підстав для розгляду комісією такого питання немає.
Крім цього, потрібно враховувати, що відповідач не надав доказів, що Хмельницьке будівельно-монтажне управління тресту "Південьенергомонтаж" ліквідовано, що стверджено у письмовій інформації за №27772/03 від 17.08.2018, наданій суду, і таких доказів не встановив суд.
Відповідно до абзацу 6 п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійний фонду України від 25.11.2005, № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.05.2018 за №10 підписано 3-а працівниками відповідача, а саме начальником відділу з питань призначення та перерахунку пенсій ОСОБА_5, головним спеціалістом ОСОБА_6, провідним спеціалістом ОСОБА_7, що не відповідає вимогам Порядку №22-1. Тобто, на думку суду, оскаржуване рішення фактично прийнято не уповноваженими на це особами, яким є начальник головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_8, що, відповідно, також вказує на незаконність оскаржуваного рішення. Також відповідачем не надано жодних доказів щодо права начальника відділу з питань призначення та перерахунку пенсій ОСОБА_5, головного спеціаліста ОСОБА_6, провідного спеціаліста ОСОБА_7 приймати рішення про відмову у призначенні пенсії.
У письмовій інформації відповідача №27772/03 від 17.08.2018, крім іншого, вказано про те, що ОСОБА_4 не надав довідок, уточнюючих пільговий характер роботи, а начальник Нетішинського відділу обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_9 при здійснення прийому документів на призначення пенсії: "... в усній формі повідомлено ОСОБА_4 про необхідність надання довідки ...", чому суд дає критичну оцінку, адже це протиправно, і не відповідає п.1.7 Порядку №22-1, за факту відсутності відповідного запису у заяві позивача про призначення пенсії.
Згідно з п.1.7 Порядку №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 05 лютого 2019 року.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Курко О. П. Матохнюк Д.Б.