Справа №263/13726/18
Провадження №3/263/658/2019
04 лютого 2019 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області з Управління патрульної поліції в Донецькій області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 28 вересня 2018 року серії БР № 117026, ОСОБА_2 28 вересня 2018 року о 06 год. 55 хв., рухаючись по вулиці Аеродромній, 37 у Центральному районі м. Маріуполя, керував транспортним засобом марки «Hyundai Accent», державний номерний знак НОМЕР_1, у стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився за допомогою технічного приладу «Drager» на місці зупинки транспортного засобу, результат позитивний 2,23 %, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Від проходження огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я відмовився у встановленому законом порядку у присутності двох свідків.
Суд в обов'язковому порядку повинен перевірити матеріали адміністративної справи, що надійшли до суду на їх відповідність вимогам закону, в тому числі статтям 254, 256 КУпАП.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 03 вересня 2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 10 200 грн. та позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 вересня 2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 10 200 грн. та позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Постанова набрала законної сили 21 вересня 2018 року.
Відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена частиною другою цієї статті.
Разом із тим, дії ОСОБА_2 кваліфіковані за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19 листопада 2018 року вказаний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернуто до Управління патрульної поліції в Донецькій області для належного оформлення, у зв'язку з тим, що дії ОСОБА_2 неправильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а суд не наділений повноваженнями здійснювати кваліфікацію або зміну кваліфікації дій особи відносно якої складений протокол.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 17 грудня 2018 року вказаний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернуто до Управління патрульної поліції в Донецькій області для належного оформлення, у зв'язку з тим, що дії ОСОБА_2 неправильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а суд не наділений повноваженнями здійснювати кваліфікацію або зміну кваліфікації дій особи відносно якої складений протокол.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 січня 2019 року вказаний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернуто до Управління патрульної поліції в Донецькій області для належного оформлення, у зв'язку з тим, що дії ОСОБА_2 неправильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а суд не наділений повноваженнями здійснювати кваліфікацію або зміну кваліфікації дій особи відносно якої складений протокол.
На виконання указаної постанови до матеріалів наданий рапорт із зазначенням у такому, що підтвердження повторності на момент складання протоколу про притягнення ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП база «ІАС АРМОР» не містила, тому дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Відсутність даних з бази «ІАС АРМОР» як підстав для складання протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП не ґрунтується на вимогах ст. 256 КУпАП, оскільки саме на орган, який уповноважений на складання протоколу, покладений обов'язок перевірити усі обставини, які дають підстави правильно кваліфікувати дії особи, у тому числі диспозицію норми права за порушення якої особа може бути піддана адміністративної відповідальності.
Також ст. 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного, враховуючи, що дії ОСОБА_2 неправильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а суд не наділений повноваженнями здійснювати кваліфікацію або зміну кваліфікації дій особи відносно якої складений протокол, суд позбавлений можливості вирішити питання щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Верховним Судом України у п. 24 постанови Пленуму від 23 грудня 2005 року № 14 роз'яснено, що правильною є практика тих суддів, яка вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що протокол про адміністративне правопорушення від 28 вересня 2018 року серії БР № 117026 складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, тому підлягає поверненню до Управління патрульної поліції в Донецькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 130, 252, 256, 284 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення від 28 вересня 2018 року серії БР № 117026, складений відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, - повернути до Управління патрульної поліції в Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Музика