Справа № 560/3579/18
іменем України
04 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування постанови та припису,
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, в якому просить: 1) скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт на об'єкт «Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157» від 25.09.2018; 2) скасувати постанову №38/1022-2/3156-18 від 08.10.2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскільки припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 винесено протиправно, то і проведення позапланової перевірки виконання такого припису, та, як наслідок, винесення оскаржуваної постанови та припису є протиправними.
Висновок відповідача про те, що будівельні роботи на об'єкті виконуються з порушенням вимог затверджених проектних рішень не відповідає дійсності. Суб'єктом містобудування, який несе відповідальність за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил є проектувальник, а не замовник будівництва, а відтак припис в частині вказаних порушень взагалі не стосується позивача.
Ухвалою від 28.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).
Відзиву на позовну заяву від відповідача не надходило, однак 28.12.2018 та 02.01.2019 відповідачем на виконання ухвали суду подано до суду матеріали перевірок позивача та адміністративної справи про накладення штрафу (арк. спр. 55, 112).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 відповідачем поставлено Житлово-будівельнму кооперативу "Парковий бульвар-1" такі вимоги: "1. Негайно (з моменту отримання припису) зупинити будівельно-монтажні роботи на об'єкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницький" за виключенням робіт пов'язаних з усуненням зауважень щодо виявлених відхилень від проектних рішень в частині улаштування зовнішніх стін, та повідомити про це Управління. 2. До 07.08.2018 вчинити заходи щодо проведення проектної документації у відповідність до вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил. 3. Забезпечити виконання вимог даного припису іншими суб'єктами містобудування, що виконують будівельно-монтажні роботи на даному об'єкті, а також невідкладно повідомити Управління у разі продовження будівельно-монтажних робіт на даному об'єкті." (арк. спр. 90-91).
Згідно наказу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 07.09.2018 за №121П передбачено, на підставі звернення та виконання вимог припису, провести позапланову перевірку на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницький", замовник об'єкта - житлово-будівельний кооператив "Парковий бульвар-1" товариство з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" (арк. спр. 125).
В період з 12.09.2018 по 25.09.2018 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Кліповим В.А. було проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва по вул. Проскурівського підпілля, 157 в м. Хмельницькому, за результатами якої було складено акт перевірки № 736, в якому в описі виявлених порушень зазначено: "не виконав припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018" (арк. спр. 122-124).
25.09.2018 посадовою особою відповідача також складено та видано житлово-будівельному кооперативу "Парковий бульвар-1" припис про зупинення підготовчих і будівельних робіт на об'єкті «Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157", із вимогою - "негайно зупини будівельні роботи". У вказаному приписі встановлено, зокрема, що протягом проведення перевірки не надано документи, необхідні для здійснення заходу державного архітектурно-будівельного контролю, в тому числі проектну документацію, тим самим не виконав припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018. Також зазначено, що на час проведення перевірки на об'єкті будівництва виконані роботи з улаштування основ та фундаментів, несучих та огороджувальних (частково) конструкцій, внутрішніх стін, віконних блоків, покриття (дах), частково виконані роботи з улаштування внутрішніх інженерних мереж (водовідведення, електропостачання), опорядження фасадів (арк. спр. 120).
Крім цього, 08.10.2018 відповідачем було складено постанову № 38/1022-2/3156-18 про накладення штрафу, згідно якої визнано житлово-будівельний кооператив "Парковий бульвар-1" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 6 cт. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 27615 грн. (арк. спр. 115-116).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 по справі №2240/3018/18 (яка набрала законної сили 21.01.2019) скасовано Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, виданий керівнику Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" за результатом позапланової перевірки на об'єкті будівництва - багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» №208/94-ВР (далі - Закон №208/94-ВР) правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Відповідно до п. 1 ч. 6 cт. 2 Закону №208/94-ВР суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: 1) невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п'ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб; зупинення підготовчих та будівельних робіт - у розмірі п'ятдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Зі змісту оскаржуваних припису та постанови слідує, що підставами для їх прийняття слугувало невиконання позивачем припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018.
Однак, рішенням суду у справі №560/3579/18, яке набрало законної сили, було скасовано припис від 06.07.2018, що відповідно свідчить про відсутність обов'язку позивача щодо виконання цього і припису відповідача від 25.09.2018 та не має підстав для стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за невиконання припису.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваних рішень, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено 3524 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" задовольнити.
Скасувати припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25.09.2018, виданий Житлово-будівельному кооперативу "Парковий бульвар-1".
Скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №38/1022-2/3156-18 від 08.10.2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути на користь Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" судові витрати в розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 лютого 2019 року
Позивач:Житлово-будівельний кооператив "Парковий бульвар-1" (вул. Свободи, 14, м.Хмельницький, Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38854413)
Відповідач:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, м.Хмельницький, Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 37471912)
Головуючий суддя А.І. Петричкович