Постанова від 29.01.2019 по справі 916/570/18

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2019 року м. ОдесаСправа № 916/570/18

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів головуючого судді Лавриненко Л.В.

суддів: Аленіна О.Ю., Поліщук Л.В.

секретар судового засідання - Чеголя Є.О.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Громадської організації "Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства "Динамо "України" м. Одеса

на рішення Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р.

по справі № 916/570/18

за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави, в особі Одеської міської ради

до відповідачів:

1) Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Одеська область;

2) Комунального підприємства "Реєстраційна служба Одеської області" Одеська область;

3) Громадської організації "Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства "Динамо "України" м. Одеса;

4) Державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Морозової Ольги Станіславівни Одеська область;

5) Державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Махортова Ігоря Олександровича Одеська область

про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, рішень про внесення змін до реєстру та скасування запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

за участю:

прокурора: Шивцова С.А.

представників сторін:

від Громадської організації "Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства "Динамо "України" м. Одеса: Кулагін Є.С.

від Одеської міської ради: Чернова Г.А.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.10.2018 р. апеляційну скаргу Громадської організації «Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо «України» м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р. прийнято до провадження колегією суддів Південно-західного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Аленіна О.Ю., Поліщук Л.В.

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Апеляційна скарга Громадської організації «Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо «України» м. Одеса розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 1 ст. 273 ГПК України.

В березні 2018 р. заступник прокурора Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" с. Павлинка, Комунального підприємства "Реєстраційна служба Одеської області" с. Великоплоске та Громадської організації фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса, в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" с. Павлинка Морозової О. С. від 21.11.2017 р. за індексним номером 38260062, на підставі якого за Громадською організацією фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса зареєстроване право власності на нежитлові будівлі загальною площею 303,1 кв. м., які знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, та складаються: з основного, "А", "Б", навісу, "Г", "З", "И", підсобного, "Д", "Е", "Ж", альтанки, "К", убиральні, "Л", огорожа, № 1-4, мостіння, "І";

- визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" с. Павлинка Морозової О. С. від 06.12.2017 р. за індексним номером 38563356;

- скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційна служба Одеської області" с. Великоплоске Махортова І. О. від 09.02.2018 р. за індексним номером 39613685;

- скасувати запис в реєстрі прав власності на нерухоме майно № 23488557 щодо реєстрації за Громадською організацією фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса права власності на нерухоме майно, а саме, на нежитлові будівлі загальною площею302,1 кв. м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, реєстраційний номер майна 1414329051101.

Обґрунтовуючи свої вимоги, заступник прокурора Одеської області посилався на порушення під час здійснення відповідних реєстраційних дій вимог пунктів 41 та 42 Порядку державної реєстрації речових право на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2005 р. № 1127. Цим Порядком визначено вичерпний перелік документів, необхідних для здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація яких проводиться вперше.

Заступник прокурора Одеської області стверджує, що документи, які стали підставою для виникнення у Громадської організації фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, не підтверджують право власності та не дають можливості встановити підстави набуття права власності Громадською організацією фізкультурно - спортивним товариством "Динамо" України" м. Одеса на перелічені об'єкти.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р. у справі № 916/570/18 позов заступника прокурора Одеської області задоволено.

Судове рішення мотивоване тим, що в силу приписів ч. 4 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Особливості процедури державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127.

Вичерпний перелік документів, обов'язкових для здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, визначено пунктами 41 та 42 Порядку, і в силу приписів ст. 9 та ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав лише після перевірки наявності необхідних для цього документів та їх відповідності вимогам законодавства.

Проаналізувавши зміст документів, наданих Громадською організацією фізкультурно - спортивним товариством "Динамо" України" м. Одеса державному реєстратору для реєстрації права власності на об'єкти нерухомості, розташовані за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, місцевий господарський суд погодився з доводами заступника прокурора Одеської області про те, що вони не підтверджують право власності громадської організації на зареєстрований об'єкт, не дають можливості не лише встановити підстави набуття цього права, але і визначити відповідність заявлених прав поданим документам.

Місцевий господарський суд погодився також з доводами заступника прокурора Одеської області про те, що метою поданого ним позову є захист майнових прав територіальної громади м. Одеси, оскільки Одеською міською радою жодних рішень про передачу у власність або користування Громадській організації фізкультурно - спортивному товариству "Динамо" України" м. Одеса земельної ділянки, розташованої під об'єктами нерухомості, щодо яких виник спір, не приймалось, а тому остання позбавлена можливості вільно розпоряджатися цією землею.

Не погодившись з рішенням Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р. у справі № 916/570/18, Громадська організація фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса оскаржила його до Південно - західного апеляційного господарського суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення присутніх в судовому засіданні прокурора, представників Громадської організації фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса та Одеської міської ради, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступні обставини.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Перелік справ, що відносяться до юрисдикції господарських судів, закріплено в ст. 20 ГПК України.

Пунктом 13 цієї норми передбачено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи, у визначених законом випадках, зокрема, вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.

Отже, виходячи зі змісту наведеної норми, господарський суд може розглянути вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), але за умови, що такі вимоги є похідними і заявлені разом з основною вимогою про захист порушеного майнового права (як то звільнення земельної ділянки).

Як вбачається зі змісту позовної заяви заступника прокурора Одеської області, предметом заявленого позову є визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію за Громадською організацією фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса права власності на нежитлові будівлі загальною площею 303,1 кв. м., які знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, та складаються: з основного, "А", "Б", навісу, "Г", "З", "И", підсобного, "Д", "Е", "Ж", альтанки, "К", убиральні, "Л", огорожа, № 1-4, мостіння, "І".

Правовою підставою для визнання недійсним відповідного рішення державного реєстратора та скасування реєстраційних записів прокурор визначив невідповідність поданих для здійснення реєстраційних дій документів вимогам п. 41 та п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127.

Наведені норми закріплюють перелік документів, необхідних для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна та для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-IV (зі змінами та доповненнями) однією з засад державної реєстрації прав є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Частиною 4 ст. 18 Закону встановлено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Відповідно до пунктів 1 та 2 ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Один з основних доводів заступника прокурора Одеської області полягає в тому, що документи, які стали підставою для виникнення у Громадської організації фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 1/5, не підтверджують право власності та не дають можливості встановити підстави набуття права власності Громадською організацією фізкультурно - спортивним товариством "Динамо" України" м. Одеса на перелічені об'єкти.

Ухвалою Господарського суду Одеської від 31.07.2018 р. на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України закрите провадження у справі № 916/570/18 в частині вимог заступника прокурора Одеської області до Громадської організації фізкультурно - спортивного товариства "Динамо" України" м. Одеса.

Вказане процесуальне рішення обґрунтоване місцевим господарським судом тим, що заступником прокурора не заявлено будь - яких вимог до громадської організації, оскільки нею не приймались рішення та не вносились записи до Державного реєстру речових право на нерухоме майно, щодо яких заявлено вимогу про визнання їх незаконними.

Наведена ухвала Господарського суду Одеської області в апеляційному та касаційному порядку не оскаржувалась.

Отже, в межах цієї справи заступник прокурора Одеської області оскаржує рішення державного реєстратора у зв'язку з недотриманням ним вимог законодавства, яке визначає підстави та порядок проведення реєстраційних дій, тобто процедури державної реєстрації прав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Акти, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії та бездіяльність цих осіб можуть бути оскаржені в силу приписів ст. 55 Конституції України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу встановлено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 76 ГПК України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Предметом доказування в межах цієї справи є обставини, що підтверджують законність або незаконність прийнятого державним реєстратором рішення про реєстрацію права власності, яке за своєю правовою природою є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому повинно прийматись у порядку, на підставі та у спосіб, що визначені чинним законодавством, тобто з дотриманням встановленої законом процедури.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону організаційну систему державної реєстрації прав становлять:

1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;

2) суб'єкти державної реєстрації прав:

- виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

- акредитовані суб'єкти;

3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

В силу приписів ч. 1 ст. 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що спір, який розглядається в межах цієї справи, повинен вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 231, п. 13 ст. 20, ч. 1 ст. 278 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Громадської організації "Одеська обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства "Динамо "України" м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р. по справі № 916/570/18 задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Одеської області від 31.07.2018 р. по справі № 916/570/18 скасувати.

Провадження по справі № 916/570/18 закрити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду, в порядку та випадках, передбачених ГПК України.

Повний текст постанови складено та підписано 04.02.2019 р.

Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко

Судді: О.Ю. Аленін

Л.В. Поліщук