15 вересня 2018 року м. Київ № 810/1156/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, в якому просила суд: визнати протиправною відмову УСЗН Бородянської РДА Київської області у прийнятті документів для оформлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язати відповідача прийняти вказані документи; зобов'язати Бородянську РДА Київської області підготувати та направити до ДСЗН КОДА відповідне подання для видачі позивачці посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також зобов'язати ДСЗН КОДА та КОДА розглянути подання Бородянської РДА Київської області та прийняти рішення про надання позивачці статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також видати відповідне посвідчення категорії 1 на підтвердження зазначеного статусу.
Ухвалою суду від 06.07.2018 було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2018 р. залишено без розгляду частину позовних вимог: про зобов'язання Бородянську РДА підготувати та направити до ДСЗН КОДА відповідне подання для видачі позивачці посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також зобов'язати ДСЗН КОДА та КОДА розглянути подання Бородянської РДА Київської області та прийняти рішення про надання позивачці статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також видати відповідне посвідчення категорії 1 на підтвердження зазначеного статусу.
За таких обставин в межах адміністративної справи підлягають розгляду позовні вимоги в частині: визнання протиправною відмови Бородянської РДА у прийнятті від позивача документів для оформлення та направлення подання до ДСЗН КОДА для надання позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю ІV категорії та визнана інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС. Зазначила, що з метою реалізації свого права на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач звернулася до відповідача про прийняття у неї документів для оформлення подання до ДСЗН КОДА для видачі їй посвідчення особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, проте, відповідач відмовив у прийнятті документів та оформленні відповідного подання. Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки відповідач не мав повноважень самостійно приймати таке рішення, а мав направити подання про видачу посвідчення до третьої особи.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Дослідивши наявні у справі докази, встановивши фактичні обставини справи з наданням їм відповідної правової оцінки, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Позивачка є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія ІV, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 24 грудня 1997 р. Київською обласною державною адміністрацією.
Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 20.12.2017 р. № 7191 за результатами розгляду звернення позивача та наданої згідно Переліку та зареєстрованої в ЦМЕК 06.11.2017 р. документації на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено основний діагноз: Злоякісне утворення яєчника, ТраN0M0, кл.гр.ІІІ, стан після комбінованого лікування.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 07.02.2018 р. серії АВ № 0770674 позивачу з 29.01.2018 р. встановлена третя група інвалідності та зазначено причину інвалідності - захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії.
27.02. 2018 р. відповідач листом № 788/08 відмовив позивачу у прийнятті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (далі - відмова № 788/08).
Вказана відмова мотивована тим, що на підставі Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2012 р. №76-VIIІ (далі - Закон № 76-VIIІ) виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", та виключено саме зону посиленого радіоекологічного контролю. Причинний зв'язок захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлено 07.02.2018 (довідка МСЕК № 0770674), як потерпілій від Чорнобильської катастрофи на підставі посвідчення четвертої категорії. Тобто, як зазначає відповідач, у нього відсутні правові підстави для оформлення подання до Київської ОДА для видачі позивачу посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4.
У зв'язку з тим, що позивач вважає оскаржувану відмову протиправною, ним було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами і доповненнями (далі - Закон №796-XII) та Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20 лютого 1997 р. №51 (далі - Порядок № 51).
Відповідно до вимог ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з вимогами ст. 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Як убачається з ст. 14 цього ж Закону, особи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, відносяться до категорії 1.
Відповідно до вимог ст. 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. №51 (далі - Порядок №51).
Згідно з вимогами п. 2 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Відповідно до вимог п. 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються, зокрема, інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача відповідного посвідчення є повноваженнями Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
У той же час, обов'язок з підготовки та передачі документів до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для розгляду заяви про видачу відповідного посвідчення чинним законодавством покладено саме на відповідача.
Однак, відмовляючи позивачу у прийнятті документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, відповідач по суті діяв з перевищенням своїх повноважень, оскільки в його компетенцію відповідно до чинного законодавства входить лише функція прийняття необхідного пакету документів та направлення подання до органу, який уповноважений приймати рішення щодо надання особі статусу постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС або відмови у такому статусі, тобто, до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у прийнятті документів для направлення відповідного подання до Київської обласної державної адміністрації, стосовно надання позивачу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 є протиправною.
З урахування викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на виключення зони посиленого радіологічного контролю як на підставу відмови у видачі відповідного посвідчення, оскільки воно спростовується наявними матеріалами справи.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача прийняти у позивача документи та внести подання до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з видачею відповідного посвідчення, судом встановлено таке: позовні вимоги в цій частині є похідними від позовних вимог щодо визнання протиправною відмови № 788/08.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, безпосередньо досліджених судом доказів та правових позицій судів вищих інстанцій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області, оформлену листом від 27.02. 2018 р. № 788/08.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області прийняти у ОСОБА_1 документи та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії із числа постраждалих четвертої категорії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Брагіна О.Є.