Рішення від 28.01.2019 по справі 317/3330/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 січня 2019 року Справа № 317/3330/18 провадження № ЗП/280/209/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1)

до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна-6, код ЄДРПОУ 41251296)

про перерахування пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 08.10.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахування пенсії, передано на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.

30.10.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла матеріали адміністративної справи за позовом (з урахуванням уточненого позову) ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача провести належним чином перерахунок пенсії при переході з одного виду пенсії на інший - за вислугою років від 02.11.2017 року та сплатити недораховану суму в розмірі 20157,50 грн. на користь позивача.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» проведено осучаснення пенсії, тобто змінено формулу розрахунку пенсії, але при переводі позивача з пенсії за вислугу років на пенсію віком нарахована пенсія занижена, тобто відповідачем невірно зроблений розрахунок.

Ухвалою судді від 02.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 28.01.2019.

22.01.2019 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 2747), в якому заперечує проти задоволення позову, виходячи з того, що розрахунок пенсії позивачу відповідає чинному законодавству та матеріалам пенсійної справи. Зокрема зазначає, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-08 проведено осучаснення пенсій, тобто змінено формулу розрахунку пенсії. Після осучаснення з 01.10.2017 року індивідуальний коефіцієнт стажу (з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% відповідно до п.п 4-3 п.4 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») склав 0,42000. На підставі заяви позивача проведений перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до п.п4 п.4 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2017 по 31.10.2017 року лише при призначені пенсії… застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

31.01.2019 до суду від позивача надійшли пояснення на відзив(вх..4085) в яких позивач зокрема зазначає, що порядок розрахунку показників середньої заробітної плати за 2009-2017 роки для призначення пенсій визначається відповідно до Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсій.

В зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, перебуває, як пенсіонер на обліку в Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01.11.2006 року .

Із зазначеної дати позивач отримувала пенсію за вислугою років, а досягнувши пенсійного віку, 02 листопада 2017 року звернулась з заявою до відповідача про переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.

З 02.11.2017 позивача переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Відповідно до листа Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 03.09.2018 №91/Я-4, останнім надано відповідь позивачу на його заяву, в якій, в тому числі, зазначено наступне: з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-08 проведено осучаснення пенсій, тобто змінено формулу розрахунку пенсії. Після осучаснення з 01.10.2017 року індивідуальний коефіцієнт стажу (з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% відповідно до п.п 4-3 п.4 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») склав 0,42000. На підставі заяви проведений перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При переведені на пенсію за віком відкоригувалась заробітна плата за даними СПОВ за жовтень 2006 року. Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 4023,01 (індивідуальний коефіцієнт зарплати 1,06870*3764,40 грн. середня заробітна плата в галузях економіки України за 2016 рік. Розмір пенсії з 02.11.2017 склав 2009,10 грн. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Згідно ч.1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( надалі - Закон) страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Статтею 45 Закону передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно ч.1 ст. 9 Закону ( в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Відповідно до ст.1 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Частиною першою статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII ( надалі - Закон № 2148-VIII) яким до частини першої статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1% .

Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-4:

4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).

4-4. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % ( застосовується з 1 жовтня 2017 року).

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень надалі - Закон № 2148-VIII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Позивач з 01.11.2006 користувався пенсією за вислугою років, а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до Запорізького приміського УПФУ щодо призначення вперше 02.11.2017.

Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло в період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058 при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, відповідачем неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна-6, код ЄДРПОУ 41251296) про перерахування пенсії, - задовольнити повністю.

Зобов'язати Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії за вислугою років від 02.11.2017 року та сплатити недораховану суму в розмірі 20157,50 грн. на користь ОСОБА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704,80 грн.(сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна-6, код ЄДРПОУ 41251296).

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 01.02.2019.

Суддя А.В. Сіпака