04 лютого 2019 року Справа № 280/4158/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Карпенка- Карого, 25-А)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач або Шевченківське ОУПФУ м. Запоріжжя), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за віком у відповідності до ч. 2 п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком у відповідності до ч. 2 п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, починаючи з 07.04.2018, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Ухвалою суду від 08.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4158/18.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 08.04.2013 він перебуває на обліку в Шевченківському ОУПФУ м. Запоріжжя у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років. У квітні 2018 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком, проте відповідач здійснив переведення з одного виду пенсії на інший, при цьому застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 роки. Враховуючи, що із заявою про призначення пенсії на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше, зазначає, що відповідач мав призначити пенсію, а не перевести з одного виду пенсії на інший, при розрахунку пенсії має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2016 - 2017 роки. Просить задовольнити позов.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 14.11.2018 №36794) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, зокрема такі види пенсій: за віком та за вислугу років. Таким чином, при переведенні з одного виду пенсії на інший правомірно застосовано показник заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Крім того, заяву про призначення/перерахунок пенсії позивачем подано не за встановленою формою, а тому її зареєстровано як звернення громадян. Згідно фактичних обставин справи позивач із заявою про перерахунок пенсії не звертався, тому і відповідне рішення не приймалось; листом від 21.08.2018 відповідачем надано роз'яснення щодо перерахунку пенсії за віком. Просить відмовити у задоволенні позову.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 08.04.2013 перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років, що не заперечується сторонами.
З 07.04.2018 ОСОБА_2 набув права на вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У квітні 2018 року позивачем подано заяву про призначення/перерахунок пенсії (копія якої міститься у матеріалах справи).
Як зазначає відповідач у своєму відзиві, з 26.04.2018 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком; розмір пенсії розраховано з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2016 рік (3764,40 грн).
07.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та одержав відмову, оформлену листом від 21.08.2018 №447/С-1.
Не погоджуючись з такими діями органу Пенсійного фонду, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV; тут та надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до п. 44 розділу XV Закону №1058-ІV (в редакції Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII) з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Водночас, ОСОБА_2 у 2013 році призначено пенсію за вислугу років, яку нормами Закону № 1058-ІV не передбачено, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 21.08.2018 по справі № 497/489/17.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що не заперечується відповідачем.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 до 26.04.2018 не був пенсіонером в розумінні Закону №1058-ІV, відповідач в даному випадку мав призначити позивачу пенсію, а не перевести з одного виду пенсії на інший, та відповідно при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, а тому позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Водночас, при визначенні дати, з якої необхідно провести такий перерахунок, суд застосовує положення частини 4 статті 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, зокрема, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
В зв'язку з тим, що позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок 07.08.2018, його пенсія підлягає перерахунку з 01.08.2018; доказів звернення у квітні 2018 позивачем не надано, тому вимоги здійснити перерахунок саме з 07.04.2018 є необґрунтованими.
Щодо тверджень Шевченківського ОУПФУ м. Запоріжжя про те, що заява про перерахунок подана позивачем не за формою, встановленою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, суд зазначає наступне.
Листом від 21.08.2018 №447/С-1 позивача повідомлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2014 -2016 роки.
При цьому, жодних посилань на те, що заява позивача про здійснення перерахунку пенсії на відповідає встановленій формі, відповідь Шевченківського ОУПФУ м. Запоріжжя не містить, у зв'язку з чим суд вважає, що зазначена обставина не є підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин, суд не бере до уваги посилання представника відповідача про те, що заява ОСОБА_1 не відповідала вимогам, встановленим чинним законодавством України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Карпенка- Карого, 25-А; код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Карпенка- Карого, 25-А; код ЄДРПОУ 41248959) щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсії за віком у відповідності до п. 44 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки.
3. Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Карпенка- Карого, 25-А; код ЄДРПОУ 41248959) перерахувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсію за віком у відповідності до п. 44 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, починаючи з 01.08.2018, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69071, м. Запоріжжя, вул. Карпенка- Карого, 25-А; код ЄДРПОУ 41248959).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 04.02.2019.
Суддя Ю.П. Бойченко