Справа № 444/198/19
Провадження № 3/444/123/2019
01 лютого 2019 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й. з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, прокурора Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області cправу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого на посаді майстра лісу Бутинського лісництва Державного підприємства "Жовківське лісове господарство" Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1, будучи майстром лісу 7-ої майстерської дільниці Бутинського лісництва Державного підприємства "Жовківське лісове господарство" Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства відповідно до наказу № 101-к від 25.06.2007 року ДП "Жовківське лісове господарство", являючись відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, оскільки зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 00:00 год. 01.04.2018 року, однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав декларацію щорічну за 2017 рік лише 13.04.2018 року, тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнав, пояснив, що з січня 2018 року по квітень 2018 року перебував на робочому місці, виконував службові обов'язки. Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік подав несвоєчасно, а саме 13.04.2018 року, оскільки в нього виникли технічні проблеми із виготовленням електронного цифрового підпису. Зазначив, що поданням декларації завчасно не займався, а почав вживати заходів для подання декларації лише 13.04.2018 року. Щодо виготовлення електронного цифрового підпису до НАЗК не звертався. Визнає, що не вжив всіх заходів для того щоб подати у визначений законом строк декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік. Щиро розкаявся у вчиненому, просить не накладати суворого стягнення.
Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- Висоцького А. І. та прокурора, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, приходжу до наступного висновку.
Крім повного визнання вини ОСОБА_1, факт вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у них підтверджується зібраними доказами, зокрема: 1) протоколом № 121 про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією від 15.01.2019 року; 2) інформацією з сайту https://portal.nazk.gov.ua, з яких вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2017 року 13.04.2018 року; 3) письмовими поясненнями ОСОБА_1 в матеріалах справи та поясненнями в судовому засіданні, у яких він свою вину визнав; 4) послідовністю дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1; 5) копією наказу Державного підприємства "Жовківське лісове господарство" Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства № 101-к від 25.06.2007 року; 6) копією посадової інструкції майстра лісу ДП "Жовківський лісгосп"; 7) копією списку посадових осіб ДП "Жовківський лісгосп", які зобов'язані подати до 01.04.2018 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік за формою, що визначає Національне агенство з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що ОСОБА_1 був 17.02.2018 року ознайомлений із даним обов'язком; 8) копіями табелів обліку робочого часу Бутинського лісництва ДП "Жовківське лісове господарство" з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року;
Відповідно до п. 1 «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року № 976, державна лісова охорона діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства.
Згідно п. 5 «Положення про державну лісову охорону», до посадових осіб держлісоохорони належать посадові особи Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, згідно з додатком.
Так, згідно з додатком до «Положення про державну лісову охорону», у разі, коли державна лісова охорона діє у складі підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, то до посадових осіб державної лісової охорони належать: керівник, головний лісничий, головний мисливствознавець, начальник відділу (сектору) лісового господарства та інженери відділу (сектору) всіх категорій, начальник відділу (сектору) охорони і захисту лісу та інженери відділу (сектору) всіх категорій, начальник відділу (сектору), спеціалісти відділу (сектору) мисливського господарства всіх категорій, лісничий, державний районний мисливствознавець, мисливствознавець, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу, начальник лісової пожежної станції, старший єгер та єгер державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства, державного мисливського господарства.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за №959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Таким чином ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік до 00:00 год. 01.04.2018 року.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2017 рік лише о 13:35 год. 13.04.2018, тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік у ОСОБА_1 відсутні, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями самого ОСОБА_1 у судовому засіданні.
Протягом періоду часу з січня по квітень 2018 року ОСОБА_1 перебував на роботі, що підтверджується табелями обліку робочого часу.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 13:35 год. 13.04.2018 року.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення є Державне підприємство «Жовківське лісове господарство», юридична адреса: Львівська обл., м. Жовква, вул. Лісна, 3, оскільки обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування виникає у ОСОБА_1 у зв'язку із тим, що він призначений на посаду майстра лісу ДП «Жовківське лісове господарство».
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки адміністративного правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складанні протоколу про адміністратцеде правопорушення.
А тому датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, а саме 15 січня 2019 року.
Незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик, обов'язком суб'єкту декларування є необхідність діяти лише в рамках закону.
Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною.
Обставинин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире розкаяння ним у вчиненні правопорушення, пов'язаного із корупцією.
Стягнення може бути накладено на ОСОБА_1, оскільки не минув трьохмісячний строк з дня виявлення правопорушення та двохрічний строк з дня його вчинення.
Враховую, що першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.
А тому суд не вбачає жодних підстав для визнання вчиненого ОСОБА_1 корупційного правопорушення малозначним.
Санкцією ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обираючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує пом'якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, а саме, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, який працює, вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненому, а відтак приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення за якою він притягується до відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, (в останній діючій редакції) ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 грн., а тому дана сума судового збору підлягає стягненню із правопорушника.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесять) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1в дохід держави судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений постановою; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.
Суддя Зеліско Р. Й.