Рішення від 30.01.2019 по справі 914/2121/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2019 Справа №914/2121/18

місто Львів

За позовом: Львівського комунального підприємства "Львіводоканал",

до відповідача:акціонерного товариства "Укртансгаз" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" акціонерного товариства "Укртрансгаз",

предмет позову: стягнення 3'132,06 грн.

СуддяОСОБА_1

Секретар судового засіданняОСОБА_2

Представники:

позивача:ОСОБА_3 - довіреність від 18.07.2018,

відповідача:ОСОБА_4 - довіреність №1-336 від 29.12.2018.

Процедури.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Львівського комунального підприємства "Львіводоканал" до акціонерного товариства "Укртансгаз" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" акціонерного товариства "Укртрансгаз" про стягнення 3'132,06 грн. Ухвалою від 16.11.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Ухвалою від 18.12.2018 призначено судове засідання на 26.12.2018.

В судове засідання 26.12.2018 представники сторін з'явилися, надали усні пояснення у справі. Представник відповідача заявив клопотання про відкладення розгляду справи з метою надання заперечень на відповідь позивача. Зважаючи на зазначене, суд ухвалив відкласти судове засідання на 03.01.2019.

В судове засідання 03.01.2019 представники сторін з'явилися, надали усні пояснення по справі. З огляду на подання відповідачем додаткових пояснень, неотримання позивачем заперечень відповідача, суд ухвалив відкласти розгляд справи на 30.01.2019.

Судом було забезпечено змагальність сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав. З огляду на зазначене, суд вважає за можливе ухвалити рішення в цій справі.

Аргументи сторін.

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач у порушення умов договору та нормативно-правових актів, при скиданні стічних вод у каналізацію міста Львова, перевищив ліміт забруднення стічних вод. Зважаючи на це, позивач нарахував відповідачу додаткову плату в розмірі 2'592,05 грн. Окрім того, за скид понаднормативних забруднень відповідач повинен сплатити до міського бюджету міста Львова 540,01 грн.

Заперечення відповідача.

Відповідач заперечив проти позовних вимог, опираючись на таке.

1. Місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджені рішенням Львівської міської ради №292 від 18.09.2002, в частині спірних показників (фосфатів та азоту амонійного) не приведені у відповідність з Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017.

2. Позивач не підтвердив право лабораторії, що проводила аналіз стічних вод, на виконання вимірювань по контролю якості стічної води.

3. Відповідач здійснив контрольний аналіз стічних вод у відомчій хіміко-аналітичній лабораторії УВВРіСП. Контрольний аналіз не підтвердив наявність виявлених позивачем відхилень.

Відповідь на відзив.

Позивач заперечив проти доводів відповідача з таких підстав:

1. Згідно з нормами Конституції України рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання на відповідній території. У випадку невідповідності таких рішень Конституції України чи законам України, рішення органів місцевого самоврядування зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. Місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, на момент виникнення спірних правовідносин, діяли та не були скасовані. Сторони погодили застосування Місцевих правил у договорі.

2. Хіміко-бактеріологічна лабораторія ЛМКП "Львіводоканал" має право проводити вимірювання по контролю якості стічної води. На підтвердження цієї обставини позивач долучив до відповіді відповідне свідоцтво.

3. Контрольний аналіз може здійснюватися лише в хімічній лабораторії КП "Адміністративно-технічне управління". Таким чином, результати вимірювань, здійснені відповідачем, не можуть братися до уваги.

Заперечення відповідача на відповідь.

1. Відповідач заперечив проти доводів позивача, викладених у відповіді на відзив. Зокрема, наведені позивачем аргументи про обов'язковість рішень органів місцевого самоврядування не виключають можливості внесення змін до таких рішень. Так, директору ЛМКП "Львівводоканал" доручено розробити нові місцеві правила та подати їх на розгляд та затвердження Львівської міської ради. Метою вказаних змін є приведення місцевих правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Львова у відповідність до Правил приймання стічних вод, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку від 01.12.2017 №316.

2. Позивачем не ініційовано проведення арбітражного аналізу, як це передбачено Місцевими правилами у випадку різниці у результатах головного та контрольного аналізів.

3. Позивач не надав належних доказів, що свідчать про акредитацію у встановленому порядку хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛМКП "Львівводоканал" на проведення аналізу стічних вод на каналізаційних колекторах.

В судовому засіданні представник відповідача додатково зазначив, що при проведенні розрахунку додаткової плати за водовідведення позивач використав повну вартість тарифу водовідведення, а не норматив плати за очищення 1 м3 стічних вод, що суперечить чинним нормативним актам. Позивачем не надано суду документів про підтвердження показника виробничої собівартості з очищення 1 м3 стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Обставини справи.

Між сторонами у справі укладено договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі №303477 від 22.04.2013 (далі - Договір) (а.с. 13-14). Згідно з пунктом 1.1 Договору Львівводоканал (позивач у справі) надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач у справі) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (надалі - Правила користування), Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення (надалі - Правила експлуатації), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі - Місцеві правила приймання).

Згідно з пунктом 2.1.1 Договору Львівводоканал зобов'язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі 370 м3/міс., дощових (талих) стічних вод 309 м3/міс.

Абонент зобов'язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента (пункт 2.2.7 Договору); забезпечувати можливість безперешкодного доступу уповноважених працівників Львівводоканалу до мереж та обладнання абонента для виконання службових обов'язків (пункт 2.2.8 Договору). Згідно з пунктом 3.6 Договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

Відповідача включено до переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012, затвердженому директором Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (а.с. 15).

Позивачем як комунальним підприємством Львівської міської ради 29.12.2010 для відповідача затверджено ліміт №1551 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації відповідачем (далі - ОСОБА_5) (а.с. 16).

Працівниками підприємства позивача на об'єкті відповідача за адресою: місто Львів, вулиця Рубчака, 3 здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, про що складено акт №91125 від 21.05.2018 (а.с. 17). Відбір було проведено із контрольного колодязя КК-2.

Відбір проб було здійснено двома представниками позивача в присутності представника відповідача - начальника служби експлуатації ОСОБА_6, який підписав ОСОБА_2. Проба в ємності 1,5 л для проведення контрольного аналізу запломбовано та передано відповідачеві. В акті зазначено, що відповідач ознайомлений з правом проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів; що якісні показники стічних вод та їх відповідність вимогам Місцевих правил приймання визначає Водоканал шляхом проведення головного аналізу проби. Контрольний аналіз цієї ж проби повинен бути проведений абонентом відразу після відбору. Контрольний аналіз здійснюється в хімічній лабораторії комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління".

Згідно з результатами вимірювань №304 (а.с. 18) відповідно до ОСОБА_2 встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин за такими показниками: азот амонійний та фосфати. Зазначені вимірювання проводилися хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача.

Позивач здійснив розрахунок величини додаткової плати для відповідача за скид стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу і властивостей №7838 від 07.06.2018 (а.с. 20) у розмірі 3'132,06 грн.

Відповідач надіслав позивачу лист від 30.05.2018 щодо результатів контрольного вимірювання якості води, проведеним хіміко-аналітичною лабораторією Угерського ВВРіСП філії УМГ "Львівтрансгаз" (а.с. 25). Згідно з протоколом №26-18 результатів дослідження стічної води від 21.05.2018 (а.с. 25, зворотня сторона) показники фосфатів не перевищують допустиму концентрацію, а азот амонійний перевищує.

Позивач надіслав відповідачу лист від 01.06.2018 про порушення вимог скиду стічних вод та необхідність вжиття термінових заходів для зменшення скиду забруднювальних речовин, забезпечення попереднього очищення стічних вод (а.с. 24).

Листом від 11.06.2018 позивач надіслав відповідачу претензію №7838 про додаткову сплату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 3'132,06 грн. (а.с. 22) разом з відповідними рахунками (а.с. 23).

Відповідач надіслав позивачу лист від 13.06.2018 (а.с. 27), у якому зазначив про відсутність порушень вимог щодо скиду стічних вод, посилаючись на результати контрольного аналізу.

Листами від 18.06.2018 (а.с. 26) та від 12.07.2018 (а.с. 28) позивач повідомив відповідача, що для перевірки і уточнення результатів головного аналізу контрольної проби використовуються лише результати контрольного аналізу, проведеного в лабораторії КП "Адміністративно-технічне управління". У зв'язку з цим, результати аналізу стічної води, здійснені відповідачем, не можуть бути використані для перевірки і уточнення аналізу контрольної проби.

Відповідач 30.07.2018 надіслав позивачу відповідь на претензію №7838 (а.с. 29-30), де зазначив про відхилення ним вимог щодо стягнення грошових коштів у зв'язку з їх безпідставністю, необґрунтованістю та невідповідністю Договору, обставинам справи та нормам чинного законодавства.

Позивач 19.09.2018 надіслав відповідачу заперечення відповіді на претензію (а.с. 31), де зазначив про те, що: відповідач не скористався своїм правом проведення контрольного аналізу; Місцеві правила діють до затвердження нових Місцевих правил; показники гранично допустимих концентрацій у Місцевих правилах відповідають додатку №5 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017, що свідчить про помилковість тверджень відповідача.

У відповідь на вищезазначене заперечення відповідач надіслав позивачу 09.10.2018 лист (а.с. 33), де зазначив таке. Позивач не надав відповідачу копії свідоцтва про акредитацію або відповідність керування вимірюваннями своєї лабораторії. За відсутності такого свідоцтва виникає сумнів щодо достовірності результатів проведення головного аналізу та права нарахування штрафних санкцій на його основі. Згідно з рішенням Львівської міської ради №442 від 27.04.2018 для приведення Місцевих правил у відповідність до Державних правил, затверджених наказом Мінрегіонбуду №316 від 01.12.2017, ЛМКП "Львівводоканал" доручено до 01.07.2018 розробити та затвердити нові Місцеві правила з показниками приведеними до Державних правил. Однак на момент проведення відбору проб 21.05.2018 такий документ не затверджено. Додаток 5 Державних правил передбачає допустимі величини показників якості стічних вод та ефективність видалення забруднень на спорудах біологічного очищення, які відсутні у Місцевих правилах. На території будівлі апарату управління УМГ "Львівтрансгаз" відсутні споруди біологічного очищення. Показники складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС наведені у додатку №4 Державних правил і становлять 50 мг/дм3 по азоту амонійному, а показники ГДК фосфатів взагалі відсутні. Таким чином, вимоги претензії не можуть бути задоволені, оскільки є безпідставними.

Позивач 19.10.2018 надіслав відповідачу заперечення на вищезазначений лист (а.с. 34).

Позивачем представлено свідоцтво №РЛ 078/14 про атестацію хіміко-бактеріологічної лабораторії по контролю за якістю очистки стічних вод на КОС м. Львова ЛМКП "Львівводоканал" (а.с. 47). У свідоцтві зазначено, що лабораторія відповідає критеріям атестації та атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду згідно із галуззю атестації. У той же час галузь атестації наведена в додатку до цього свідоцтва. Однак позивачем не було надано додатку до цього свідоцтва, який би підтвердив право проводити вимірювання саме якості стічних вод, а не якості очистки стічних вод на КОС.

Оцінка суду.

Відповідно до положень статті 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України прийнято наказ від 01.12.2017 №316 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади). Згідно з пунктом 4 зазначених Правил на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 №292 були затверджені відповідні Місцеві правила приймання. Отже, Місцеві правила приймання були прийняті відповідно до попереднього законодавства. У той же час рішенням №442 від 27.04.2018 Львівської міської ради позивачу доручено розробити нові місцеві правила приймання стічних вод та подати їх на розгляд та затвердження Львівської міської ради.

В цьому контексті суд зауважує, що між сторонами у справі існує цивільне правовідношення на підставі укладеного Договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України. Уклавши Договір, відповідач узяв на себе обов'язок не перевищувати … допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках (пункт 2.2.7 Договору). Наслідок порушення взятого на себе обов'язку передбачено в пункті 3.6 Договору. Так, скидання відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Місцевих правил приймання. Місцеві правила приймання, попри прийняття нових Правил приймання стічних вод від 01.12.2017 №316, залишаються чинними, рівно ж як і доведений відповідачу ОСОБА_5 №1551.

Відповідно до пункту 2 розділу IV Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі визначення допустимих концентрацій забруднюючої речовини в стічних водах за допустимі концентрації у каналізаційній мережі приймають допустимі концентрації, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС згідно з додатком 4 до цих Правил.

Відповідно до пунктів 7.2.10, 7.2.12, 7.2.14, 7.2.17, 7.2.18, 7.2.20 Місцевих правил приймання за призначенням хімічні аналізи проби поділяються на: головні; контрольні; арбітражні. Головний аналіз - це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин, робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимої концентрації, встановлених для даного підприємства (об'єкта). Після відбору проба для головного аналізу передається Контролюючою службою в хімічну лабораторію (пункт 7.2.32). Якщо проби відібрано Водоканалом - головний аналіз проводить хімічна лабораторія Водоканалу.

Контрольний аналіз проби - це аналіз, який може бути використаний як Контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством. Проба для контрольного аналізу маркується та пломбується Контролюючою службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби; передається підприємством в хімічну лабораторію відразу після відбору; не передається підприємству лише у випадку відмови підприємства виділити представника для відбору проби, відмови представника підприємства від підпису акту про відбір проби або незгоди підприємства з порядком застосування результатів арбітражного аналізу проби. Про це робиться відповідний запис в ОСОБА_2 про відбір проби. Зберігання проб підприємством припустиме, як виняток, лише у разі неможливості проведення аналізу відразу після відбору. У цьому випадку проби зберігаються в холодильній шафі (при температурі 3-4 оС) не більше 24-х годин від часу відбору. Контрольний аналіз може здійснюватись підприємством лише в хімічній лабораторії (пункт 7.2.32) Інспекції (комунальне підприємство "Інспекція благоустрою та екології м. Львова").

Розпорядженням міського голови міста Львова №660 від 31.08.2004 "Про перейменування КП "Інспекція благоустрою та екології м. Львова" та внесення змін до статуту" комунальне підприємство "Інспекція благоустрою та екології м. Львова" було перейменовано в комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління".

Хіміко-бактеріологічна лабораторія позивача виявила перевищення допустимих забруднень стічних вод відповідача. Водночас відповідач не дотримався Місцевих правил приймання, проводячи контрольну перевірку проб. З огляду на зазначені обставини суд не бере до уваги результати вимірювань, проведені іншими лабораторіями.

Відповідно до пункту 7.2.22 Правил при відсутності результатів контрольного аналізу, незгоді Абонента з порядком здійснення арбітражного аналізу чи з порядком застосування його результатів - всі розрахунки виконуються відповідно до результату головного аналізу. Зважаючи на зазначене, суд бере до уваги лише результати головного аналізу, проведеного позивачем у відповідності з вимогами Місцевих правил приймання.

Разом з тим, суд вважає слушним заперечення відповідача стосовно того, що позивачем не представлено допустимих доказів права Хіміко-бактеріологічної лабораторії позивача проводити вимірювання саме якості стічних вод, а не якості очистки стічних вод на КОС. Позивачем так і не було подано доказів (додатків до свідоцтва про атестацію), які би підтвердили право проводити такі вимірювання у відповідній галузі.

Згідно з пунктом 8.4.3 Місцевих правил приймання у випадку порушення правил стосовно вимог до складу і властивостей стічних вод підприємств, що скидаються в міську каналізацію, підприємства-порушники сплачують додаткову плату як водоканалу за водовідведення (обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності), так і на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища (пункти 8.4.5, 8.4.9). При цьому тарифи і об'єми визначаються згідно з груповим рахунком за послуги водопостачання і водовідведення за розрахунковий період, в якому було виявлене порушення.

Разом з тим, не менш важливим є визначення правильного розміру додаткової плати, що є основною причиною для відмови в позові у цій справі.

Пункт 8.4.9 Місцевих правил встановлює, що плата підприємств за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей (пункт 9.2.2) … здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє Водоканал.

Відповідно до пунктів 8.2 Місцевих правил приймання при перевищенні вмісту забруднювальних речовин у стічних водах підприємств, що скидаються у міську каналізацію, порівняно з встановленими Правилами, підприємства сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), який встановлюється як частка від тарифу за послуги водовідведення: Нпі = Чт х Ті, де Чт - частка собівартості очищення стічних вод у виробничій собівартості послуг водовідведення; Ті - тариф встановлений за послуги водовідведення.

Виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод повинна визначатися згідно з Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги".

Виходячи із постанови Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 5015/3041/12, виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій має бути підтверджена відповідними первинними документами.

Документи щодо підтвердження показника виробничої собівартості ЛМКП Львівводоканал з очищення 1 м3 стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин позивачем не надані і такі в матеріалах справи відсутні.

Згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеної у постанові від 31.07.2013 у справі №908/473/13-г, відсутність однієї зі складових частин формули розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 м3 стічних вод, виключає можливість правильного обрахування додаткової плати за скид наднормативних забруднень.

Таким чином, за відсутності вказаних документів неможливо провести як розрахунок суми додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень на підставі ОСОБА_2, так і перевірити правомірність визначення виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод згідно Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869.

При цьому суд не бере до уваги використання в розрахунку позивача показника Чт в розмірі 1, адже це означає застосування повного тарифу, а не його частки, як це визначають Місцеві правила приймання. За таких обставин суд не вбачає можливості для незастосування висновків, які наведені в постанові Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 5015/3041/12. Зазначене є підставою для відмови в задоволенні позову.

Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позивних вимог. Відтак судовий збір залишається за позивачем.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 13, 73, 74, 81, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 01.02.2019.

Суддя Рим Т.Я.