Рішення від 30.01.2019 по справі 265/10719/18

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 265/10719/18

Провадження №2-о/319/15/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2019 року смт.Більмак

Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі головуючого судді Хамзіна Т.Р.,

секретар судового засідання Фінько Ю.В.,

за відсутності учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_2, заінтересована особа Лівобережний районний у м. Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся із заявою для розгляду в порядку окремого провадження, вказавши в ній, що мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 померла 25 грудня 2017 року у с. Дмитрівка Шахтарського району Донецької області, про що Амбулаторією загальної практики сімейної медицини с. Дмитрівка Шахтарського центру первинної медико-санітарної допомоги видано довідку про причину смерті №44 від 27 грудня 2017 року. Отримати інший медичний документ, який міг би бути прийнятий Відділом ДРАЦС для оформлення свідоцтва про смерть, неможливо, оскільки ОСОБА_3 померла на тимчасово окупованій території України. Заявником також отримано свідоцтво про смерть №086082 від 29 грудня 2017 року, видане Шахтарським міськрайонним відділом запису актів цивільного стану.

Заявник просить встановити факт смерті в судовому порядку з метою отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка. Заяву просив розглянути за його відсутності та відсутності ОСОБА_1

Відділ ДРАЦС, як заінтересована особа, був повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи, до суду не викликався.

Відсутність учасників справи не перешкоджає суду ухвалити рішення по справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні докази та надавши їм оцінку, суд вважає, що заява ОСОБА_2, в інтересах ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Законом передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

З матеріалів справи вбачається, що громадянка України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка м. Сніжне Донецької області була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

25 грудня 2017 року ОСОБА_3 померла у с. Дмитрівка Шахтарського району Донецької області, про що свідчить довідка про причину смерті № 44 від 27.12.2017, видана Амбулаторією загальної практики сімейної медицини с. Дмитрівка Шахтарського центру первинної медико-санітарної допомоги. Причиною смерті зазначені атеросклеротичне захворювання серця з гіпертонією.

Село Дмитрівка Шахтарського району Донецької області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, розпорядження КМУ від 02.12.2015 року №1275-р).

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ, с. Дмитрівка Шахтарського району Донецької області визнане тимчасово окупованою територією.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у цій справі суд вважає за необхідне взяти до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права в України. В справах «Loiziddo v. Turkey», «Cyprus v. Turkey», «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Iliascu and Others v. Moldova and Russia», ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії, Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони. Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН, у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток, викладений у п. 125 Консультативного висновку, полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» від 18 грудня 1996 року (заява №15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.

За таких обставин суд враховує як докази смерті ОСОБА_3 надані заявником довідку про причину смерті № 44 від 25.12.2017, видані Амбулаторією загальної практики сімейної медицини с. Дмитрівка Шахтарського центру первинної медико-санітарної допомоги.

У відповідності зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Заявник позбавлений можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті особи, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання заявником свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.

Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи - ОСОБА_3 знайшла своє обґрунтоване доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.

Згідно ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 317, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_2 (проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3), що діє на підставі договору доручення в інтересах ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) про встановлення факту смерті ОСОБА_3 задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3, яка народилася 27 червня 1935 року у місті Сніжне Донецької області, була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, померла у селі Дмитрівка Шахтарського району Донецької області 25 грудня 2017 року у віці 82 років внаслідок атеросклеротичного захворювання серця з гіпертонією.

Рішення суду підлягає негайному виконанню та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції - Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя: Т.Р.Хамзін