Рішення від 21.01.2019 по справі 310/5606/18

Справа № 310/5606/18

2/310/207/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2019 рокум. Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Гереті І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Запоріжгаз» (представник ОСОБА_1) до ОСОБА_2 (представник ОСОБА_3) про стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Запоріжгаз» звернулось з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму газу, в якому зазначило, що з 01 липня 2015 року товариство на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління, тобто є оператором газорозподільної системи. Відповідачем протягом 2016-2017 років здійснювалось фактичне споживання та оплата поставленого природного газу діючому постачальнику, що свідчить про укладення договору розподілу природного газу між позивачем та відповідачем. Пункт 2.3. типового договору передбачає, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем. 30.03.2017 року оператором ГРМ - ПАТ «Запоріжгаз» на підставі доручення діючого постачальника ТОВ «Запоріжгаз Збут» здійснено припинення газопостачання споживачу у зв'язку з наявністю боргу за поставлений природний газ про що складено відповідний акт №429. Акт підписано представниками оператора ГРМ та споживачем. Газопостачання припинено у порядку п. 5 глави 7 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем шляхом перекриття запірного пристрою (крану) з його опломбуванням пломбою оператора ГРМ з унікальним номером №И 12677378. 18.01.2018 року працівниками Бердянського відділення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об'єкті споживання відповідача, який знаходиться за адресою: 71160, Бердянський район, с. Осипенко, вул. Манжиева, 65 виявлено факт несанкціонованого відновлення газоспоживання, про що у присутності споживача складено акт про порушення №1493 від 18.01.2018 року, який підписано працівниками оператора ГРМ. При цьому споживач відмовився від його підписання, про що у акті зроблено відповідну відмітку відповідно до п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем. Зважаючи на відмову споживача від підпису акту про порушення, останній, у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем, підписано представником органу місцевого самоврядування - виконавчого комітету Осипенківської сільської ради ОСОБА_4, яка діє на підставі розпорядження №21 від 15.05.2006 року, а другий примірник акту відправлений на адресу споживача листом від 24.01.2018 року. Згідно, абзацу 2 пункту 5 глави 7 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем при несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи. З урахуванням вищевикладеного, того ж дня газопостачання споживачу припинено шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи, про що складено акт про припинення та відключення газопостачання №662 від 18.01.2018 року. Акт підписано працівниками Оператора ГРМ, та споживачем, зауважень за фактом складення акту внесено не було. Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване відновлення газоспоживання. Несанкціоноване відновлення газоспоживання згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це виявлений після складання акту про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком. З урахуванням підтвердження факту несанкціонованого відновлення газоспоживання комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1493 від 18.01.2018 року. У відповідності до пункту 2 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за шість місяців з 18.07.2017 року по 17.01.2018 року, з урахуванням підключених газових приладів (газова плита -1 шт.; газовий котел 1 шт.) та зареєстрованих осіб (зареєстровано 3 особи) та опалювальної площі 80 м2. Додатком 15 до Кодексу газорозподільних систем визначено якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період. Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. З урахуванням вищевикладеного, вартість донарахованого об'єму природного газу склала 40871,47 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.

Відповідач та його представник у письмових запереченнях та в судовому засіданні позов не визнали і пояснили суду, що відповідач у порушення «Кодексу газорозподільних систем», затверджених Постановою НКРЕтаКП №2494 №2494 від 30.09.2015 року не було належним чином оформлений акт про порушення, оскільки в ньому немає підпису позивача, акт складався не на місці, споживача було позбавлено можливості надати пояснення стосовно порушення, відеофіксація не проводилась та не зрозуміло чи дійсно вказані представники постачальника були присутні на місці та виявили факт порушення, тому складений акт є недійсним. Позивачем до позовної заяви додано документи, акт про припинення та відключення газопостачання №429 від 30.03.2017 року, який нібито підтверджує той факт, що споживача у вказаний період було відключено від газопостачання, але в ньому споживачем зазначено ОСОБА_5, а не ОСОБА_6, марка лічильника зазначено в акті про відключення від 18.01.2018 року як Актарис, а в акті про відключення зазначено, як CALLUS типу G4, хоча відповідно до паспорту на лічильник останній марки CALLUS , пломба на вводі зазначена в акті від 30.03.2017 року як С302935, а в акті про порушення С30402935, тобто є різними, в акті від 30.03.2017 року показники лічильника зазначені 00864, а в акті про порушення 39562,85. Таким чином, відомості, що відображені в акті від 30.03.2017 року не відповідають дійсності, є підробними та не можуть підтвердити факт відключення від газопостачання. При цьому слід врахувати, що відповідальність настає лише за несанкціоноване відновлення газопостачання, що в свою чергу зроблено не було. Окрім того, в акті про відключення від 18.01.2018 року відсутня інформація на підставі чого було відключено споживача. Просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

З'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.

Статтею 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. передбачено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.

З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу», яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

Статтею 4 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції регулятора на ринку природного газу належить крім іншого затвердження кодексу газорозподільних систем; забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов'язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства; затвердження та моніторинг виконання планів розвитку газотранспортних та газорозподільних систем; моніторинг виконання функцій та обов'язків суб'єктами ринку природного газу відповідно до положень цього Закону та інших актів законодавства щодо доступу до газотранспортних і газорозподільних систем. Регулятор має право: видавати обов'язкові для виконання суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) рішення; накладати санкції на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів), які порушили свої обов'язки відповідно до цього закону та інших актів законодавства; розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до статті 58 цього Закону.

У відповідності до підпункту 32 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

За приписами п.п. 33 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.

За приписами п.п. 17, 35 п.1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу, оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Статтею 1ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що:

- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);

- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);

- суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).

Виходячи з викладеного з 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління, тобто є оператором газорозподільної системи.

У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини.

Суд вважає, що правовідносини, які склалися між ПАТ «Запоріжгаз» та ОСОБА_2 регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015 року, а також Типовим договором розподілу природного газу.

Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно п. 4 глави 3 розділу VI п.4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як субітку ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об'єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).

У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

ОСОБА_2 проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, він здійснює фактичне споживання природного газу за вказаною адресою та оплачує його на підставі наданих йому рахунків, що свідчить про приєднання відповідача до умов договору розподілу природного газу.

У відповідності до пункту 2.3. типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

Позивачем долучено до позовної заяви копію акту №429 про припинення та відключення газопостачання від 30.03.2017 року, з якої вбачається, що на вводі в будинок встановлена пломба С302935 в зв'язку з заборгованістю. Акт підписано працівником позивача та споживачем ОСОБА_7 Підпис споживача ОСОБА_2 на акті відсутня (а.с.8).

Крім того, у судовому засіданні представник позивача надав суду оригінал акту №429 про припинення та відключення газопостачання від 30.03.2017 року, з якого вбачається, що на вводі в будинок встановлена пломба С30402935 в зв'язку з заборгованістю. Акт підписано працівником позивача, але споживачем ОСОБА_2 акт не підписано (а.с.8).

18.01.2018 року працівниками Бердянського відділення ПАТ «Запоріжгаз» на об'єкті споживання відповідача, який знаходиться за адресою: 71160, Бердянський р-н, с. Осипенко, вул. Манжиева, 65 складено акт про порушення №1493 від 18.01.2018 року, а саме виявлено факт несанкціонованого відновлення газоспоживання (а.с.9).

У цей самий день працівниками Бердянського відділення ПАТ «Запоріжгаз» складено акт про припинення та відключення газопостачання №622 (а.с.10).

Протоколом комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз» №350 від 02.02.2018 року прийнято рішення про задоволення акту №1493 від 18.01.2018 року (а.с.13).

Відповідно до розрахунку відповідачу донараховано об'єм природного газу за несанкціоноване відновлення газопостачання в загальному розмірі 40871,47 грн. (а.с.14-16).

Із копії та оригіналу акту №429 про припинення та відключення газопостачання від 30.03.2017 року вбачається, що вони містять різні номери пломби, яка була встановлена на вводі в будинок 30.03.2017 року. Крім того, оригінал акту та його копія не співпадають за змістом та розміщенням рукописного тексту. Представник позивача не зміг пояснити причину такої розбіжності і не надав суду доказів, які зазначені суперечності усувають.

Суд вважає, що за таких обставин позивачем не доведено належними та допустимими доказами факт відключення від газоспоживання споживача ОСОБА_2, а відповідно і факт самовільного відновлення газопостачання, тому підстави для стягнення з відповідача 40871,47 грн. донарахованого об'єму природного газу за несанкціоноване відновлення газопостачання відсутні.

Керуючись ст.ст. 141,259,263-265,273,280-282,354,355 ЦПК України, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором на розподіл природного газу, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Запоріжгаз» (м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7) до ОСОБА_2 (Запорізька область, Бердянський район, вул. Манжиєва, буд. 65) про стягнення грошових коштів відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя