Справа № 159/575/19
Провадження № 2-а/159/31/19
31 січня 2019 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Логвинюк І.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради Волинської області про визнання дій незаконними та скасування рішення,
30.01.19 р. позивач подала до суду вказаний вище адміністративний позов, в якому зазначає, що вона вважає, що оспорюваним рішенням, яким було затверджено проект землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки ОСОБА_2, порушує її охоронюваний інтерес; прийняте незаконно. Вонап, дізнавшись 31.03.16 р. про те, що виконкомом Ковельської міськради Волинської області прийнято ряд рішення про надання дозволів на виготовлення детальних планів територій, внесення змін до детальних планів територій розміщення житлової забудови по вул. Зеленій, зокрема, 16.04.16 р. звернулась до відповідача із заявою про надання їй у власність земельної ділянки для розміщення індивідуального житлового будинку по вул. Зеленій як такої, якою вона користувалась понад 15 р.. Відповідач повідомив їй, що їй необхідно подати у відділ містобудування та архітектури схему розташування земельної ділянки та документ про право користування нею. 17.05.16 р. вона подала разом із заявою схему земельної ділянки. У травні 2016 р. вона звернулась до виконкому Ковельської міськради Волинської області з приводу надання інформації про земельну ділянку. У червні 2018 р. вона дізналась, що та земельна ділянка, на яку вона претендує, передана у приватну власність іншій особі згідно з оспорюваним рішенням. Вона звернулась до Волинської ОДА з приводу передачі їй спірної земельної ділянки за набувальною давністю і отримала лише підтвердження цьому факту. Вважає, що відповідач діями, що полягають у неприйнятті до уваги її попередніх заяв та ненаданні на них відповіді, порушив її права.
Проаналізувавши сутиь позовної заяви та доданих до неї документів, приходжу до висновку, що є підстави для відмови у відкритті провадження у вказаній вище справі, з огляду на наступне.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За змістом пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно - владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно - правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Тобто, публічно - правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно - правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно - правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Значення має те, у зв"язку із чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулась до суду.
Згідно із ч. 1 ст. 15, п. 10 ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Одним зі способів захисту цивільного права є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Отже, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів характер, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів особи.
Аналіз обставин, на які посилається позивач, дає підстави вважати, що в даному випадку має місце спір про право, а саме про право отримання у власність земельної ділянки, тобто, позов поданий з метою захисту цивільного права. Отже спір не є публічно - правовим, тому він не належить до юрисдикції адміністративних судів.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження в адміністративній справі належить відмовити.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170, ст.ст. 243, 248 КАС України, суддя
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради Волинської області про визнання дій незаконними та скасування рішення.
Позовну заяву разом з доданими матеріалами повернути позивачу
Роз'яснити позивачу її право на звернення до суду із відповідним позовом до відповідача виключно у порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційної інстанції - Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня її проголошення.
Суддя Ковельського міськрайонного судуОСОБА_3