30 січня 2019 року м. Дніпросправа № 0840/3132/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,
ознайомившись з апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Запорізькій області
на рішення : Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18
за позовом: ОСОБА_1
до: Головного управління ДФС у Запорізькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 адміністративний позов задоволено. / а.с. 92-94/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції від 12.11.2018р., подав 11.12.2018р. за допомогою засобів поштового зв'язку апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом першої інстанції 14.12.2018р. / а.с. 100-102/.
Судом апеляційної інстанції справу №0840/3132/18, разом з матеріалами вищезазначеної апеляційної скарги, зареєстровано 09.01.2019р. / а.с. 99/ та з використанням автоматизованої системи документообігу суду визначено суддю-доповідача у справі /а.с. 107/, і 09.01.2019р. апеляційна скарга відповідача та адміністративна справа №0840/3132/18 були передані судді доповідачу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2018р. у справі №0840/3132/18 апеляційна скарга відповідача на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 залишена без руху та заявнику апеляційної скарги надано строк - десять днів з дати отримання копії ухвали суду - для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме: - надання суду апеляційної інстанції документу про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1057, 20 грн.; - зазначення у апеляційній скарзі вимог особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції з урахуванням повноважень суду апеляційної інстанції та змісту позовних вимог, які були предметом розгляду у справі / а.с. 108/.
Копія ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019р. у справі №0840/3132/18 була надіслана на адресу заявника апеляційної скарги для виконання /а.с. 109/, та отримана ним згідно поштового повідомлення 14.01.2019р. / а.с.110/.
23.01.2019р. на адресу суду апеляційної інстанції за допомогою поштового зв'язку надійшло клопотання відповідача про продовження встановленого ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019р. у справі №0840/3132/18 строку на усунення недоліків апеляційної скарги Головному управлінню ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 /а.с. 111-112/, при цьому будь яких доказів про можливість сплати судовий збір найближчим часом суду апеляційної інстанції не було надано.
Також 25.01.2019р. на електронну адресу суду надійшло клопотання відповідача про продовження встановленого ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019р. у справі №0840/3132/18 строку на усунення недоліків апеляційної скарги Головному управлінню ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 з яким надано уточнену апеляційну скаргу ГУ ДФС у Запорізькій області на виконання вимог ухвали суду апеляційної інстанції від 10.01.2019р.
Відповідно до ст.8 КАС України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
У пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини «Лелас проти Хорватії» Суд звертав увагу на те, що «держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Іншими словами, ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу».
У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини «... підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси…».
Тобто, виходячи з принципу «належного урядування», державні органи загалом, і податкові органи зокрема, зобов'язати діяти вчасно та в належний спосіб, а держава не повинна отримувати вигоду у вигляді поновлення судами строку на оскарження судових рішень та виправляти допущені органами державної влади помилки за рахунок приватної особи, яка діяла добросовісно .
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Конвенцію та практику суду - як джерело права.
Тому враховуючи вищезазначену практику Європейського суду з прав людини, колегія суддів вважає, що відсутність фінансування відповідача на такі витрати як сплата судового збору не може бути підставою для продовження строку усунення недоліків апеляційної скарги, а тому позивачу у задоволенні такого клопотання необхідно відмовити.
Отже, приймаючи до уваги вищенаведене колегія суддів вважає, що відповідачем у встановлений ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019р. у справі №0840/3132/18 строк, зазначені у цій ухвалі недоліки апеляційної скарги на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 було усунуто частково - подано апеляційну скаргу, але документ про сплату судового збору не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 4 ст. 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Аналіз вищезазначених норм чинного процесуального законодавства свідчить про те, що визначені ухвалою суду недоліки апеляційної скарги повинні бути усунутими у повному обсязі та у строк, який було встановлено судом, і апеляційна скарга підлягає поверненню, якщо її заявник не усунув недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи вищезазначене та приймаючи до уваги те, що відповідач, який є заявником апеляційної скарги, у строк, встановлений ухвалою суду апеляційної інстанції від 10.01.2019р., зазначені судом у цій ухвалі недоліки апеляційної скарги в частині сплати судового збору не усунув, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18 - повернути заявнику.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 4 ст. 169, ч. 6 ст. 298 КАС України, суд -
Головному управлінню ДФС у Запорізькій області у задоволенні клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №0840/3132/18- повернути заявнику.
Копію ухвали направити на адресу осіб, які беруть участь у розгляді справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції в порядку та строки встановлені ст. 329-331 КАС України.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя О.М. Панченко
суддя В.Є. Чередниченко