30 січня 2019 року справа № 580/50/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дирекції Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (вул. Набережна, 23, с. Лукашівка, Монастирищенський р-н, Черкаська область, 19110, далі - позивач) з позовом до дирекції Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 (вул. Бастракова, 46-а, с. Лукашівка, Монастирищенський р-н, Черкаська область, 19110, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії дирекції Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2;
- зобов'язати дирекцію Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 надати відповідь на запит від 03.12.2018.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. від 08.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні публічної інформації, оскільки саме відповідач є розпорядником запитуваної ним інформації.
Дирекція Лукашівського закладу загальної освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 відзив на позов не надала.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 03.12.2018 ОСОБА_1 звернувся із запитом на публічну інформацію до дирекції Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2, в якому просив надіслати належним чином посвідчену копію листа з вих. №56 від 18.12.2017, адресованого начальнику відділу освіти Монастирищенської РДА ОСОБА_3 та надіслати копію інвентаризаційного акта, в якому міститься інформація про взяття на облік двох котлів твердопаливних, котельного обладнання у вигляді водяних насосів, приладів контролю і автоматики та самого приміщення із димовою трубою (котельні).
На вказаний запит дирекція Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 листом від 06.12.2018 №46 повідомила позивача, що у задоволенні запиту відмовлено, оскільки відповідно до ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» ні директор закладу, ні заклад як юридична особа не є розпорядником публічної інформації, яку запитує позивач.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 2939- VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.
Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939- VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Отже, враховуючи наведені норми Закону №2939- VI, суд дійшов висновку, що Лукашівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області є розпорядником інформації, яку запитував позивач у своєму запиті від 03.12.2018, а тому на відповідача поширюються вимоги вказаного Закону.
Таким чином, суд вважає, що Лукашівським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області протиправно відмовлено ОСОБА_1 в наданні запитуваної інформації на запит від 03.12.2018 із вищевказаної підстави, тому суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії дирекції Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 щодо відмови у задоволенні запиту ОСОБА_1 від 03.12.2018.
Зобов'язати дирекцію Лукашівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Монастирищенського р-ну Черкаської області в особі директора закладу ОСОБА_2 повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 03.12.2018 та надати повну і всебічну запитувану інформацію.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш