Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
23 січня 2019 р. № 520/10035/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Харківської області про визнання неправомірним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Краснокутської селищної ради Харківської області, в якому просить суд визнати неправомірним та нечинним з моменту прийняття рішення 933-Vll від 18.10.2018 року Краснокутської селищної ради яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а; зобов'язати сесію Краснокутської селищної ради розглянути заяву відповідно до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення 933-Vll від 18.10.2018 року Краснокутської селищної ради яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а є протиправним, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце озгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце озгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Краснокутської селищної ради Харківської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га із земель запасу несільськогосподарського призначення, яка знаходиться в межах смт. Краснокутськ по вул. Миру, №324-а для подальшого отримання її у власність, та відповідним пакетом документів.
Рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 933-Vll від 18.10.2018 року відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, яка розташована в межах смт. Краснокутськ по вул. Миру, 324-а із земель запасу несільськогосподарського призначення для подальшого отримання її у власність, в зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки містобудівної документації селища.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Згідно з частинами 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Також, відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідачем відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної у заяві земельної ділянки у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки містобудівної документації селища, а саме не відповідає місцю розташування земельної ділянки діючому генеральному плану смт. Краснокутськ, відповідно до якого зазначена земельна ділянка знаходиться в зоні промисловості.
Представник відповідача у судовому засіданні від 14.01.2019 року та у відзиві на позов пояснив, що на даний час розроблений проект генерального плану проходить погодження у відповідних обласних структурах. Враховуючи, що смт. Краснокутськ являється історичним селищем, під час затвердження генерального плану, виникла необхідність розробити історико - архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація пре об'єкти культурної спадщини. Заключено Договір з ТОВ «Укрземінвест» на його розроблення. Після виготовлення даного плану та схвалення його архітектурно містобудівною ОСОБА_2 при Департаменті містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації, проект містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану населеного пункту Краснокутськ» буде подано на затвердження до чергової сесії Краснокутської селищної ради.
З цього приводу суд зазначає, що відповідачем під час розгляду даної справи не було надано діючого генерального плану смт. Краснокутськ Харківської області, а тому суд дійшов висновку, що відмова позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а у зв'язку із невідповідністю земельної ділянки генеральному плану смт. Краснокутськ Харківської області є протиправною, у зв'язку із чим рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 933-Vll від 18.10.2018 року Краснокутської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а підлягає скасуванню.
Також, суд вважає за необхідне зобов'язати Краснокутську селищну раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Харківської області про визнання неправомірним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Харківської області про визнання неправомірним та нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 933-Vll від 18.10.2018 року Краснокутської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а.
Зобов'язати Краснокутську селищну раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в смт. Краснокутську по вулиці Миру 324-а, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (пр. Дружби, буд. 1,смт. Краснокутськ,62002) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Краснокутської селищної ради Харківської області (вул. Миру, буд. 127,смт. Краснокутськ, Харківська область, 62002).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 30 січня 2019 року.
Суддя Бідонько А.В.