Рішення від 30.01.2019 по справі 400/2610/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 січня 2019 р. № 400/2610/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-хол", вул. Кагатна, 1-Ж, Миколаїв, 54007

до Державної фіскальної служби України, Львівська площа, 8,Київ,04053 Гловного управління ДФС у Миколаївській області

третя особаПриватне підприємство "АРТЕК - СОЮЗ ", вул. Бреуса, 26/2,Одеса,Одеська область,65059

проскасування рішення від 23.05.2018 року № 720310/37436459 та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Хол" звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України з вимогами про скасування рішення від 23.05.2018 року №720310/37436459 про відмову у реєстрації податкової накладної №53 від 26.12.2017 та зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну №53 від 26.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що у грудні 2017 року на підставі умов договору поставки №01/10-1 від 01.10.17 ПП "Артек-Союз" перерахувало на рахунок позивача 594024 грн. в якості передплати за товар. Позивачем 26.12.2017 було складено податкову накладну №53 на суму 594024 грн., з них ПДВ 99004 грн.

Але, відповідачем спочатку реєстрацію податкової накладної №53 28.12.17 було зупинено, а потім взагалі відмовлено у її реєстрації.

Відповідач ДФС України позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції зазначив у письмовому відзиві, що оскільки надані платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної, тому Головне управління ДФС у Миколаївській області діяло відповідно до вимог чинного законодавства. Разом з цим, відповідач вказав, що спірне рішення прийнято комісією регіонального рівні ДФС - ГУ ДФС у Миколаївській області.

Ухвалою суду від 09.01.2019 судом залучено до участі у справі №400/2610/18 в якості другого відповідача Головне управління ДФС у Миколаївській області та у зв'язку із цим відкладено розгляд справи №400/2610/18 на 30.01.19.

Головне управління ДФС у Миколаївській області позов не визнало, просило відмовити в його задоволенні. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №53 від 26.12.17, поданої позивачем, слугувало ненадання платником податків необхідних документів, а саме первинних документів, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інветтаризаційні описи) та розрахунок документів, банківських виписок з особового рахунку, які є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної", відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 13.06.17 №567, яким затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, тощо.

Третя особа відзиву на позов не надала, своєї позиції щодо позовних вимог не висловила.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними матеріалами справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Хол" зареєстровано юридичною особою, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11.01.2011 зроблено відповідний запис №15221020000020773. Оновними видами діяльності ТОВ "Бізнес-Хол" є вантажний автомобільний транспорт код КВЕД 49.41, інша допоміжна діяльність у сфері транспорту код КВЕД 52.29, оптова торгівля фруктами й овочами код КВЕД 46.31, оптова торгівля м'ясом м'ясними продуктами код КВЕД 46.32, оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям код КВЕД 46.47, оптова торгівля хімічними продуктами код КВЕД 46.75, складське господарство код КВЕД 52.10.

01.10.17 товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Хол" уклало договір поставки № 01/10-1 з Приватним підприємством "Артек-Союз", згідно умов якого позивач зобов'язувався поставити на адресу ПП "Артек-Союз" фрукти, овочі та інші продукти харчування.

Пунктом 6.2 договору від 01.10.17 передбачено, що покупець здійснює передплату за товар шляхом передоплати або з відстроченням платежу на 120 календарних днів з моменту отримання Товару.

В порядку та на умовах вказаного договору 26.12.2017 ПП "Артек-Союз" перерахувало на рахунок позивача 594024,00 гривень в якості передплати за товар (платіжне доручення №2694 від 26.12.17).

28.12.17 ТОВ "Бізнес-Хол" виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну №53 від 26.12.17 на загальну суму 594024 гривень, ПДВ 99004,00 грн.

ДФС України було прийнято зазначену податкову накладну, але у їх реєстрації зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 ПК України. У Квитанції про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД :0701, 0703, 0704. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

В свою сергу, ТОВ "Бізнес-Хол" направлено на адресу Державної фіскальної служби України пояснення №53 від 18.05.18, у якому позивачем надані пояснення щодо постачання/придбання товарів/послуг, зокрема, придбання овочів, фруктів та інших продуктів харчування, які в подальшому були поставлені ПП "Артек-Союз" , з відповідними копіями первинних документів. Також позивачем надані пояснення щодо використання орендованих транспортних засобів з відповідними підтверджуючими копіями первинних документів. Тобто, надало усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №53 від 26.12.17. Зазначені копії документів також надані позивачем до матеріалів справи.

Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 23.05.2018 року №720310/37436459 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.12.2017 року №53, відповідно до якого, у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено з підстав ненадання платником податку необхідних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладні , розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, документів, щодо підтвердження відповідності продукції.

Відповідно до п.201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до п. 201.16. ПКУ реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.17 №567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.6. зазначеного Критерія моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Цим же наказом затверджений Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до цього Переліку для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.201.16.3 ПК України підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.17 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Вирішуючи по суті зазначений спір, суд виходить з того, що надані ТОВ "Бізнес-Хол" документи на адресу відповідача, цілком відповідають вимогам, викладеним Вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин, мотиви ухвалення відповідачем рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.12.2017 року №53 є незрозумілими та непоясненними.

З самого Рішення вбачається, що воно прийнято з підстав ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок, копій первинних документів, тощо, не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, оскільки позивачем надані документи на підтвердження оплати як поставленого товару так і раніше придбаного.

Але, суд звертає увагу, що зазначена підставиє лише цитатами з постанови КМУ №190 від 29.03.17.

У самому Рішенні відсутня будь-яка конкретизація, яких саме документів не вистачило для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних, окрім наданих документів та пояснень.

Не надано такої конкретизації претензій до первинних документів і в запереченнях відповідача.

Так, законодавством дійсно надано право ДФС України на відмову у реєстрації податкових накладних, підстав не надання платником податку копій розрахункових документів, але це не є безумовним повноваженням, яке не потребує доказування або будь-якої аргументації.

У Рішеннях відповідачем зазначена лише юридична оцінка (кваліфікація), але не викладено жодної фактичної обставини, стосовно якої така оцінка (кваліфікація) надана.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, саме відповідач повинен надати суду докази про те, що первинні документи ТОВ "Бізнес-Хол" не є достатніми.

При цьому, відповідач повинен конкретизувати зазначені помилки, щоб платник податків мав можливість або їх виправити або оскаржити.

Посилання на те, що формою Рішення, яка затверджено наказом Міністерства фінансів України від 16.06.17 №566 «Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» не передбачено більш детального визначення підстав відмови у реєстрації, судом не приймається, як належне та таке, що суперечить принципу належного урядування.

У судовому засіданні, відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, відповідачами не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у реєстрації податкової накладної від №53 від 26.12.17.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 3524,00 грн. підлягає присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-хол" (вул. Кагатна, 1-Ж,Миколаїв,54007 37436459) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8,Київ,04053 39292197) , Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54007, 39394277), задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 23.05.2018 №720310/37426459 про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Хол" з податку на додану вартість від 26.12.2017 року №53.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Хол" (код ЄДРПОУ 37426459) з податку на додану вартість від 26.12.2017 року №53 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес-хол" (вул. Кагатна, 1-Ж,Миколаїв,54007 37436459) судові витрати в розмірі 3524,00 гривень (три тисячі п'ятсот двадцять чотири грн.).

5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко