264/704/19
2-о/264/51/2019
"29" січня 2019 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Мирошниченка Ю. М., за участю секретаря Конівченко Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа - Центральний районний у м. Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження,
29.01.2019 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області із заявою про визнання факту народження дитини на окупованій території України. В обґрунтування своєї заяви зазначили, що 31.12.2018 року на тимчасово окупованій території в м. Донецьку у неї народилась дитина чоловічої статі, що підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження № 1239, виданим Центральною міською клінічною лікарнею № 6 м. Донецька 31.12.2018 року. Вказані документи оформлені не у відповідності до вимог діючого законодавства України. 29.01.2019 року представника заявників ОСОБА_3 звернувся до Центрального районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із заявою про видачу свідоцтва про народження дитини встановленої форми, однак йому було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду. У зв'язку з чим просили встановити факт народження 31.12.2018 року дитини чоловічої статі, яка народилась в м. Донецьку.
Заявники та їх представник у судове засідання не з'явились, надали заяву, в якій просили провести розгляд справи за їхвідсутності, заяву підтримали у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Центрального районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, будучи належним чином повідомленими про час, день та місце розгляду справи, свого представника до суду не направив, надав заяву в якій просив розглядати справу за його відсутності на розсуд суду.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Зі змісту ст.4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що 31.12.2018 року у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Донецьку, народилась дитина чоловічої статі, що підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження № 1239, виданим Центральною міською клінічною лікарнею № 6 м. Донецька 31.12.2018 року.
Однак, зазначена медична установа не здійснила своє переміщення з тимчасово неконтрольованої території.
Після народження дитини представник заявників ОСОБА_3 звернувся до Центрального районного у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області за видачею свідоцтва про народження, однак листом вих. № 40/15.2-108 від 29.01.2019 року йому було відмовлено через те, що державна реєстрація народження відповідно до діючого законодавства проводиться на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документів, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження. Підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Аналіз документів, представлений заявником, свідчить, що документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку із чим заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про народження та запропоновано звернутися до суду для встановлення факту народження дитини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно якої м. Донецьк відноситься до такої території де органи державної влади не здійснюють свої повноваження в повному обсязі внаслідок проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження доньки.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
На підставі викладеного, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки на сьогоднішній час заявники позбавлені можливості в позасудовому порядку отримати свідоцтво про народження сина, який народився в м. Донецьку, на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що надасть можливість заявникам отримати свідоцтво про народження її дитини, видане державним органом України.
Керуючись ст.ст. 4, 76, 81, 247, 259, 263-265, 293, 315, 317 ЦПК України, ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд
Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа - Центральний районний у м. Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі у громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась 31 грудня 2018 року в м. Донецьк, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляція безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю. М. Мирошниченко