Рішення від 29.01.2019 по справі 711/7625/18

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/7625/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді - Кондрацької Н.М.

за участю секретаря судового засідання - Мелещенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 до ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків», третя особа: Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради про захист прав споживачів, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 адвокат ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків», третя особа: Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради про захист прав споживачів. Свої позовні вимоги мотивує тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1. Балансоутримувачем та виконавцем послуг з утримання будинку та прибудинкової території є відповідач. 14.09.2017 позивач разом з іншими мешканцями будинку звернулася до відповідача стосовно вирішення питання порушення норм та стандартів у внутрішньо будинковій системі газопостачання. Через незадовільний стан здоров'я, позивач на підставі договору доручення доручила вирішувати питання із відповідачем свого чоловіка ОСОБА_4, яким 18.09.2018 було складено акт-претензію. 13.10.2018 на адресу позивача було створено відповідь із незрозумілим зазначенням недіючих норм на території України. Питання щодо реконструкції внутрішньо-будинкової системи газопостачання не було вирішено. Зважаючи на катастрофічну ситуацію із системою газопостачання, яка загрожує знищенню майна всіх мешканців будинку та загрожує життю громадян, насамперед позивача та її представника, позивач та її чоловік зверталися в різні державні установи та органи. Із відповіді Черкаської місцевої прокуратури позивач дізналася, що 16.11.2017 була здійснена перевірка, за наслідками якої директору відповідача видано припис на усунення виявлених порушень, які можуть загрожувати життю людей. Так, за приписом: «встановлено у багатоквартирному будинку по вул. В. Чорновола, 7 в м. Черкаси прокладений внутрішньо будинковий газпровод через санвузол та ванну кімнату у квартири № 2 та № 27, має корозію, частково замурований в стіні, що не відповідає чинним нормативним вимогам. КП Придніпровська СУБ ЧМР є балансоутримувачем будинку, яка несе відповідальність за його безпечну експлуатацію». За приписом: «вимагаю: 1. Привести до вимог чинного законодавства до 15.01.2018; 2. Виконати роботи з перенесення внутрішньо будинкового газопроводу відповідно чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку №7...». Припис не було виконано, незважаючи на продовження строку для його виконання до 15.05.2018. При цьому, кошти на виконання робіт були передбачені рішенням Черкаської міської ради. 16.05.2018 за № 1136 на ім'я представника позивача підготовлено відповідь відповідача, з якої вбачається, що: «...відповідні торги були відмінені з причини відсутності пропозицій». Вартість робіт зазначено відповідачем в розмірі 21000 грн., хоча на роботи було виділено 63668 грн.

Також із листа вбачається, що «відповідно, 25 травня 2018 року (кінцевий строк подання тендерних пропозицій) буде проведено відповідний аукціон. У разі відсутності пропозицій, КП Придніпровська СУБ матиме право укласти договір на виконання даних робіт з будь-яким суб'єктом господарювання без проведення торгів та шляхом здійснення переговорів.» На даний час ситуація жодним чином не змінилася, відповідач не виконує свої обов'язки, порушує Закон. Відповідач є виконавцем житлово-комунальної послуги, а позивач є споживачем такої послуги, а тому відносини між сторонами підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів». через невиконання обов'язків та порушення Закону з боку відповідача, позивач зазначає, що вона має право вимагати захисту своїх прав споживача, має право вимагати зобов'язати відповідача привести внутрішньо будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку № 7 в квартирі № 2 по вул.. В. Чорновола в м. Черкаси. Відповідно до п. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення». Загальна вартість замовлення становить 63668 грн. У зв'язку із тим, що вартість роботи на даний час невідома, позивач вважає, що має право вимагати сплати відповідачем неустойки в розмірі 3% від загальної вартості замовлення, що становить суму в розмірі 1910 грн.

Враховуючи вищевикладене, просять суд винести рішення, яким: зобов'язати Комунальне підприємство «Придніпровська служба утримання будинків» привести внутрішньо-будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо-будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в квартирі № 2 багатоквартирного житлового будинку № 7 по вул. В. Чорновола в м. Черкаси; стягнути із відповідача на користь позивача пеню в розмірі 1910 грн. та всі документально підтверджені судові витрати позивача на день винесення рішення.

Ухвалою судді від 17.09.2018 відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

До початку судового засідання представник відповідача ОСОБА_5 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з наступних підстав. КП «Придніпровська СУБ» є балансоутримувачем будинку №7 по вул. В.Чорновола, згідно рішення Черкаської міської ради за №2-1494 від 16.12.2016 року. Відповідно до вищевказаного рішення даний будинок передані КП «Придніпровська СУБ» у господарське відання. Відповідно до ч. 3 ст. 78 ГК України, майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство), а згідно ст. 136 ГК України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених ГК України та іншими законами. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції до 10.06.2018 року) до виключної компетенції органів місцевого самоврядування відноситься встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Керуючись ст.ст. 14, 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року за № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» та з метою належного забезпечення санітарного та технічно-безпечного проживання громадян у житлових будинках рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.03.2011 року № 423 «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» (зі змінами) затверджено вартість та основний мінімальний перелік робіт і послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та встановлено вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Вищезазначене рішення на даний момент не скасовано та не визнано незаконним, а тому є обов'язковим до виконання КП «Придніпровська СУБ». Додатком №1 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.03.2011 року № 423 «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» затверджено основний мінімальний перелік робіт і послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. В позовних вимогах позивач просить зобов'язати КП «Придніпровська СУБ» привести внутрішньо-будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо-будинкового газопроводу відповідно чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку №7 в квартирі № 2. Відповідно до п. 2.13.3 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150 «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд», демонтаж та монтаж газової розводки відноситься до виду робіт з капітального ремонту. Згідно Додатку №1 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.03.2011 № 423 «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» КП «Придніпровська СУБ» не надає послуги капітального ремонту. Крім того, фінансування капітального ремонту здійснюється з місцевого бюджету. Програмою соціально-економічного і культурного розвитку міста Черкаси 2016-2018 року було передбачено видатки з місцевого бюджету на реконструкцію системи газопостачання кв. №2 та кв. №27 в житловому будинку №7 по вул. В.Чорновола у м. Черкаси. Враховуючи наявні видатки з місцевого бюджету, КП «Придніпровська СУБ» на підставі вимог Закону України «Про публічні закупівлі» двічі було проведено тендерну закупівлю робіт з реконструкції житлового будинку по вул. В.Чорновола №7 (реконструкція системи газопостачання кв. №2 та кв. №27). Проте дані торги було відмінено з підстав відсутності пропозицій. Даний вид робіт потребує обов'язкової наявності відповідних дозволів та ліцензій у суб'єкта господарювання, з даних підстав в м. Черкаси наявні лише декілька юридичних осіб, які мають змогу виконати дані роботи. Враховуючи даний факт, КП «Придніпровська СУБ» не має змогу провести реконструкцію системи газопостачання кв. №2 та кв. №27 в житловому будинку №7 по вул. В.Чорновола у м. Черкаси, у зв'язку з відсутністю підрядної організації, яка б погодилась на виконання робіт.

На підставі вищевикладеного, відповідач приходить до висновку про неможливість КП «Придніпровська СУБ», як балансоутримувача житлового будинку, виконати роботи з реконструкції системи газопостачання квартири № 2 та квартири № 27 в житловому будинку № 7 по вул. В.Чорновола у м. Черкаси, з незалежних від підприємства причин.

В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» в судове засідання не з'явився. Про причину неявки суд не повідомив, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Представник Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради в судове засідання не з'явився. До початку судового засідання представник за довіреністю ОСОБА_6 подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, на підставі повного, об'єктивного та всебічного дослідження, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач є власником квартири АДРЕСА_2.

Балансоутримувачем та виконавцем послуг з утримання будинку та прибудинкової території є Комунальне підприємство «Придніпровська служба утримання будинків».

Позивач разом з іншими мешканцями будинку звернулася до відповідача стосовно вирішення питання порушення норм та стандартів у внутрішньо будинковій системі газопостачання, що підтверджується копією заяви від 14.09.2017 № 2279.

18.09.2018 було складено акт-претензію до ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» щодо забезпечення відповідного рівня надання послуг, перерахунку розміру плати за неналежно надані або ненадані послуги, сплату неустойки, усунення виявлених порушень прав споживачів та здійснення дій щодо перенесення газової труби на зовнішню стіну будинку по вул.. В'ячеслава Чорновола, 7.

Відповідно до листа Управління державного архітектурно-будівельного контролю від 13.11.2017 № 17663-01-14, управлінням, в межах повноважень, було здійснено позапланову перевірку з виїздом на місце за вищевказаною адресою. Під час проведення перевірки було встановлено факт, що газопровідні труби, які експлуатуються всередині будинку прокладені через санвузол та ванну кімнату у квартирах 3 2 та № 27 мають корозію, частково замуровані в стіні, що є порушенням вимог ДБН і П ІІ-Г.11-66 п. 6.27, 6.30, 6.31. За результатом перевірки ОСОБА_3 підприємству «Придніпровська СУБ» (на балансі якого перебуває житловий будинок) наданий припис про усунення порушення вимог будівельних норм та стандартів і правил, та реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час експлуатації газопроводу в багатоквартирному житловому будинку по вул. В. Чорновола, 7 в м. Черкаси.

Згідно припису № 52 від 16.11.2017 за результатами перевірки багатоквартирного житлового будинку по вул.. В. Чорновола, 7 в м. Черкаси, виданого ОСОБА_3 підприємству «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради, яке з метою усунення виявлених порушень зобов'язано виконати роботи з перенесення внутрішньо будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку по вул.. В. Чорновола, 7 в м. Черкаси. Порушення норм ДБН і П ІІ-Г.11-66, п. 6.27, 6.30, 6.31.

Відповідно до програми соціально-економічного і культурного розвитку міста Черкаси на 2018 рік, фінансове забезпечення (бюджет розвитку) на реконструкцію житлового будинку по вул.. В. Чорновола № 7 (реконструкція системи газопостачання кв. № 2 та кв. 27) в м. Черкаси, складає 63668 грн.

Згідно листа ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради від 16.05.2018 № 1136 адресованого ОСОБА_7, КП «Придніпровська СУБ» 14.05.2018 підготувало та оприлюднило повторне оголошення про закупівлю робіт з реконструкції житлового будинку по вул.. В.Чорновола № 7 (реконструкція систем газопостачання кв.№2 та кв. № 27) м. Черкаси. Після 25.05.2018 (кінцевий строк подання тендерних пропозицій) буде проведено відповідний аукціон. У разі відсутності пропозицій, КП «Придніпровська СУБ» матиме право укласти договір на виконання даних робіт з будь-яким суб'єктом господарювання без проведення торгів та шляхом здійснення переговорів.

Як вбачається з листа Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 22.05.2018 № 513/01-10, 22.05.2018 представником Черкаського міськрайонного відділу УДНС України у Черкаській області розглянута заява з виїздом за адресою: АДРЕСА_3. Під час виїзду вставнолено, що дійсно дуже поганий протипожежний стан за вищевказаною адресою. При монтажу газового обладнання порушено Правила пожежної безпеки в Україні. Розміщення водо нагрівників, газобалонних установок має відповідати протипожежним вимогам будівельних норм щодо газопостачання згідно з ДБН В.2.5-20-2001 «інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі і споруди. Газопостачання» та правилам безпеки систем газопостачання України, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997 № 254, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.05.1998 за № 319/2758.

Через невиконання обов'язків відповідачем, позивач вимагає зобов'язати привести внутрішньо будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку № 7 в квартирі № 2 по вул.. В. Чорновола в м. Черкаси.

Відповідно до п. 22 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991, споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 визначені наступні терміни: виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення; житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до ст. 5 вищевказаного Закону України, до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Аналізуючи вищевказані норми законів, відповідач є виконавцем житлово-комунальної послуги, а позивач є споживачем такої послуги. Отже, відносини між сторонами підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів».

Згідно пункту 2.3.8 Правил утримання будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу 17.05.2005 року №76, порядок утримання газових та електричних внутрішньобудинкових мереж регулюється нормативно-правовими актами з питань регулювання електроенергетики та газопостачання.

В пункті 2.1 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285, визначено, що балансоутримувач - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із чинним законодавством України.

В пунктах 3.2 та 3.3 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285 зазначено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Згідно статті 14 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991, споживач має право на те, щоб продукція за звичайних умов її використання, зберігання і транспортування була безпечною для його життя, здоров'я, навколишнього природного середовища, а також не завдавала шкоди його майну. Продукція, щодо якої нормативно-правовими актами, в тому числі технічними регламентами, встановлені вимоги стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, повинна вводитися в обіг та реалізовуватися з додержанням зазначених вимог.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991, у разі виявлення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) споживач має право на свій вибір вимагати: 1) безоплатного усунення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) у розумний строк; 2) відповідного зменшення ціни виконаної роботи (наданої послуги); 3) безоплатного виготовлення іншої речі з такого ж матеріалу і такої ж якості чи повторного виконання роботи; 4) відшкодування завданих йому збитків з усуненням недоліків виконаної роботи (наданої послуги) своїми силами чи із залученням третьої особи; 5) реалізації інших прав, що передбачені чинним законодавством на день укладення відповідного договору.

Зазначені вимоги підлягають задоволенню у разі виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) або під час її виконання (надання), а в разі неможливості виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) - протягом гарантійного чи іншого строку, встановленого договором, чи протягом двох років з дня прийняття виконаної роботи (наданої послуги) у разі відсутності гарантійного чи іншого строку, встановленого законодавством або договором.

Суд приходить до висновку, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх обов'язків, внаслідок чого існує небезпека для життя і здоров'я позивача, навколишнього природного середовища, необхідно зобов'язати КП «Придніпровська СУБ» привести внутрішньо будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в багатоквартирному житловому будинку № 7 в квартирі № 2 по вул. В. Чорновола в м. Черкаси.

Посилання представника відповідача у відзиві на позов на неможливість виконати вищевказані роботи у зв'язку з відсутністю підрядної організації, яка б погодилася на виконання робіт, суд не приймає до уваги, так як вони не підтверджені належними та допустимими доказами.

Згідно статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до пункту 5 статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.

Загальна вартість замовлення щодо реконструкції житлового будинку по вул. В. Чорновола № 7 (реконструкція системи газопостачання кв. № 2 та кв. 27) в м. Черкаси становить 63668 грн. Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає неустойка в розмірі 3% від загальної вартості замовлення, що становить 1910 грн.

Згідно частин 1, 2 ст.15 ЦПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 137 ЦПК України врегульовано порядок розподілу витрат на професійну правничу допомогу.

Згідно ст.137 ЦПК України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

В матеріалах справи міститься квитанція про сплату позивачем 1200 грн. на користь адвоката ОСОБА_2 на підставі договору № 01/10-09-18 про надання правничої допомоги від 10.09.2018.

У новій редакції ЦПК України відсутня норма стосовно обмеження або граничного розміру компенсації витрат на правничу допомогу. Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким процесуальні кодекси викладені у новій редакції, Закон України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» визнано таким, що втратив чинність. Відтак, на сьогодні закон не обмежує розмір компенсації витрат на професійну правничу допомогу, однак він має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (наданих послуг); обсягом наданим адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або ) значенням справи для сторони.

Проаналізувавши матеріали справи, вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правову допомогу при розгляді справи в суді, суд приймає до уваги обставини справи, умови укладеного договору про надання правничої допомоги, співмірність винагороди за надані юридичні послуги зі складністю справи; час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт та вважає за достатнє стягнути витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1200 грн.

Витрати на професійну правову допомогу в розмірі 2400 грн. та поштові витрати в сумі 100 грн. задоволенню не підлягають, так як вони документально не підтверджені.

Оскільки ОСОБА_1, як споживач, була звільнена від сплати судового збору при подачі даного позову на підставі ч. 3 ст. 22 закону України «Про захист прав споживачів», суд вважає необхідним відповідно до ст. 141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1409,60 грн.

Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 82, 89, 141, 223, 259, 264-265, 268, 354 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків -НОМЕР_1) адвоката ОСОБА_2 до ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» (місцезнаходження за адресою: м. Черкаси, вул.. Надпільна, 330/5; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 36701792), третя особа: Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради (місцезнаходження за адресою: м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36 ) про захист прав споживачів задовольнити частково.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Придніпровська служба утримання будинків» привести внутрішньо-будинкову систему газопостачання до вимог чинного законодавства та виконати за допомогою спеціалізованих осіб роботи з перенесення внутрішньо-будинкового газопроводу відповідно до чинних нормативних вимог в квартирі № 2 багатоквартирного житлового будинку № 7 по вул. В. Чорновола в м. Черкаси.

Стягнути із ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь ОСОБА_1 пеню в розмірі 1910 грн.

Стягнути із ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1200 грн.

Стягнути із ОСОБА_3 підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь держави судовий збір в розмірі 1409,60 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 23.01.2019.

Головуючий: ОСОБА_8