Рішення від 28.01.2019 по справі 420/6512/18

Справа № 420/6512/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

за участю секретаря - Ляшенко Ю.В.,

за участю сторін: представника позивача - Панчук Д.В.,

представника відповідача - Горобенко Д.С.,

представника відповідача - ОСОБА_3,

третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6, код ЄДРПОУ 38643633) до ОСББ "Нова Аркадія" (65009, м. Одеса, вул. Тіниста 9/12, код ЄДРПОУ 34379545), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 (АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДСНС України в Одеській області з позовом до ОСББ "Нова Аркадія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» а саме: зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» повністю зупинити роботу нежитлових приміщень Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» за адресою: АДРЕСА_2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 216 від 23.10.2018 за номерами 1 - 21.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що 09-10 жовтня 2018 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 410 від 21.09.2018 «Про проведення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 26.09.2018 № 244 провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Кононенко Є.І., у присутності голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» ОСОБА_3 здійснено позапланову перевірку житлового комплексу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 216 від 10.10.2018 року.

Актом №216 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і травил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення за номерами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 Акту №216 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Позивач вважає, що подальша робота житлового комплексу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія», який розташований за адресою: АДРЕСА_2, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 17.12.2018 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.

08.01.2019 року від представника Відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі, зазначивши, що Відповідач визнає фактичні обставини, викладені у позові, щодо проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія» у період 09-10 жовтня 2018 року, за результатами якої складено Акт № 216 від 10.10.2018 р., проте не погоджується з наданою у позові правовою оцінкою тих обставин, які, на думку Позивача, свідчать про правомірність його вимоги щодо застосування заходів реагування у сфері нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія».

Так Відповідач зазначив, що за результатами позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія» у період 09-10 жовтня 2018 року було також складено припис № 203, у якому відображені 22 пункти порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (аналогічні до тих, які відображенні в акті № 216 від 10.10.2018 р.), усунення яких Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області вимагало у Відповідача у строк до 20.12.2018 року.

28.11.2018 р. листом № 29/11 ОСББ «Нова Аркадія» на виконання вимог припису № 203 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки повідомило Позивача про хід виконання вимог припису, зазначивши, що з метою усунення виявлених під час перевірки порушень щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, було вжито ряд заходів які вчинено на виконання вимог припису, а також повідомлено про неможливість виконання певних вимог припису

Так у Відповідача відсутня можливість надати зазначені у п.п. 12, 13 Акту № 216 та Припису № 203 документи у зв'язку з їх відсутністю, що підтверджено відповідним судовим рішенням.

Щодо п. 15 Відповідач повідомив, що ОСББ «Нова Аркадія» не має можливості виконати вказану вимогу припису, оскільки паркінг не належить до балансової та експлуатаційної відповідальності Об'єднання, а належить на праві приватної власності ТОВ «Управдом».

Щодо пунктів 1,2,3,8,9,10,21 Акту № 216 та Припису № 203 Відповідач повідомив Позивачу, що ОСББ «Нова Аркадія» є неприбутковою організацією, створеною всіма співвласниками житлового будинку, а вирішення питання про виконання вимог п.п. 1, 2, 3, 8, 9. 10, 21 Акту № 216 та Припису № 203 потребує значної кількості грошових коштів (приблизний кошторис на виконання даних вимог складає 2 000 000 (два мільйони гривень) грн.). то дане питання буде вирішуватися на найближчих загальних зборах Об'єднання.

Крім того, Відповідач зазначив, що Позивачем не було проведено позапланової перевірки, за результатами якої може бути підтверджено чи не підтверджено факт виконання вимог припису.

Також Відповідач зазначив, що твердження Позивача стосовно того, що виявлені порушення створюють реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей є безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільк загроза виявлених порушень для функціонування будинку є лише припущеннями Позивача, які не підтвердженні жодним доказом, окрім Акту перевірки.

Також Відповідач звертає увагу, що значна кількість порушень вказаних в Акті № 216 вже були ліквідовані, і на час подання позову залишилися неусуненими тільки порушення, які мають тривалий час існування, але виникнення надзвичайних ситуацій не спричинили і раніше не розцінювалися органом державного нагляду як реальна загроза життю і здоров'ю людей.

Перевірки стосовно Відповідача проводилися і раніше а саме: припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки № 7 від 02.02.2018 р. по перевірці додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія» у період з 26.01.2018 р. по 29.01.2018 р. Видавши протягом 2018 року два приписи про усунення порушень, Позивач відніс всі виявлені під час проведення перевірок порушення до таких, які мають усуватися підконтрольним суб'єктом протягом визначеного в ньому строку, оскільки не створюють загрози життю та здоров'ю людей.

Водночас, більшість порушень, виявлених в акті існували з 2006 року та за цей проміжок часу не спричинили виникнення пожежі та в минулому не слугували підставою для звернення суб'єктом владних повноважень до суду з позовом про зупинення роботи житлового комплексу.

Крім того, Відповідач зазначив, що зупинення роботи нежитлових приміщень Об'єднання шляхом опечатування всіх дверей приміщень, відключення джерел електропостачання призведе до грубого та безпрецедентного порушення прав власників даних нежитлових приміщень.

09.01.2019 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання було залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору мешканця ОСББ «Нова Аркадія» ОСОБА_4

17.01.2019 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання повернуто заяву про забезпечення позову від 17.01.2019 року у зв'язку з тим, що вона не відповідала вимогам ст. 152 КАС України.

Крім того 22.01.2019 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання повернуто заяву про забезпечення позову від 22.01.2019 року у зв'язку з тим, що вона також не відповідала вимогам ст. 152 КАС України.

В судовому засіданні 22.01.2019 року представник Позивача підтримав адміністративний позов у повному обсязі та просив задовольнити його з підстав, викладених в тексті позовної заяви.

В судовому засіданні 22.01.2019 року представник Відповідачів заперечував проти адміністративного позову та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі з підстав, викладених в тексті відзиву.

На підставі викладеного, дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та заперечення на нього, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що в період з 09 по 10 жовтня 2018 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 410 від 21.09.2018 «Про проведення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 26.09.2018 № 244 провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Кононенко Є.І., у присутності голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» ОСОБА_3 здійснено позапланову перевірку житлового комплексу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 216 від 10.10.2018 року.

Актом №216 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і травил у сфері пожежної, техногенної безпеки, а саме порушення за номерами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 Акту №216 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Будь-яких скарг під час проведення перевірки, чи заперечень на Акт №216 не надходило.

Судом встановлено, що відносно голови правління ОСББ «Нова Аркадія» ОСОБА_3 за виявлені порушення було складено протокол ОД №007791 від 26.11.2018 року про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 КУпАП. Постановою ОД №007791 від 26.11.2018 року про накладення адміністративного стягнення голову правління ОСББ «Нова Аркадія» ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51 грн. 00 коп.

Крім того, за результатами позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія» у період 09-10 жовтня 2018 року було також складено припис № 203, у якому відображені 22 пункти порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (аналогічні до тих, які відображенні в акті № 216 від 10.10.2018 р.), усунення яких Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області вимагало у відповідача у строк до 20.12.2018 року.

28.11.2018 р. листом № 29/11 ОСББ «Нова Аркадія» на виконання вимог припису № 203 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки повідомило Позивача про хід виконання вимог припису, зазначивши, що з метою усунення виявлених під час перевірки порушень щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, було вжито ряд заходів які вчинено на виконання вимог припису, а також повідомлено про неможливість виконання певних вимог припису.

У вказаному листі, зокрема, зазначено, що у відповідача відсутня можливість надати зазначені у п.п. 12, 13 Акту № 216 та Припису № 203 документи у зв'язку з їх відсутністю, що підтверджено відповідним судовим рішенням. Щодо п. 15 Відповідач повідомив, що ОСББ «Нова Аркадія» не має можливості виконати вказану вимогу припису, оскільки паркінг не належить до балансової та експлуатаційної відповідальності Об'єднання, а належить на праві приватної власності ТОВ «Управдом». Щодо пунктів 1,2,3,8,9,10,21 Акту № 216 та Припису № 203 відповідач повідомив Позивачу, що ОСББ «Нова Аркадія» є неприбутковою організацією, створеною всіма співвласниками житлового будинку, а вирішення питання про виконання вимог п.п. 1, 2, 3, 8, 9. 10, 21 Акту № 216 та Припису № 203 потребує значної кількості грошових коштів (приблизний кошторис на виконання даних вимог складає 2 000 000 (два мільйони гривень) грн.). то дане питання буде вирішуватися на найближчих загальних зборах Об'єднання.

Відповідно п.п. 57 п. 4 Указу Президента України "Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" № 20/2013 від 16.01.2013 року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

У відповідності до п.п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суом встановлено, що Відповідач, як зазначено в тексті відзиву, визнає фактичні обставини, викладені у позові, щодо проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки житлового комплексу ОСББ «Нова Аркадія» у період 09-10 жовтня 2018 року, за результатами якої складено Акт № 216 від 10.10.2018 р.

Також судом встановлено, що певні порушення, встановлені в Акті №216 Відповідачем не усунуто.

Зокрема, як зазначає сам Відповідач, вирішення питання про виконання вимог п.п. 1, 2, 3, 8, 9. 10, 21 Акту № 216 та Припису № 203 потребує значної кількості грошових коштів і дане питання буде вирішуватися на загальних зборах Об'єднання.

Зазначені обставини підтвердив також і представник Відповідача в судовому засіданні 22.01.2019 року.

З наведених підстав суд відхиляє доводи Відповідача щодо того, що Позивачем не було проведено позапланової перевірки, за результатами якої може бути підтверджено чи не підтверджено факт виконання вимог припису, оскільки Відповідач особисто підтверджує, що вимоги п.п. 1, 2, 3, 8, 9. 10, 21 Акту № 216 та Припису № 203 не усунуто.

Як вбачається зі змісту припису №203 Відповідачу встановлено строк на усунення порушень до 20.12.2018 року, проте станом на 22.01.2019 року (більш ніж через місяць після спливу зазначеного строку) Відповідачем не надано доказів того, що ним було у повному обсязі усунуто порушення, викладені в акті перевірки № 216 від 10.10.2018 р.

З огляду на встановлені в акті № 216 від 10.10.2018 року порушення, які не усунуто у повному обсязі, що підтверджує і Відповідач, суд дійшов висновку, що подальша робота житлового комплексу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія», який розташований за адресою: АДРЕСА_2, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки житлового комплексу, безпеки людей у відповідності з Вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.

При такому становищі мешканці та співробітники ОСББ «Нова Аркадія» постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами Відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

При цьому, судом встановлено що Відповідач розпочав вживати заходи щодо усунення порушень у сфері пожежної безпеки, виявлених перевіркою ГУ ДСНС України в Одеській області, проте не спростовував факт того, що порушення, виявлені за результатами проведення перевірки, які створюють реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, не усунуто у повному обсязі.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до преамбули Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частина 10 зазначеної статті також передбачає, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6, код ЄДРПОУ 38643633) до ОСББ "Нова Аркадія" (65009, м. Одеса, вул. Тіниста 9/12, код ЄДРПОУ 34379545), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 (АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» (код ЄДРПОУ: 34379545, 65009, Одеська область, м. Одеса, вул. Тіниста, 9/12), а саме: зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» повністю зупинити роботу нежитлових приміщень Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Аркадія» за адресою: 65009, Одеська область, м. Одеса, вул. Тіниста, 9/12, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 216 від 23.10.2018 за номерами 1 - 21.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 28.01.2019 року.

Суддя А.А. Радчук.

.