Рішення від 15.01.2019 по справі 160/9730/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 року Справа № 160/9730/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.12.2018 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:

- рішення оформлене листом Центрального відділу обслуговування громадян ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.10.2018 р. № 3 16411-18 «Про розгляд звернення» щодо відмови виплатити 10 місячних пенсій ОСОБА_2 у зв'язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 06.09.1984 р. по 07.12.2016 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпропетровській дитячій музичній школі № 15»; з 08.12.2016 р. по 28.08.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 15» - скасувати.

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 06.09.1984 р. по 07.12.2016 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпропетровській дитячій музичній школі № 15»; з 08.12.2016 р. по 24.08.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 15» та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_2 виплатити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що 16.10.2018 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про отриманням десяти пенсій, як працівнику освіти, який має більш ніж 30 років педагогічного стажу і вийшла на пенсію за віком, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

07.12.2018 року позивач отримала рішення відповідача від 24.10.2018 року №З16411/18, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило в наданні грошової виплати, яка надається згідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з підстав не зарахування до педагогічного стажу період роботи в дитячій музичній школі, а саме з 06.09.1984р. по 24.08.2019року, через те, що позивач працював в дитячій музичній школі, що являється закладом позашкільної освіти і є підвідомчою Міністерству культури України.

Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним та таким, що порушує її законні права та інтереси, а тому звернулась до суду із даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

08.01.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало до суду відзив на адміністративний позов, яким проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначено, що посади викладача по класу фортепіано у позашкільних навчальних закладах не передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений Постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909.

З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Відповідно до трудової книжки серії БІ-1№8169527 2 ОСОБА_2, вона з 06.09.1984 року по 07.12.2016 року працювала в Дніпропетровській дитячій музичній школі №15 на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера. З 08.12.2016 назву закладу було змінено з міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №15» на Міський комунальний заклад культури «Дніпровська дитяча музичній школі №15» й надалі працює на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпровська дитяча музичній школі №15».

24.10.2018 відповідачем винесено рішення № З 16411-18 про розгляд звернення, в якому зазначено наступне, що немає законних підстав для виплати грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посада викладача по класу фортепіано у позашкільних навчальних закладах Переліком не передбачено.

Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач оскаржила його в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України від 05.09.2017 року № 2145-VIII «Про освіту» позашкільна освіта разом із повною загальною середньою, професійно-технічною, вищою та іншими освітами є невід'ємним складником системи освіти та становить структуру освіти в Україні.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про позашкільну освіту» та Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 №433, до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші.)

Статтею 19 Закону України «Про позашкільну освіту», пунктом 25 Положення про позашкільний навчальний заклад , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 №433, встановлено, що учасниками навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі, зокрема, є педагогічні працівники, психологи, соціальні педагоги, бібліотекарі, спеціалісти, залучені до навчально-виховного процесу.

У відповідності до частини 4 статті 21 Закону України від 22.06.2000 року № 1841-III «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Відповідно до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963, до посад педагогічних працівників відносяться, зокрема вчителі, викладачі всіх спеціальностей, концертмейстер, акомпаніатор; до посад науково-педагогічних працівників, в тому числі, викладачі та концертмейстери.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 45 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Як вбачається з Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 (далі - Перелік № 909), до переліку посад, які дають право на пенсію за вислугу років, зокрема: у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах відносяться учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи; у позашкільних навчальних закладах - директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Згідно з Приміткою 2 до Переліку № 909, робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

Приміткою 3 до Переліку № 909 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

У свою чергу, Переліком закладів, організацій та посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, було передбачено посаду викладача в музичній школі, яка належала до навчальних закладів та дитячих установ; посаду викладача училища. Приміткою 1 до вказаного Переліку передбачено, що вчителі та інші працівники освіти заочних середніх шкіл, технікумів та інших середніх спеціальних навчальних закладів, зазначених у цьому Переліку, відносяться до числа осіб, що мають право на отримання пенсії за вислугу років.

Крім того, дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 року № 397/21 за поданням Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 року № 01-3/133-02-2 на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання поширено порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909, без внесення змін до неї.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 року «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників, в тому числі й концертмейстер.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що музичні школи та музичні училища віднесені до установ та закладів освіти, а отже робота на посадах викладачів музичних шкіл та концертмейстеру повинна зараховуватись до педагогічного стажу, оскільки зазначені посади відносяться до переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Стаж роботи ОСОБА_2 з 06.09.1984 року в Дніпропетровській дитячій музичній школі №15 на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера. З 08.12.2016 по теперішній час в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музичній школі №15» на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера підтверджений її трудовою книжкою.

Отже, у вказані періоди позивач працювала на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п.7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що обставини на які посилається відповідач є необґрунтованими та не можуть порушувати законні права позивача на включення періодів її роботи з 06.09.1984 по 07.12.2016року в Дніпропетровській дитячій музичній школі №15 на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера, з 08.12.2016 по 24.08.2018 в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музичній школі №15» на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера до спеціального (педагогічного) стажу. Крім цього, формальний підхід до різниці в зазначенні посади позивачки в трудовій книжці та посад, що передбачені Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, не може позбавляти особу права на отримання одноразової грошової допомоги в сумі 10 місячних розмірів пенсії, а тому рішення Пенсійного фонду є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Така позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.02.2004року по справі 2а-175/953/14-а.

Частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 06.09.1984 р. по 07.12.2016 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпропетровській дитячій музичній школі № 15»; з 08.12.2016 р. по 24.08.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 15» та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_2 виплатити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1409,60 грн., що документально підтверджується квитанціями від 21.12.2018 року.

Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1409,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1, 49005) до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення оформлене листом Центрального відділу обслуговування громадян ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.10.2018 р. № З 16411-18 «Про розгляд звернення» щодо відмови виплатити 10 місячних пенсій ОСОБА_2 у зв'язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 06.09.1984 р. по 07.12.2016 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпропетровській дитячій музичній школі № 15»; з 08.12.2016 р. по 28.08.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 15».

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_2 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 06.09.1984 р. по 07.12.2016 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в МКЗК «Дніпропетровській дитячій музичній школі № 15»; з 08.12.2016 р. по 24.08.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 15» та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев