Справа № 263/1115/19
Провадження № 3/263/628/2019
28 січня 2019 року суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Степанова Сніжана Володимирівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 15.01.2019 року приблизно об 11.30 годин, ОСОБА_3 знаходячись в приміщенні кафе за адресою: АДРЕСА_2, здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями, на пляшках яких були відсутні марки акцизного збору встановленого зразка.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано протокол огляду та вилучення від 15.01.2019 року, згідно якого було оглянуто та вилучено пластикову бутилку ємкістю 1,5 літрів, частино заповнена прозорою ріденою з характерним запахом алкоголю, на якій відсутня марка акцизного сбору, зазначена бутила було вилучена до Центрального ВП.
Разом з цим, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано квитанції з камери схову речових доказів, або будь-яких інших відомостей, де зберігається вилучена бутилка.
Крім цього, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Згідно ст. 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано копію ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 0581/03/08/2018/00241 від 04.09.2018 року, виданої на ім'я ФОП ОСОБА_4, згідно якої останній здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2.
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того факту, що ОСОБА_3 є суб'єктом господарської діяльності.
Таким чином, в діях ОСОБА_3 формально простежується склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, тобто торгівля алкогольними виробами з рук. Разом з тим, суд позбавлений можливості перекваліфікувати дії ОСОБА_3 з ч. 1 ст. 156 КУпАП на ч. 3 ст. 156 КУпАП, так як це не передбачено КУпАП.
З урахуванням наведеного вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 до Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 156, 251, 256 КУпАП, суддя, -
Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП повернути до Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Степанова