221/8823/18
2/221/424/2019
25 січня 2019 року місто Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мохова Є.І.,
при секретарі Брідня О.Л.,
розглянувши упідготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Волноваха цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирівської селищної ради Волноваського району, ОСОБА_2 селищної ради Волноваського району, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності,
27.12.2018 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просив встановити факт правовстановлюючого документу та визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом,обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 07.03.2018 року померла його дружина ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку, який розташований у смт. Володимирівка вул. Першотравнева, 91 та земельної ділянки площею 0,15 га кадастровий № 1421555600:01:002:0239, на якій розташований будинок. Позивач своєчасно отримав спадщину та 06.10.2018 року отримав свідотцтво про право на спадщину за законом за реєстровим № 1923 на будинок. У видачі свідотцтва про право на спадщину на земельну ділянку, призначену для будівництва і обслуговування житлового будинку площею 0,15 га, кадастровий № 1421555600:01:002:0239 постановою нотаріуса від 30 жовтня 2018 року № 1332/02-31 відмовлено, оскільки у правовстановллючому документі , а саме у свідотцтві про право власності на нерухоме майно, виданому 17.05.2013 року Реєстраційною службою Волноваського районного управління юстиції Донецької області допущено помилку в адресі об"єкта. Замість адреси: Донецька область, Волноваський район, смт. Володимирівка, вул. Першотравнева, 91 вказано :Донецька область, Волноваський район, смт. Новотроїцьке, вул. Першотравнева, 91. Позивач звернувся до Реєстраційної служби про усунення помилки, але йому відмовили у виправленні помилки, оскільки власниця земельної ділянки померла. Те, що земельна ділянка площею 0,15 га, кадастровий № 1421555600:01:002:0239 дійсно знаходиться за адресою : Донецька область, Волноваський район, смт. Володимирівка, вул. Першотравнева, 91 підтверджується витягом з державного земельного кадастру на земельну ділянку № НВ-1403655082018 від 14.09.2018 року.
Тому вона змушена була звернутися до суду з питанням встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.
В судове засідання позивач не прибув, подав заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги згідно з заявою підтримав.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Волноваського району Донецької області в судове засідання не з'явився, просить справу розглянути без участі її представника, заперечень проти позову не має, позов визнає в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Волноваського району Донецької області в судове засідання не з'явився, просить справу розглянути без участі її представника, заперечень проти позову не має, позов визнає в повному обсязі.
З огляду на такі обставини справи, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
На виконання вимог ст.178 ЦПК України відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав.
Враховуючи те, що позивач позовні вимоги підтримує, а відповідачі їх визнають повністю, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення за результатами підготовчого провадження, за наявними матеріалами, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.
Суд, дослідивши документи справи вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозв'язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії II-HO № 024359 від 12 березня 2019 року, 07 березня 2018 року померла ОСОБА_3(а.с.5 ).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно у виглядіземельної ділянки площею 0,15 га кадастровий № 1421555600:01:002:0239, та належала померлій згідно свідотцтва про право власності від 17.05.2013 року.(а.с.10).
ОСОБА_5 з Державного земельного кадастру, земельна ділянка площею 0,15 га кадастровий № 1421555600:01:002:0239, розташована в смт. Володимирівка, вулиця Першотравнева, 91, Волноваського району Донецької області.(а.с.13).
ОСОБА_5 Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 1332/02-31 від 20.10.2018 року приватного нотаріуса Волноваського районного нотаріального округу ОСОБА_6 спадкову справу до майна померлої заведено 22.05.2018 р. під № 114/2018 на підставі заяви ОСОБА_7 про прийняття спадщини. 06.10.2018 року він отримав свідотцтво про право на спадщину на житловий будинок. На земельну ділянку у видачі свідотцтва про право власності відмовлено, оскільки у свідотцтві про право власності на нерухоме майно, індексний номер 356180, виданому 17.05.2013 року Реєстраційною службою Волноваського районного управління юстиції Донецької області, допущено помилку, адреса об"єкта: Донецька область, Волноваський район, смт. Новотроїцьке, вулиця Першотравнева, 91, а фатично земельна ділянка розташована за адресою:Донецька область, Волноваський район, смт. Володимирівка вулиця Першотравнева, 91.( а.с.12 ).
Як вбачається з свідоцтва про щлюб серіїIII-HO № 497783 виданого 10.11.1982 року, на російській мові зроблено актовий запис № 70, що 10.11.1982 року ОСОБА_7 зареєстрував шлюб з ОСОБА_8, після реєстрації шлюбу прізвище "Мулика" змінила на " Тагірову". (а.с.6).
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
ОСОБА_5 зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому ч.5 даної статті вказує, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. ОСОБА_5 п.2 ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Встановлення факту належності правовстановюючого документу має для позивача юридичні наслідки, а саме, дає змогу отримати спадщину.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" визначено, що за наявності умов для одержання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні спадщини такі справи розглядаються за правилами позовного провадження.
На підставі викладеного та враховуючи те, що судом встановлено на момент смерті дружина позивача була власником земельної ділянки, що не перешкоджає позивачу реалізувати свої спадкові права. Інших спадкоємців, які претендують на вказане спадкове майно немає, а позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, тому суд вважає, що позов слід задовольнити.
Вказані правовідносини регулюються ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1223,1261,1268 ЦК України, п.2 ч.1 ст.81 ЗК України, п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 263,264,265,268 ЦПК України, -
Позов ОСОБА_1 до Володимирівської селищної ради Волноваського району, ОСОБА_2 селищної ради Волноваського району, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності,- задовольнити.
Встановити юридичний факт, що земельна ділянка площею 0,15 га кадастровий № 1421555600:01:002:0239, яка надана була для будівництва та обслуговування житлового будинку, розташованої за адресою:Донецька область, Волноваський район,смт. Володимирівка, вул. Першотравнева, 91 належить на праві власності ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_7 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею площею 0,15 га кадастровий № 1421555600:01:002:0239, яка надана була для будівництва та обслуговування житлового будинку, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район,смт. Володимирівка, вул. Першотравнева, 91 та належала ОСОБА_3, яка померла 07.03.2018 року у смт. Володимирівка, Волноваського району, Донецької області.
Рішення може бути оскаржене в Донецький апеляційний суд, через Волноваський районний суд протягом 30-ти днів, з наступного дня, після його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Судя Волноваського
районного суду: ОСОБА_9