Рішення від 16.01.2019 по справі 916/1808/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" січня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1808/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Літвінова С.В.

при секретарі судового засідання Липі Т.О.

за участю представників:

від прокуратури: Бескровний М.О.- посвідчення;

від позивача: Добров Ю.І. - довіреність;

від відповідача 1: Шпак М.С. - довіреність ;

від відповідача 1: Саламаха О.В. - ордер.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за правилами загального позовного провадження за позовом Заступника військового прокурора Південного регіону України (65012, м. Одеса, вул.. Пироговська, 11, код ЄДРПОУ 38296363) в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп.. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022)

до відповідачів: 1. Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" (65063, м. Одеса, вул.. Армійська, 18, код ЄДРПОУ 24968798); 2. Приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма "Альфа-Грант" (65063, м. Одеса, вул.. Армійська, 18-А, код ЄДРПОУ 36344509)

про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" та до Приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма "Альфа-Грант" про визнання недійсним договору № 12-ВБ від 29.12.2006 про пайову участь в реконструкції існуючої будівлі управління з надбудовою 5-го поверху та прибудовою 5-поверхової адміністративної будівлі в м. Одесі по вул. Армійська, 18-А з правом викупу паю "Замовника", укладений між ДП МОУ "Південьвійськбуд" та ППВКФ "Альфа-М"; витребуватиз незаконного володіння ППВКФ "Альфа-Грант" на користь держави в особі Міністерства оборони України нежитлові приміщення першого поверху площею 27,2 м , розташовані в будівлі ДП МОУ "Південьвійськбуд" за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, у тому числі шляхом виселення ППВКФ "Альфа-Грант" з вказаних нежитлових приміщень та скасування державної реєстрацію права власності ППВКФ "Альфа-Грант" на нежитлові приміщення першого поверху площею 27,2 м2, розташовані в будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А (реєстраційний номер майна: 26720757, номер запису: 3761 в книзі: 86неж-23 та в книзі: 86неж-11 ).

В обґрунтування позовних вимог Прокурор посилається на приписи ст.ст.6,13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, ст.ст.1,3,4 Закону України ,,Про управління об'єктами державної власності", ст.10 Закону України ,,Про оборону України", ст.23 Закону України ,,Про прокуратуру", ст.ст.203,215,216,235,1212 ЦК України, ст.75 ГК України, ст.26 Закону України ,,Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та зазначає, що договір № 12-ВБ від 29.12.2006, на підставі якого ППВКФ "Альфа-М" набуто право власності на нерухоме державне майно, укладено відповідачами без попередньої згоди Міністерства на відчуження майнового об'єкта. При цьому, на думку Прокурора, лист за підписом начальника Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства ОСОБА_5 від 03.02.2006 р. за вих. № 10/260/1 не повинен прийматись до уваги, оскільки особа, яка його підписала, не мала повноважень на надання дозволу відчужувати майно державних підприємств, про що вказано в постанові Вищого господарського суду України від 13.07.2010 р. по справі № 30/257, обставини встановлені в рамках провадження по якій мають преюдиціальне значення згідно ч.4 ст.75 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 31.08.2018р. позовну заяву Заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України від 27.08.2018р. вх. № ГСОО 1953/18 залишено без руху.

13.09.2018р. до господарського суду Одеської області представником Заступника військового прокурора Південного регіону України буди надані документи, в підтвердження усунення недоліків позовної заяви, які були визначені судом в ухвалі господарського суду Одеської області від 31.08.2018р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.09.2018 року було відкрито провадження у справі №916/1808/18, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.10.2018 року.

04.10.2018року Заступник військового прокурора Південного регіону України звернувся до Господарського суду Одеської області із заявою в порядку ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, про відвід судді Літвінова С.В. від розгляду справи №916/1808/18.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.10.2018р. (суддя Літвінов С.В.) провадження у справі №916/1808/18 за позовом Заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до відповідачів Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" та ППВКФ "Альфа-Грант" про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити певні дії було зупинено до вирішення питання про відвід судді Літвінова С.В. від розгляду справи №916/1808/18.

Приймаючи до уваги, що ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.10.2018р. суддею Літвіновим С.В. зупинено провадження у справі №916/1808/18 до вирішення питання про відвід судді за заявою Заступника військового прокурора Південного регіону України, відповідно до ч.3 ст. 39 ГПК України, було призначено повторний автоматичний розподіл вищевказаної заяви у справі №916/1808/18.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу від 08.10.2018р., заяву Заступника військового прокурора Південного регіону України за вх.суду№2-5010/18 від 04.10.2018р. про відвід судді Літвінова С.В. від розгляду справи №916/1808/18, передано на розгляд судді Д'яченко Т.Г.

Враховуючи, що суддя Д'яченко Т.Г. 09.10.2018р. перебуває у відпустці, відповідно до статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч.3 ст. 39 Господарського процесуального кодексу України, пункту 10 Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, в редакції від 14.06.2018р. (протокол №17-05/2018), з метою запобігання порушення строків визначених Господарським процесуальним кодексом України, було призначено повторний автоматичний розподіл вищевказаної заяви у справі №916/1808/18.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу від 09.10.2018р., заяву Заступника військового прокурора Південного регіону України за вх.суду№2-5010/18 від 04.10.2018р. про відвід судді Літвінова С.В. від розгляду справи №916/1808/18, передано на розгляд судді Степанової Л.В.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.10.2018р. заяву Заступника військового прокурора Південного регіону України за вх.суду№2-5010/18 від 04.10.2018р. про відвід судді Літвінова С.В. від розгляду справи №916/1808/18 було залишено без задоволення.

Ухвалою суду від 12.10.2018р. провадження у справі №916/1808/18 поновлено.

Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 17.10.2018 р. оголошено перерву у підготовчому засіданні до 07.11.2018 р., від 28.11.2018р. до 10.12.2018р.

Ухвалою суду від 07.11.2018р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 19.12.2018 р. та відкладено підготовче засідання на 28.11.2018р..

Ухвалою суду від 10.12.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.12.2018 р.

Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 19.12.2018 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 14.01.2019 р., від 14.01.2019 р. - до 16.01.2019 р.

Міністерство позов Прокурора підтримало, а ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" - його визнало, подавши відповідні усні та письмові заяви і пояснення.

Відповідач2 проти задоволення позову заперечив, вважаючи пропущеним строк позовної давності, адже 31.01.2006р. листом №12 ДП МО України „Південьвійськбуд" повідомило Міністерство оборони України про реконструкцію існуючої будівлі усправіління в м. Одесі по вул.. Армійська, 18-А за умови наступного переходу права власності на частину приміщень в рахунок погашення залучених пайових внесків третіх осіб. 03.02.2006р. Міністерство оборони України повідомило ДП МО України „Південьвійськбуд" про надання дозволу на проведення заходів по реконструкцію існуючої будівлі усправіління в м. Одесі по вул.. Армійська, 18-А, за рахунок пайвих внесків шляхом укладання відповідних господарських угод, Доводи в частині пропуску позовної давності під час вирішення спору додатково обґрунтовано змістом акту контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230, проведеної посадовою особою Міністерства.

У відзиві на позовну заяву ППВКФ "Альфа-Грант" також повідомляє, що при укладанні договору дотримано всі вимоги чинного на той час законодавства України, зокрема, право на викуп паю отримано за результатами аукціону, дозвіл на відчуження державного майна надано уповноваженою особою Міністерства ОСОБА_5, довіреність якого скасовано після внесення 10.04.2006 р. в Єдиний реєстр довіреностей відомостей про припинення її дії, а не 02.10.2004 р. як стверджує Прокурор.

У відповідях на відзив Прокурор та Міністерство вказують, що: строки позовної давності не пропущено, т.я. про порушення своїх прав Міністерство дізналось лише з листа Прокурора від 23.08.2018 р. № 05/3-3869вих-18; повноваження ОСОБА_5 щодо надання дозволів на відчуження державного майна припинено з дня скасування виданої йому довіреності, тобто з 02.10.2004 р., а не з дня внесення до реєстру відомостей про таке скасування, однак в будь-якому випадку листом від 03.02.2006 р. за вих. № 10/260/1 надано лише згоду на проведення реконструкції адміністративної будівлі, що не є згодою на відчуження військового майна.

Окремо Прокурор, Міністерство та ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" письмово оцінили доказове значення представленого ППВКФ "Альфа-Грант" акту контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230, повідомивши, що за наслідками внутрішньої перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" цей акт не виявлено, в Департаменті внутрішнього аудиту Міністерства наявна лише копія акту перевірки, той час як ППВКФ "Альфа-Грант" не зазначило джерело його одержання. Крім того у Міністерства відсутні відомості з приводу того, що посадова особа, яка складала акт від 21.11.2008 р. № 234/43/230, довела до керівництва Міністерства результати проведеної ревізії, обізнаність саме якого є вирішальною для визначення початку перебігу строку позовної давності. Також звертається увага суду на той факт, що в акті контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230 про ППВКФ "Альфа-М" взагалі не згадується, оспорюваний правочин з точки зору його відповідності законодавству не аналізується, порушення останнього, названі в позовній заяві, в акті не зафіксовано.

У судовому засіданні 16.01.2019р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Наказом Міністра оборони України від 29.01.1998 р. № 27 на базі розформованих військових частин та організацій будівельно-квартирного комплексу створено в т.ч. ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" та затверджено статут підприємства.

На балансовому обліку ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" перебувала 4-х поверхова адміністративна будівля, розташована за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, яка відповідно до свідоцтва про право власності від 24.07.2006 р. серії САА № 433675, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради, належала державі в особі Верховної Ради України на праві державної власності.

На підставі розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 23.07.2007 р. № 1445 замість свідоцтва про право власності від 24.07.2006 р. серії САА № 433675 Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво від 28.08.2007 р. серії ЯЯЯ № 997664 про право власності держави в особі Міністерства на об'єкт, який в цілому складається з будівлі літ. ,,А", загальна площа 3135,3 кв.м, відображеної у технічному паспорті від 19.03.2007 р. та розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А. В новому свідоцтві вказано, що об'єкт знаходиться у повному господарському віданні ДП МОУ ,,Південьвійськбуд".

29.12.2006р. між ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" (Замовник) та ППВКФ "Альфа-М", як переможцем аукціонних торгів укладено договір на будівництво нежитлових приміщень в порядку пайової участі № 12-ВБ (Договір), п.1.1 якого визначено, що предметом цього Договору є участь Пайовика в фінансуванні будівництва з реконструкції 4-х поверхової адміністративної будівлі управління з надбудовою 5-го поверху та прибудовою 5-ти поверхового адміністративного корпусу за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А згідно рішення Одеської міської ради за № 249 від 02.03.2006 р., та отримання у власність профінансованого паю в вигляді нежитлових офісних приміщень на умовах, що викладені у цьому Договорі.

Пайом "Замовника" є нежитлові офісні приміщення розташовані на I поверсі, існуючої 4-х поверхової будівлі управління в стані, що знаходяться до початку реконструкції з існуючими інженерними мережами, благоустроєм, покриттям, внутрішнім оздоблюванням - загальною площею 27,8 м2, вартістю 98000 грн з урахуванням ПДВ, що визначено на підставі незалежної експертної оцінки проведеної 1 липня 2006 року ЧП "Аналітик", та результатів аукціону проведеного 26 грудня 2006р. при ціні 1м2 загальної площі до реконструкції -3525 грн. (п. 2.1. Договору).

Пайом "Пайовика" є фінансування будівельно-монтажних робіт по реконструкції існуючої будівлі в сумі 16235 гривень з урахуванням ПДВ, яка випадає на реконструкцію 27,8 м2 загальної площі I поверху з урахувань усіх витрат, що розрахована на підставі розрахунку (Додаток № 1 до цього договору), який є невід'ємною частиною договору, де на 1 м2 загальної площі припадає 584 гривні витрат. (п. 2.2. Договору).

"Пайовик" зобов'язується профінансувати роботи по реконструкції на суму 114235 гривень з урахуванням ПДВ, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок "Замовника" в терміни згідно графіка фінансування (Додаток № 4), що є невід'ємною частиною договору (п. 2.3. Договору).

В рахунок фінансування "Замовник" в 30 денний термін після закінчення робіт та введення будинку в експлуатацію передає "Пайовику" пакет правовстановлюючих документів в обсязі достатньому для оформлення свідоцтва про власність на нежитлові офісні приміщення розташовані на 1 поверсі площею 27,8 м2, існуючої 4-х поверхової будівлі, та безпосередньо самі зазначені приміщення. Приміщення передаються за актом прийому - передачі (п. 2.4. Договору).

Пунктами 1 та 2 додаткової угоди від 31.05.2007 р. № 1 до Договору передбачено наступне: ,,1. Площа офісних приміщень, вартість яких Пайовик зобов'язується профінансувати, а Замовник зобов'язується передати у власність Пайовика, визначена п.2.1 Договору, фактично становить 27,2 кв.м на 1-му поверсі існуючої адміністративної будівлі згідно технічного паспорту, виготовленого Одеським міським бюро технічної інвентаризації. 2. У зв'язку із зменшенням площі офісних приміщень Замовник зобов'язується повернути Пайовику кошти, сплачені ім. На фінансування будівельно-монтажних робіт з реконструкції 0,6 кв.м із розрахунку 584грн. 1м2 в сумі 350грн. та повернути пайовику надмірно сплачену вартість паю замовника із розрахунку 0,6м2 за ціною 3525грн. в сумі 2115грн. Всього замовник зобов'язується повернути пайовику 2465грн. з урахуванням ПДВ.".

На підставі акту прийому-передачі площі нежитлових офісних приміщень від 01.08.2007 р. до Договору Замовником передано, а Пайовиком прийнято у власність 27,2 кв.м загальної площі адміністративної будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А. Замовником підтверджено фінансування Пайовиком реконструкції будівлі та викуп паю в сумі 111770 грн. з ПДВ.

16.10.2007 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво серії САВ № 395939 про право власності на нежитлові приміщення, яке посвідчує, що об'єкт, який в цілому складається з приміщень, загальна площа 27,2 кв.м, відображених у технічному паспорті від 04.09.2007 р., та розташований за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, належить ППВКФ "Альфа-М" на праві приватної власності. Підставою для набуття права власності в свідоцтві названо в т.ч. Договір та додаткова угода №1.

02.11.2007 р. замість свідоцтва про право власності від 28.08.2007 р. серії ЯЯЯ № 997664 Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво серії САВ № 395982 про право власності держави в особі Міністерства на об'єкт, який в цілому складається з приміщень літ. ,,А", загальна площа 714,0 кв.м, відображених у технічному паспорті від 18.09.2007 р., та розташований за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А. В цьому свідоцтві вказано, що об'єкт знаходиться у повному господарському віданні ДП МОУ ,,Південьвійськбуд".

25.05.2009року між ППВКФ "Альфа-М" та ППВКФ "Альфа-Грант" укладено договір купівлі - продажу не житлових приміщень, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, загальною площею 27.2 кв.м.

Отже, ППВКФ "Альфа-Грант" набуло право власності на вищевказані приміщення, що підтверджується витягом про реєстрацію №22325237 від 30.03.2009р.

23.08.2018 р. Прокурором оформлено лист № 05/3-3869вих-18, в якому повідомлено Міністерство про встановлення обставин, які вимагають представництва в суді інтересів держави, а саме факт набуття ППВКФ "Альфа-Грант" права власності на нерухоме державне майно на виконання Договору, укладеного без попередньої згоди Міністерства.

В подальшому Прокурор звернувся до господарського суду з позовом у рамках провадження у даній справі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з преамбули його статуту, ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" засноване на майні Збройних Сил України, яке є загальнодержавною власністю. Засновником підприємства є Міністерство - орган управління майном.

Згідно ч.5 ст.75 ГК України в редакції, чинній на момент укладання оспорюваного Договору, державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно входить, і, як правило, на конкурентних засадах.

Проаналізувавши наведене положення законодавства, встановивши, що згода Міністерства як органу, до сфери управління якого входить ДП МОУ ,,Південьвійськбуд", на відчуження нерухомого майна шляхом укладання Договору в установленому порядку надана не була, господарський суд погоджується з доводами Прокурора про те, що зміст оспорюваного правочину суперечить приписами ч.5 ст.75 ГК України.

Наявний в матеріалах справи лист від 03.02.2006 р. № 10/260/1 за підписом начальника Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства ОСОБА_5, в якому визнано слушною пропозицію директора ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" провести заходи по реконструкції будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А за рахунок пайових внесків третіх осіб, господарський суд розцінює як неналежний доказ надання згоди органу управління, оскільки довіреність ОСОБА_5 від 17.08.2004 р. втратила чинність у зв'язку з її скасуванням розпорядженням Міністра оборони України від 02.10.2004 р. № 6828/з. Вказана обставина встановлена судами під час розгляду господарської справи № 30/257, по якій остаточне судове рішення у вигляді постанови прийнято Вищим господарським судом України 13.07.2010 р. Обставини, встановлені в рамках провадження по справі № 30/257, мають преюдиціальне значення під час розгляду даної справи згідно ч.4 ст.75 ГПК України, адже в обох справах приймає участь Міністерство, стосовно якого встановлено зазначену обставину.

Між тим, задоволення позову унеможливлюється спливом строку позовної давності, про який письмово заявлено ППВКФ "Альфа-Грант".

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (п.51 рішення від 22.10.1996 р. у справі ,,Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства"; п.570 рішення від 20.09.2011 р. у справі ,,ВАТ ,,Нафтова компанія ,,Юкос" проти Росії").

В ст.256 ЦК України наведено поняття позовної давності, під якою слід розуміти строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно ч.1 ст.257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

В ч.1 ст.261 ЦК України закріплено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Відповідно до ч.ч.3 та 4 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.

В п.4.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" від 29.05.2013 р. № 10 (із змінами), який відповідає численним правовим висновкам Верховного Суду України, роз'яснено, що: ,,…Якщо у передбачених законом випадках з позовом до господарського суду звернувся прокурор, що не є позивачем, то позовна давність обчислюватиметься від дня, коли про порушення свого права або про особу, яка його порушила, довідався або мав довідатися саме позивач, а не прокурор…".

Порівняльний аналіз термінів ,,довідався" та ,,міг довідатися", що містяться в ст.261 ЦК України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо. Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила, встановленого ст.74 ГПК України, про обов'язковість доведення стороною спору тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач, навпаки, мусить довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше.

Позиція Прокурора та Міністерства в частині строків позовної давності ґрунтується на тому, що останнє дізналось від Прокурора про існування Договору лише після отримання листа від 23.08.2018 р. № 05/3-3869вих-18, а до цього не було і не могло бути обізнане відносно припинення ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" та набуття ППВКФ "Альфа-М" права власності на частину приміщень за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А.

Господарський суд Одеської області такі твердження вважає помилковими, оскільки Міністерство, якби ним вживались заходи щодо з'ясування стану своїх майнових прав, могло раніше довідатися про порушення свого права та особу, яка його порушила.

До цього висновку суд доходить, з'ясувавши, що:

1) 16.10.2007 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво серії САВ № 395939 про право власності ППВКФ "Альфа-М" на нежитлові приміщення загальною площею 27,2 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А. Підставою для набуття права власності в свідоцтві названо в т.ч. Договір та додаткова угода№1;

2)відомості про право власності ППВКФ "Альфа-М" внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 03.09.2007 р. Підставою для виникнення права власності вказано свідоцтво від 16.10.2007 р. серії САВ № 395939;

3) 02.11.2007 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво серії САВ № 395982 про право власності держави в особі Міністерства на об'єкт загальною площею 714,0 кв.м, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, замість свідоцтва про право власності від 28.08.2007 р. серії ЯЯЯ № 997664, яке підтверджувало право власності держави на нерухоме майно площею 3135,3 кв.м;

4)в п.6.1.4 статуту ДП МОУ ,,Південьвійськбуд", який затверджено наказом Міністра оборони України від 29.01.1998 р. № 27, передбачено здійснення контролю органом управління майном, тобто Міністерством, за ефективністю використання, збереженням закріпленого за підприємством майна;

5)ст.6 Закону України ,,Про управління об'єктами державної власності", який набрав чинності 18.10.2006 р., до повноважень органів управління віднесено затвердження статутів (положення) підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, і господарських структур та здійснення контролю за їх дотриманням (п.3 ч.1 ст.6); забезпечення проведення щорічних аудиторських перевірок окремо визначених державних підприємств і господарських структур (п.8 ч.1 ст.6); здійснення контролю за діяльністю господарських структур (п.10 ч.1 ст.6); ведення обліку об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснення контролю за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів (п.11 ч.1 ст.6);

6)в акті контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230, підписаному посадовою особою Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства, відображено обізнаність з приводу укладання за результатами проведених аукціонів договорів на пайову участь в реконструкції будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, після виконання яких ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" належать 714,0 кв.м приміщень цієї будівлі.

Відтак, ще в 2007 р. шляхом направлення запитів до Виконавчого комітету Одеської міської ради, яким видавались свідоцтва про право власності на нерухоме майно, або шляхом отримання відомостей із загальнодоступного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивач міг дізнатися про незаконне відчуження на підставі Договору на користь ППВКФ "Альфа-М" частини приміщень за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А, в результаті чого обсяг власності держави зменшився.

Натомість названі дії, спрямовані на перевірку як документального оформлення прав власності на державне нерухоме майно, так і фактичного ним користування ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" або іншими особами, в ході якої було б виявлено відкрите володіння нерухомістю з 2007 р. ППВКФ "Альфа-М", позивачем внаслідок неправомірної бездіяльності посадових осіб не вчинені, не дивлячись на закріплення в ст.6 Закону України ,,Про управління об'єктами державної власності" та в п.6.1.4 статуту ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" обов'язків, зокрема, вести облік майна, контролювати ефективне його використання тощо. Негативним для держави результатом описаної бездіяльності є пропуск трирічного строку позовної давності.

Крім того акт контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230 - це доказ того, що посадовій особі Міністерства ще з 2008 р. було відомо про укладання Договору та зміну власників приміщень у будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А.

Отже, у зв'язку зі спливом позовної давності, про який заявлено ППВКФ "Альфа-Грант", подана Прокурором у рамках провадження у даній справі позовна заява задоволенню не підлягає.

Не приймаються до уваги посилання ППВКФ "Альфа-Грант" на те, що при укладанні Договору дотримано всі вимоги чинного на той час законодавства України, а також твердження Прокурора та Міністерства про те, що строк позовної давності не пропущено, т.я. вони спростовуються наведеним вище.

Відносно доказового значення представленого ППВКФ "Альфа-Грант" акту контрольно-ревізійної перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" від 21.11.2008 р. № 234/43/230 потрібно зауважити, що невиявлення за наслідками внутрішньої перевірки ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" цього акту, а також незазначення ППВКФ "Альфа-Грант" джерела його одержання жодним чином не доводить, що останній не складався та/або ревізійна перевірка не проводилась. При цьому за змістом листа Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства від 10.01.2019 р. № 234/84 у нього існує копія акту ревізії від 21.11.2008 р. № 234/43/230, що було б неможливим у разі підробки акту. Той факт, що у Міністерства відсутні відомості з приводу того, що посадова особа, яка складала акт від 21.11.2008 р. № 234/43/230, довела до керівництва результати проведеної ревізії, не означає необізнаність Міністерства як юридичної особи щодо змісту перевірки, адже ревізор, котрий її проводив, є працівником позивача, юридично значимі дії чи бездіяльність якого породжують для Міністерства правові наслідки, в т.ч. впливають на початок перебігу строку позовної давності. Відсутність в акті контрольно-ревізійної перевірки від 21.11.2008 р. № 234/43/230 прямої вказівки на ППВКФ "Альфа-М" як контрагента ДП МОУ ,,Південьвійськбуд" не спростовує те, що з тексту акту можна встановити порушення прав Міністерства, а саме вибуття з державної власності внаслідок укладання договорів пайової участі частини будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 18-А.

Інші доводи учасників справи теж не спроможні вплинути на висновок суду стосовно відмови у позові через сплив позовної давності.

Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на відмову у позові сплачений за його подачу судовий збір покладається на Військову прокуратуру Південного регіону України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволені позову Заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до відповідачів: 1. Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд"; 2. Приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма "Альфа-Грант" про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Витрати по сплаті судового збору покласти на прокуратуру.

Повне рішення складено 28 січня 2019 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Літвінов