Ухвала від 28.01.2019 по справі 905/1842/18

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

УХВАЛА

про відкриття апеляційного провадження та призначення справи до розгляду

28 січня 2019 року Справа № 905/1842/18

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Шевель О.В., суддя Крестьянінов О.О., суддя Фоміна В.О.,

розглянувши апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (вх.№292 Д/2) на рішення господарського суду Донецької області від 18.12.2018, ухвалене суддею Лейбою М.О. у приміщенні господарського суду Донецької області (повний текст рішення складено та підписано 18.12.2018), у справі № 905/1842/18

за позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м.Київ,

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", м.Краматорськ, Донецька область,

про визнання договору укладеним,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Акціонерне товариство "Укртрансгаз", м.Київ, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", м.Краматорськ, Донецька область про визнання укладеним договору транспортування природного газу №1807000383 від 01.08.2018 в редакції, що відповідає Типовому договору транспортування природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497.

Рішенням господарського суду Донецької області від 18.12.2018 в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Місцевий господарський суд зазначив, що між позивачем та відповідачем укладено договір транспортування природного газу згідно Типового договору, затвердженого Регулятором, а отже твердження позивача про обов'язкову необхідність укладання договору транспортування природного газу є безпідставними; крім того, враховуючи наявність укладених між сторонами договорів на транспортування природного газу, що не припинили свою дію, сторони не позбавлені права внести відповідні зміни до них шляхом укладання додаткової угоди, тим більш п.17.3 договору №1512000703 від 01.08.2016р. прямо передбачає такий обов'язок.

Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2018, отже, встановлений ч.1 ст.256 ГПК України двадцятиденний строк його апеляційного оскарження закінчився 08.01.2019.

Позивач із рішенням не погодився, 14.01.2019, тобто з пропущенням вищевказаного строку, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги повністю задовольнити.

Апелянт зазначає, що договір на транспортування природного газу №1512000703 від 01.08.2016, на який посилається суд першої інстанції, не відповідає діючій редакції Типового договору транспортування природного газу, що є порушенням пп.27 п.2.2 Ліцензійних умов, якими передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат (відповідач), зокрема, повинен мати укладений з оператором газотранспортної системи договір транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП; редакція п.9.3 договору, яка викладена відповідачем у протоколі розбіжностей до договору, є неприйнятною, оскільки змінює істотні умови договору та його зміст, що прямо заборонено п.4 абз.4 ст.179 ГК України, однак, відмовивши у задоволенні позову, суд першої інстанції фактично погодився, що договір є укладеним на умовах, які враховують протокол розбіжностей відповідача; втрата чинності постанови КМУ від 11.01.2005 №20 не призводить до необхідності застосування до правовідносин, що складають предмет договору, положень постанови КМУ №26, як це пропонував здійснити відповідач у протоколі розбіжностей до договору; судом першої інстанції також порушено норми процесуального права: ст.7, 236, 73, 91, 86 ГПК України, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.

Апелянт також просить поновити пропущений строк подання скарги на підставі ст.256 ГПК України, зазначаючи, що копію оскаржуваного рішення ним отримано 26.12.2018 - отже, скаргу подано в межах двадцятиденного строку, відрахованого від вказаної дати.

Розглянувши клопотання апелянта про поновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що, як вбачається з долученого до матеріалів справи повідомлення відділення зв'язку (а.с.168), копію оскаржуваного рішення дійсно отримано АТ "Укртрансгаз" 26.12.2018, отже скаргу подано ним 14.01.2019 у межах встановленого ч.2 ст.256 ГПК України двадцятиденного строку, відповідно, заявник має право на поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження. Враховуючи дану обставину, з метою дотримання прав особи на доступ до правосуддя, визначених статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтею 129 Конституції України, статтею 256 ГПК України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про поновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги.

Отже, заявником дотримано вимог ст. 258 ГПК України. Підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження або повернення апеляційної скарги судом не встановлено.

На час постановлення даної ухвали заперечень проти відкриття апеляційного провадження від інших учасників справи не надійшло.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про відкриття апеляційного провадження.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 234, 258, 262, 263 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

1. Поновити Акціонерному товариству "Укртрансгаз" пропущений строк на апеляційне оскарження. Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Укртрансгаз".

2. Встановити відповідачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 5 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив має бути оформлено у відповідності до вимог ст.263 ГПК України, якою, зокрема, передбачено, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

У випадку надіслання відзиву засобами поштового зв'язку, в цей же день направити його на офіційну адресу електронної пошти суду (inbox@eag.court.ua) з засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи.

3. Повідомити учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 26.02.2019 о 15:15 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, каб. №104.

4. Зупинити дію рішення господарського суду Донецької області від 18.12.2018 у справі № 905/1842/18.

Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати за веб-адресою https://eag.court.gov.ua

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя О.В. Шевель

Суддя О.О. Крестьянінов

Суддя В.О. Фоміна

Попередній документ
79428638
Наступний документ
79428640
Інформація про рішення:
№ рішення: 79428639
№ справи: 905/1842/18
Дата рішення: 28.01.2019
Дата публікації: 30.01.2019
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Східний апеляційний господарський суд
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Укладення, зміни, розірвання, виконання договорів (правочинів) та визнання їх недійсними, зокрема:; Укладення договорів (правочинів); нерухомого майна; поставки товарів, робіт, послуг; енергоносіїв