Постанова від 12.02.2010 по справі 2а-7/2010

Справа № 2а-7/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2010 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого судді Слюсар Л.П.

при секретарі Карпенко І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дій і бездіяльності незаконними, відшкодування майнової шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2009 року позивачка звернулася до суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дій і бездіяльності незаконними, відшкодування майнової шкоди. В ході розгляду справи позовні вимоги були уточнені. В позовній заяві, уточненій позовній заяві позивачка та в судовому засіданні позивачка та її представник посилаючись на те, що позивачка з 2004 року по теперішній час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська і одержує пенсію за віком у солідарній системі. 29.01.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська був здійснений перерахунок її пенсії, про що вона дізналася під час одержання пенсії. Ознайомившись з результатами перерахунку пенсії, вона незрозуміла порядок і способи визначення управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська коефіцієнтів її заробітної плати, середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, тому 10.06.2009 року звернулася до відповідача з письмовим зверненням, та просила перевірити правильність проведення перерахунку пенсії із застосуванням, при розрахунку, показника середньої заробітної плати за 2007 рік, хоча за положеннями офіційно оприлюднених правових актів України проведення перерахунку пенсії має відбуватися із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, так як перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року перерахунку пенсії. Так як перерахунок пенсії відбувався у 2009 році, застосуванню підлягав показник середньої заробітної плати за 2008 рік, тобто за рік, що передує року перерахунку пенсії. Від відповідача було отримано відповідь, в якій вказано, що розмір пенсії перевірено, пенсія виплачується згідно до норм чинного законодавства, та роз'яснено, що відповідно до пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197,91 грн.). Враховуючи те, що показник середньої заробітної плати за 2007 рік ( 1197,91) значно менший за показник середньої заробітної плати за 2008 рік ( 1573,99), позивачка щомісячно позбавлена отримувати 519,10 грн. Оскільки відповідачем не визнано неправильності перерахунку пенсії позивачці, вважають що право позивачки на одержання пенсії в розмірі передбаченому чинним законодавством порушеним, а дії відповідача незаконними. Просили: визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік; визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.02.2009 року і в процесі перерахунку застосувати показник середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2008 рік; стягнути із відповідача на користь позивачки заборгованість, що виникла через незаконні дії відповідача в сумі 6331,44 грн.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що позивачка перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком, перераховану відповідно до Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” . Згідно наданої позивачкою заяви від 29.01.2009 року їй з 01.02.2009 року було проведено перерахунок пенсії. Загальний трудовий стаж складав 42 роки 0 місяців 3 дні ( коефіцієнт стажу - 0,56700). Заробітна плата склала 2963,56 грн. ( 1197,91 середньомісячна заробітна плата працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік х 2,47394 коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.02.2009 року склав 1800,30 грн. Перерахунок пенсії проводився відповідно до Постанови КМ України від 28.05.2008 року №530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Звернула увагу на те, що хоча і у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року, яким визнано неконституційними зміни до статей 40,42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” в частині визначення показника заробітної плати та проведення перерахунку пенсії, однак рішення щодо відновлення зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Крім того, всі перерахунки, в тому числі згідно до ст.42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” проводяться автоматичним способом відповідно до програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W, який розробляє інформаційно - обчислювальний центр Міністерства праці та соціальної політики України і відповідно до програмного забезпечення встановлено показник заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік ( 1197,91 грн.) тому застосувати інший показник заробітної плати не можливо. В разі застосування коефіцієнту заробітної плати за 2008 рік перерахунок позивачці можливо здійснити лише в ручному режимі.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи та у судовому засіданні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію за віком з 12.08.2004 року, відповідно до Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” ( 1058- IV).

Загальний трудовий стаж - 42 роки 00 місяців 3 дні ( коефіцієнт стажу - 0,56700). Заробітна плата склала 2963,56 грн. ( 1197,91 середньомісячна заробітна плата працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік х 2,47394 коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.02.2009 року склав 1800,30 грн. ( а.с.34).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 ОСОБА_3 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках передбачених законом.

29.01.2009 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії по стажу та заробітку ( а.с.38) і їй з 01.02.2009 року було проведено перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” в редакції на 01.01.2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону».

Відповідно до ст.40 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плату працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік , що передує року звернення за призначення пенсії.

З 01.01.2007 року набув чинності Закон України « Про державний бюджет України на 2007 рік» і п.26 ст.71 Закону була зупинена на 2007 рік ч.4 ст.42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”.

Відповідно до положення ст.102 Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік» було встановлено: установити, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії.

Пп.10,п.35 Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни в ст.42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” ( 1058- IV) і частина четверта була викладена в такій редакції : « у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України положення підпунктів1-6,8-12 пункту 35 розділу ІІ « Внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до ч.2 ст.152 ОСОБА_3 України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зі змінами внесеними Постановою КМ України №355 від 14.04.2009 року визначено, підпункт 3 п.11 : У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону ( 1058- IV ) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок, пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058- IV), із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону ( 1058- IV ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії . При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону ( 1058-IV).

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-1 вказано, що до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту 11 Постанови КМ України від 28.05.530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводиться із застосуванням показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік ( 1197,91 грн.) ( а.с.13).

Відповідно до ст.8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй.

ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.

Суд не може взяти до уваги посилання представника відповідача на те, що хоча рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року і визнано неконституційним внесення змін до ст.40,42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” ( 1058- IV) , однак рішення щодо відновлення зазначених норм в попередній редакції не приймалося, а оскільки є спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, та в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕКС-W, встановлено показник за 2007 рік а не за 2008 рік, то для перерахунку пенсії у 2009 році ОСОБА_1 повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік ( 1197,91 грн.), що і було здійснено відповідачем.

Після прийняття Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, знову ж почали діяти положення ст.ст. 40,42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », відповідно до яких при здійсненні перерахунку пенсії, застосовується показник середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону ( 1058- IV ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, спільний же лист Міністерства праці та соціального захисту населення і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не має юридичної сили.

Відповідно до п.6 ст.92 ОСОБА_3 України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Виходячи із вищевикладеного суд приходить до висновку що дії відповідача щодо перерахування розміру пенсії позивачці з 01.02.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік є незаконним, щодо стягнення із відповідача заборгованості в розмірі 6331,44 грн., то суд приходить до висновку, що оскільки повноваженням Пенсійного фонду України є здійснення перерахунку то задовольняючи позовні вимоги в такий спосіб, суд перебере на себе повноваження пенсійного фонду, а тому суд вважає законним зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.02.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2008 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Керуючись ст. ст. 19,21,46,92,116 ОСОБА_3 України, ст. ст.26,40,42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Законом України « Про державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ст. ст. 11, 12, 91, 158, 159, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2007 рік при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в лютому 2009 року.

Визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська із незастосування показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в лютому 2009 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.02.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2008 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Постанова в повному обсязі виготовлена 18.02.2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

П останова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Індустріальний районний суд, шляхом подачі у 10-ти денний строк, з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАСУ- з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без подання заяви про апеляційне оскарження, шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10-ти днів з дня проголошення .

Суддя Л.П. Слюсар