Справа № 520/1436/19
Провадження № 1-кс/520/1142/19
25.01.2019 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №12018160000000785 від 14.11.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України, -
Як вбачається з клопотання, протягом 2016-2018 р.р. посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 проводились тендерні процедури у вигляді відкритих торгів на закупівлю товарів, де за результатами переможцем постійно було визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». В подальшому, із вказаним підприємством укладались договори про закупівлю товарів за бюджетні кошти, в тому числі протягом 2018 року укладено договори про закупівлю вершкового масла (масло вершкове фасоване) за бюджетні кошти з її постачанням протягом поточного періоду 2018 року до дошкільних навчальних закладів на території Малиновського, Суворівського, Приморського, Київського районів міста Одеси.
Згідно пункту 2.1 укладених договорів про закупівлю, учасник повинен поставити замовнику товари, якість яких відповідає ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове» та нести повну відповідальність за санітарно-гігієнічний стан тари та автотранспорту по доставці масла. Додатком до кожного договору визначено перелік навчальних закладів, відповідно до яких необхідно поставити товар.
Однак, шляхом проведених досліджень ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що у дошкільних навчальних закладах міста, де постачання вершкового масла здійснює ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якість масла солодковершкового для сніданків не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове», що є суттєвим порученням умов договору та може нести значну шкоду здоров'ю дітей, які там харчуються. В тому числі, в Одеському спеціальному дошкільному навчальному закладу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 ; в Одеському спеціальному дошкільному навчальному закладу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № НОМЕР_2 компенсуючого типу Одеської міської ради по АДРЕСА_2 ; в Одеському санаторному дошкільному навчальному закладі « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № НОМЕР_3 компенсуючого типу Одеської міської ради по АДРЕСА_3 , - вилучено зразки масла вершкового «Солодковершкове селянське» ТМ Армол 73 %, які поставлені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та в подальшому проведеним дослідженням вилучених зразків встановлена невідповідність вимогам ДСТУ 4399:2005, так як в своєму складі вони містить немолочний жир, іншими словами вказана продукція являється сфальсифікованою.
Відповідно до Національного стандарту України ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови» маслом вершковим являється масло, що виробляють з вершків та (або) продуктів переробляння молока, яке має специфічний притаманний йому смак, запах та пластичну консистенцію за температури (12 ± 2) °С, з вмістом молочного жиру не меншим ніж 61,5 %, що становить однорідну емульсію типу «вода в жирі».
Відповідно до пункту 7 статті 9 ЗУ «Про дитяче харчування», у виробництві дитячого харчування забороняється використання пальмового стеарину, продуктів гідрогенізації олій (маргарину, спреду), бавовняної олії та олії з кунжуту, сумішей спецій та прянощів, до складу яких входять не зареєстровані або заборонені до використання у виробництві дитячого харчування харчові добавки.
Згідно декларацій виробника, посвідчень про якість та відомостей, наявних на етикетках упаковок вилучених зразків сфальсифікованого вершкового масла, його виробником являється ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Крім того, згідно наявних даних, масло « ІНФОРМАЦІЯ_6 » торгівельної марки «Армол» було придбано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » по ціні 16 грн. за 200 грамів продукту, а реалізовано розпоряднику бюджетних коштів за 27 грн. за 200 грамів продукту.
За таких обставин ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в порушення вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 зі змінами, поставляє сфальсифіковану продукцію невідомого походження, яка, відповідно до вимог ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови», за своїми органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками не являється маслом вершковим.
Внаслідок таких дій службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » умисно та з корисливих мотивів не виконують умови укладених договорів щодо якості та безпечності поставленої продукції харчування та не дотримуються розрахованих і затверджених норм харчування дітей, що завдає істотної шкоди охоронюваним державою правам та інтересам цих осіб, що в свою чергу призводить до заволодіння бюджетними коштами, які безпідставно перераховуються розпорядниками за постачання продукції сумнівної якості. Загальна сума постачання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » сфальсифікованого масла вершкового до дошкільних навчальних закладів у 2016 році становить 12 500 000, 00 грн., у 2017 році 13 274 263,51 грн., у 2018 році становить 10 884 087 грн.
На даний час виникла необхідність отримати інформацію яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо осіб, за яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » код ЄДРПОУ НОМЕР_10 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » код ЄДРПОУ НОМЕР_11 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » код ЄДРПОУ НОМЕР_12 , - звітувало як за своїх працівників у період часу з 01.01.2016рік по теперішній час, в тому числі із відображенням розміру нарахованої плати вказаним працівникам помісячно.
Сторона обвинувачення звертається з клопотанням, обґрунтовуючи таке клопотання тим, що вищезазначені відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підтверджують скоєння кримінального правопорушення та причетність до скоєння вказаного кримінального правопорушень інших осіб, а також існує реальна загроза зміни або знищення документів та неможливістю іншими способами встановити обставини, які передбачаються довести за допомогою цих документів.
Вказане клопотання слідчий просить розглянути без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, у зв'язку з тим, щоє достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.
В судове засідання слідчий та прокурор не з'явилися, разом з цим від слідчого надійшла заява, в якій останній просив розгляд клопотання здійснювати за його відсутності.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, слідчий суддя приходить до переконання про наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України, що може бути підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Слідчий суддя враховує, що відомості, які містяться в зазначених у клопотанні документах як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення події кримінального правопорушення, обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, для належної кваліфікації скоєного кримінального правопорушення та містять відомості про осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінального правопорушення та можуть бути використані як докази.
Відтак, слідчий суддя приходить до переконання, що завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, може бути досягнуто в результаті застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що інформація, яка міститься у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , в інший спосіб отримана бути не може, разом з тим, така інформація є необхідною для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, зокрема для встановлення події кримінального правопорушення, осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, подальшої належної кваліфікації, в цілях також забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість задоволення клопотання слідчого. З метою запобігання зміні або пошкодження зазначених у клопотанні документів, вказане клопотання слід розглянути без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 93, 132, 160, 163 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №12018160000000785 від 14.11.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_3 , та іншим слідчим, які входять до складу слідчої групи по розслідуванню кримінального провадження №12018160000000785 від 14.11.2018 року, та прокурорам відділу прокуратури Одеської області, які здійснюють процесуальне керівництво по кримінальному провадженню №12018160000000785 від 14.11.2018 року, або за дорученням слідчого працівникам ІНФОРМАЦІЯ_16 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, а саме доступ до наступної інформації:
-списку та усієї наявної інформації щодо осіб, за яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » код ЄДРПОУ НОМЕР_10 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » код ЄДРПОУ НОМЕР_11 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » код ЄДРПОУ НОМЕР_12 , звітували як за своїх працівників у період часу з 01.01.2016 по теперішній час, в тому числі із відображенням розміру нарахованої плати вказаним працівникам помісячно, інформації щодо дати народження, ідентифікаційного коду особи та адреси проживання;
-детальної інформації або письмове роз'яснення, про те, яким чином та у який спосіб службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » звітували про працевлаштованих осіб;
із можливістю ознайомитись з вказаною інформацією та, у разі необхідності, виготовити її копії.
Вищезазначені речі та документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 .
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_8 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Cлідчий суддя ОСОБА_1