21 січня 2019 року м. Житомир
справа № 240/5385/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якою нараховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення визначених постановою Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017, згідно з якого зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення: сум щомісячної додаткової грошової винагороди, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2014 року по квітень 2016 року включно, починаючи з 01.01.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення, визначених постановою Богунського районного суду м. Житомира від 01.09.2017, згідно з якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати до складу грошового забезпечення з якого обраховується пенсія додаткові види грошового забезпечення: сум щомісячної додаткової винагороди згідно з постаною Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2014 року по квітень 2016 року включно, починаючи з 01.01.2018.
В обґрунтування позову зазначає, що з 15.04.2016 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проте при перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова КМУ №103) відповідачем не були враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова винагорода, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування та які, відповідно до постанови Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017 у справі №295/8795/17, зобов"язано врахувати до складу грошового забезпечення, з якого йому нарахована пенсія. Позивач вважаючи дії відповідача при перерахунку пенсії протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 13.12.2018 за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі, надіслав до суду відзив на позовну заяву від 06.12.2018 за вхідним №23959/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог посилаючись на їх необґрунтованість.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначає, що позовні вимоги про включення для нарахування та виплати пенсії призначеної позивачу, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової винагороди, винагороди за участь в АТО є передчасними, оскільки первинним є вирішення спірних правовідносин щодо формування грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зазначає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідачем на підставі довідки про грошове забезпечення, яка сформована та подана до органу Пенсійного фонду України Житомирським обласним військовим комісаріатом. При цьому в органу Пенсійного фонду України відсутня компетенція щодо самостійного формування складових частин довідки про грошове забезпечення.
Окрім того, вказує, що порядок формування грошового забезпечення для перерахунку пенсії є відмінним від порядку формування грошового забезпечення для її призначення. Оскільки перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок - на 01.01.2018.
Також зазначає, що чинним Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) не передбачено врахування для перерахунку пенсії військовослужбовців додаткових видів грошового забезпечення, на відміну від формування грошового забезпечення для призначення пенсії.
Вказує, що у постанові Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017 у справі №295/8795/17 зроблено висновок та відновлено право позивача на обчислення пенсії із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення саме на час її призначення.
З урахуванням зазначеного просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
13 грудня 2018 року до суду прибув представник позивача проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду подав клопотання від 13.12.2018 про розгляд справи у порядку письмового провадження за вх.№24410/18.
Позивач у визначений день та час до суду не прибув, про дату повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав.
Відповідач у судове засідання 13.12.2018 свого повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав. Причини неявки свого повноважного представника до суду не повідомив.
Зважаючи на подане представником позивача клопотання, неявку сторін у справі та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складене у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з урахуванням положеньст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 15.04.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до постанови Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017 №295/8795/17 позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, суми щомісячної додаткової винагороди згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2014 року по квітень 2016 року включно, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2017 №2656/1, витягу з роздавальних відомостей за березень-липень 2015 року від 08.06.2017 №69/967 військової частини НОМЕР_1 на виплату йому грошового забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , довідки про доходи військової частини НОМЕР_2 від 15.05.2017 №502/2/9/335/1;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, суми щомісячної додаткової винагороди згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2014 року по квітень 2016 року включно, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2017 №2656/1, витягу з роздавальних відомостей за березень-липень 2015 року від 08.06.2017 №69/967 військової частини НОМЕР_1 на виплату йому грошового забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , довідки про доходи військової частини НОМЕР_2 від 15.05.2017 №502/2/9/335/1, починаючи з 01 липня 2017 року (а.с.13-14).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27.10.2017 №2189/К-ІІ повідомлено позивача, що на виконання постанови Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017 №295/8795/17 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та зазначено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії, з врахування рішення суду, складає 11005,41 грн (а.с.12).
Сторонами не заперечується, що на виконання судового рішення Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2017 №295/8795/17 відповідачем було здійснено перерахунок, в результаті чого грошове забезпечення для обрахунку пенсії ОСОБА_1 складалося з наступних складових: посадового окладу; окладу за військове звання; відсоткової надбавки за вислугу років 40%; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення (за рішенням суду) (а.с.31).
У подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб” від 21 лютого 2018 року №103 та на підставі довідки, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом здійснено перерахунок пенсії позивача.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України від 25.10.2018 №К-4446 повідомлено позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб” №103 від 21 лютого 2018 року та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Зазначено, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 становить 12585 грн, в тому числі: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років 50% (а.с.11).
Не погоджуючись з вказаним перерахунком, а саме не включенням до складу грошового забезпечення з якого обраховується пенсія середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, які включені за постановою суду, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, за приписами частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Механізм реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII було визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"' (далі - Постанова №704).
Вказаний нормативний акт визначає вичерпний перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. До нього входить лише: 1. оклад за посадою; 2. оклад за військовим (спеціальним) званням; 3. відсоткова надбавка за вислугу років.
Сторонами не заперечується, що на виконання вимог Постанови №103 та на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу здійснено перерахунок пенсії.
Жодних доказів щодо оскарження довідки Житомирського обласного військового комісаріату на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивача, під час розгляду справи суду не надано.
Суд зазначає, що поняття "призначення" пенсії та "перерахунку" пенсії не є тотожними. Вони є різними за змістом і механізмом. Здійснення призначення пенсій, відповідно до Закону №2262-XII, регулюється статтею 43 цього Закону, а здійснення перерахунку пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262-XII.
Стаття 43 Закону №2262-XII враховує індивідуальні особливості проходження служби кожного військовослужбовця і саме для цього, при призначенні пенсії, враховуються додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення.
Стаття 63 Закону №2262-XII визначає, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, є підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою №103 визначено умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсії даної категорії військовослужбовців, до якої віднесено і позивача.
Механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Так, відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
За приписами п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.
Окрім того, суд зазначає, що з огляду на системний аналіз викладених норм, якщо відбулися зміни у законодавстві, то відповідно відбувається і перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення працюючих військовослужбовців, а саме відбувається осучаснення призначених пенсій, а тому грошове забезпечення для перерахунку пенсій повністю змінюється.
Отже, з урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, відповідно до Постанови №103, здійснено відповідачем відповідно до норм чинного законодавства, в межах та у спосіб передбачений чинними нормами права.
Зважаючи на викладене, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії. починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення визначених постановою Богунського районного суду м. Житомира від 01.09.2017, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутністю правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258, 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі: 21 січня 2019 року
Суддя А.В. Горовенко