про зупинення провадження в адміністративній справі
22 січня 2019 року № 320/5224/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріата, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю:
- позивач: ОСОБА_1 ,
- представник відповідача: Макаров Д.В., довіреність №44Д/19 від 29.12.2018,
- представник третьої особи: Глазунов А.Р., довіреність №01/01 від 02.01.2019,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського обласного військового комісаріата, в якому позивач просить суд:
- визнати дії Київського обласного військового комісаріата по не включенню премії 20% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року - протиправними;
- зобов'язати Київський облесний військовий включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1.01.2018 року згідно :
Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":
- премії 20% від посадового окладу,
- надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу,
- надбавки за особливості проходження служби 50% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.6.1994 р. “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці” п. 2 Положення
- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків від посадового окладу;
та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №320/5224/18.
У підготовче судове засідання, призначене на 22.01.2019, з'явились позивач, представники відповідача та третьої особи.
Суд зазначає, що у підготовчому судовому засіданні 22.01.2019 позивачем надано заяву б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог, в якій позивач уточнив пункт 2 прохальної частини позову, а саме:
- зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1.01.2018 року згідно :
Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":
- премії 20% від посадового окладу, - замінити на "премії 32 % від посадового окладу".
Присутні у підготовчому судовому засіданні представники відповідача та третьої особи проти прийняття до розгляду вказаної заяви не заперечували.
Відповідно до ч.1 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне прийняти до розгляду вказану заяву.
Таким чином, подальший розгляд справи №320/5224/18 буде здійснюватись з урахуванням заяви б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог.
У підготовчому судовому засіданні 22.01.2019 суд поставив на обговорення питання про зупинення провадження у справі №320/5224/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яка перебуває у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва.
Присутні у підготовчому судовому засіданні представники учасників справи проти зупинення провадження у справі не заперечували.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та не чинними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.03.2018 №826/3858/18 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання постанови протиправною та нечинною в частині.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено (номер рішення в ЄДРСР 79199205).
Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Суд зазначає, що предметом позову у справі №320/5224/18 є вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зобов'язання передати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року для перерахунку пенсії, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам".
У той же час, предметом позову у справі №826/3858/18 є вимоги про визнання окремих пунктів постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 протиправними та не чинними.
Таким чином, суд вважає неможливим розгляд адміністративної справи №320/5224/18 до вирішення справи №826/3858/18, оскільки в рамках розгляду справи №826/3858/18 судом буде надана правова оцінка постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, що має вирішальне значення у питанні її правозастосування.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на вищезазначене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №320/5224/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яка перебуває у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись статтями 47, 160, 161, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог.
2. Встановити відповідачу строк для подання до суду відзиву на заяву б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання у судовому засіданні заяви про уточнення позовних вимог.
3. Встановити третій особі строк для подання до суду пояснень на заяву б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання заяви про уточнення позовних вимог.
4. Встановити позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив протягом десяти календарних днів з дня отримання відзиву на заяву б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог.
5. Встановити відповідачу строк для подання до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді на відзив.
6. Зупинити провадження в адміністративній справі №320/5224/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яка перебуває у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва.
7. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.