ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"15" січня 2019 р. справа № 0940/1503/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника позивача - Пахара О.А.,
представника відповідача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації - Зітинюк Н.Ю.,
представника відповідача - Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації - Плав'юк Р.Ю.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області, про визнання протиправним та скасування наказу №157-к від 17.07.2018, поновлення на посаді та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу,-
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу №157-к від 17.07.2018 року про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 у справі відкрито провадження та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. 18.10.2018 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, про що прийнято відповідну ухвалу.
Ухвалами суду від 18.10.2018 до участі у справі залучено Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, а також відмовлено у прийнятті заяви представника позивача про зміну предмету позову від 24.09.2018..
06.12.2018 у справі зупинено провадження до вирішення питання про відвід, про що винесено ухвалу. 10.12.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви про відвід судді Біньковській Н.В. відмовлено. Провадження у справі поновлено згідно ухвали суду від 11.12.2018.
Ухвалою суду від 23.12.2018 у задоволенні клопотань позивача про зупинення провадження у справі від 26.11.2018 та від 28.11.2018 - відмовлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказ №157-к від 17.07.2018, яким позивача звільнено з посади заступника директора Департаменту - начальника управління регіонального розвитку Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури обласної державної адміністрації на підставі п.2 ч. 1 ст.84 Закону України «Про державну службу», є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки належного встановлення факту набуття позивачем громадянства іншої держави (Угорщини) встановлено не було, позивач користується гарантіями, передбаченими ст.119 Кодексу Законів про працю України та ст.39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», за яким зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток, у зв'язку з проходженням військової служби за контрактом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві (а.с.4-5 т.1) та відповіді на відзив (а.с.119 т.1). Пояснив, що позивач є учасником бойових дій, на нього поширюються гарантії, передбачені ст.119 Кодексу Законів про працю України та ст.39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», проходить військову службу за контрактом, а відтак не може бути звільненим на підставі п.2 ч. 1 ст.84 Закону України «Про державну службу». Звернув увагу суду, що при призначенні на посаду, на час звільнення та даний час позивач є громадянином України, а документи, на підставі яких прийнято рішення про його звільнення не є належними доказами, оскільки основним документом який підтверджує набуття громадянства іншої держави є відповідний паспорт, виданий іноземною державою або отримана від іноземної держави інформація у порядку ст.24 Європейської Конвенції про громадянство, ратифікованої Україною згідно Закону України №163-Vвід 20.09.2006. Зазначив, що належним доказом може бути офіційний документ Державної міграційної служби з інформацією, отриманою через дипломатичні канали Міністерства закордонних справ України, а лист Служби безпеки України №60/2-2-2906 від 13.07.2018 таким не являється. Окрім цього, зазначив, що наказ про звільнення виданий з перевищенням повноважень, у наказі не зазначено громадянство якої саме держави нібито набув позивач. Також пояснив, що звільнення позивача фактично є звільненням за п.2 ст.36 КЗпП України, оскільки обставиною, що обумовлює припинення строку трудового договору у даному випадку є факт набуття громадянства іншої держави. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації у судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечила з підстав, зазначених у відзиві на позов (а.с.29-32 т.1) та запереченні на відповідь на відзив (а.с.173-174 т.1). Вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Пояснила, що позивач правомірно звільнений уповноваженим суб'єктом - директором Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Івано-Франківською обласною державною адміністрацією отримано інформацію від компетентного органу - Служби безпеки України в Івано-Франківській області, із копіями документів, що отримані з митних та прикордонних органів України, які підтверджують набуття позивачем громадянства Угорщини. Частиною 2 статті 84 Закону України «Про державну службу» визначено обов'язок суб'єкта призначення звільнити державного службовця у триденний строк з дня настання або встановлення факту, передбаченого цією статтею, якщо інше не встановлене законом. Вважає звільнення позивача правомірним, та зазначає, що правовідносини у справі регулюються спеціальним Законом України «Про державну службу», як спеціальним актом вищої юридичної сили, а тому його положенням у процесі правозастосування надається перевага над положеннями КЗпП України. Пояснила, що Законом України «Про державну службу» не закріплено вимог до документів, на підставі яких може бути встановлено факт набуття громадянства іншої держави. Вважає, що це можуть бути будь-які докази, які підтверджують такий факт. Також пояснила, що відповідно до п.12 ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №887 від 26.09.2012 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації» заступники керівника структурного підрозділу із статусом юридичної особи публічного права призначаються на посаду та звільняються з посади керівником такого структурного підрозділу, відтак позивач звільнений уповноваженим суб'єктом, а посилання позивача на факт неналежності йому паспорта громадянина Угорщини та недопустимість доказів, є необґрунтованими. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача - Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації у судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечила з підстав, зазначених у відзиві на позов (а.с.52-56 т.1). Вважає, що позовні вимоги є безпідставними, не підтверджені нормами матеріального права та є такими, що не підлягають до задоволення. Пояснила, що державна служба позивача і трудові відносини з Департаментом припинені правомірно, у зв'язку з втратою позивачем права на державну службу, оскільки ним набуто громадянство іншої держави. Звернула увагу суду, що за результатами поданої позивачем скарги 30.08.2018, працівниками Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Чернівецькій, Івано-Франківській та Тернопільській областях проведено виїзну позапланову перевірку, відповідно до довідки якої від 04.09.2018, порушень законодавства про державну службу в частині проходження та припинення державної служби позивача не виявлено. Також, за результатами проведеного Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області інспекційного відвідування, в період з 07.09.2018 до 10.09.2018, не виявлено порушень законодавства в частині невиплати середньомісячного заробітку. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області надав суду письмові пояснення (а.с.222-223 т.1). В судовому засіданні зазначив, що в рамках проведення контррозвідувальної операції виявлено факт набуття громадянства Угорщини заступником директора Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації Мочерняком Р.М. Виявлення даного факту було встановлено з різних джерел, в тому числі матеріалів прикордонної служби, зокрема щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Зазначив, що позивач, окрім цього, використовуючи паспорт громадянина Угорщини здійснив переліт з аеропорту Київ-Лутон (Великобританія) та повернувся: Лондон-Київ, ввіз на митну територію України як нерезидент (громадянин Угорщини) легковий автомобіль, яким здійснював переміщення через державний кордон України, в тому числі і як громадянин України. Надав суду копію паспорта громадянина Угорщини НОМЕР_1 від 11.04.2013, виданого на ім'я ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та інших підтверджуючих матеріалів Прикордонної служби України та Державної фіскальної служби України.
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши надані суду письмові докази, особову справу позивача, суд встановив наступне.
З 26.04.2016 ОСОБА_2 призначений на посаду заступника директора Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації - начальника управління регіонального розвитку, в порядку переведення з Коломийської районної державної адміністрації, як такий, що успішно пройшов стажування (а.с.7-8 т.1).
Позивач, з 02.07.2018 перебуває на військовій службі за контрактом №239 у Збройних Силах України, відповідно до якого добровільно взяв на себе зобов'язання проходити військову службу у Збройних Силах України протягом дії строку контракту (на три роки) (а.с. 9-10 т.1).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (м. Володимир-Волинський Волинської області) №146 від 02.07.2018 позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення, з 02.07.2018 вважається таким, що приступив до виконання обов'язків на посаді водія автомобільного взводу роти матеріального забезпечення (а.с.11 т.1).
17.07.2018 до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації надійшов лист Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області № 60/2/2- 2906 від 13.07.2018 із копіями документів, отриманих з митних та прикордонних органів України, зокрема, копіями протоколів ДПС України №051158 від 10.12.2014, №051934 від 27.08.2015 про притягнення ОСОБА_2 , як громадянина Угорщини до відповідальності за вчинення адміністративного проступку, передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП, засвідченою копією паспорта громадянина Угорщини НОМЕР_1 від 11.04.2013, виданого на ім'я ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 (джерело інформації: Мостиський прикордонний загін ДПС України), копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу «Mersedes-Benz S350», номерний знак НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 , виданого на ім'я Mochernyak Roman, копією відповіді ДПС України від 07.12.2017 (а.с.81-92 т.1).
Наказом Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №157-к від 17.07.2018 ОСОБА_4 звільнено з посади заступника директора Департаменту - начальника управління регіонального розвитку, у зв'язку з втратою права на державну службу або його обмеженням внаслідок встановлення факту набуття ним громадянства іншої держави, відповідно до п.2 ч.1 ст.84 Закону України «Про державну службу». Підстава: лист Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 13.07.2018 № 60/2/2- 2906 (а.с.79 т.1).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Статтею 83 цього Закону визначені підстави для припинення державної служби.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу» державна служба припиняється, у разі втрати права на державну службу або його обмеження (ст.84 Закону).
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 84 Закону України «Про державну службу», підставами для припинення державної служби у зв'язку із втратою права на державну службу або його обмеженням є: набуття громадянства іншої держави.
Згідно частини 2 статті 84 вказаного Закону у випадках, зазначених у пунктах 1-4 частини першої цієї статті, суб'єкт призначення зобов'язаний звільнити державного службовця у триденний строк з дня настання або встановлення факту, передбаченого цією статтею, якщо інше не встановлено законом, а у випадку, зазначеному у пункті 5 частини першої цієї статті, - у порядку, визначеному статтею 32 цього Закону.
Слід зазначити, що законодавцем у статті 83 Закону України «Про державну службу» проведено розмежування припинення державної служби у разі втрати права на державну службу та за ініціативою суб'єкта призначення.
На підставі вказаного необґрунтованими є доводи представника позивача про звільнення позивача за п.2 ст.36 Кодексу законів про працю України та необхідності проведення службового розслідування, оскільки в даному випадку мова не ведеться про звільнення працівника на підставі дисциплінарного стягнення. ОСОБА_2 звільнено з підстав набуття громадянства іншої держави у зв'язку з чим позивач втратив право на державну службу, а набуття державним службовцем громадянства іншої держави не є дисциплінами проступком. В таких випадках законодавство не передбачає обов'язок проведення службового розслідування. Що стосується питання звільнення позивача під час проходження ним військової служби, то положення статті 119 Кодексу законів про працю України, статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» також не поширюються на спірні правовідносини, оскільки відсутній факт накладення дисциплінарного стягнення, а роботодавцю в силу вимог частини 2 статті 8 Закону України «Про державну службу» встановлено обов'язок звільнення державного службовця у триденний строк з дня встановлення факту набуття громадянства іншої держави.
Стосовно доводів позивача про те, що набуття позивачем громадянства іншої держави встановлено на підставі неналежних доказів, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про службу безпеки України» до завдань СБУ входить попередження, виявлення та розкриття протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
В даному випадку встановлено перебування на державній службі громадянина іншої держави, відповідні дані були отримані в рамках проведення контррозвідувальної операції, у зв'язку із чим на адресу Івано-Франківської обласної державної адміністрації скеровано лист № 60/2/2- 2906 від 13.07.2018. Копії документів, які долучені до вказаного листа, надані компетентним органом - органами Державної прикордонної служби України, є належним чином засвідченими.
Так, додано копію паспорта виданого на ім'я ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 (MIKULICSIN) громадянина Угорщини НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу «MERCEFES-BENZ S350» № НОМЕР_5 від 20.11.2012 (номерний знак НОМЕР_6 , номер кузова НОМЕР_7 ) останнє видане на ім'я ОСОБА_3 .
Згідно інформації про перетин державного кордону України, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як громадянин Угорщини (паспорт НОМЕР_1 ), та ОСОБА_2 ( ОСОБА_5 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , як громадянин України (паспорт НОМЕР_8 ) неодноразово перетинав державний кордон України на транспортному засобі «MERCEFES-BENZ S350», номерний знак НОМЕР_6 , номер кузова НОМЕР_7 .
Як встановлено судом, в тому числі при огляді особової справи позивача, всі особові дані позивача, зокрема, рік народження, місце народження, прізвище, ім'я співпадають із особистими даними паспорта, виданого на ім'я ОСОБА_3 , як громадянинові Угорщини. Також є схожими зображення на фотокартках в документах. При цьому суд вважає помилковими доводи представника позивача про те, що в документі іноземною мовою нібито зазначено інше прізвище, оскільки прізвище ОСОБА_6 на угорській мові пишеться як « ОСОБА_7 ».
Також, є помилковими твердження представника позивача про прийняття наказу №157-к від 17.07.2018 неуповноваженою особою, оскільки відповідно до пункту 12 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України №887 від 26.09.2012 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації» із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №434 від 23.05.2018, заступники керівника структурного підрозділу із статусом юридичної особи публічного права призначаються на посаду та звільняються з посади керівником такого структурного підрозділу.
Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації №394 від на основі Типового положення 17.07.2018 року у новій редакції затверджено Положення про департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, відповідно до якого Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс; директор департаменту має заступника, який призначається на посаду і звільняється з посади директором Департаменту відповідно до законодавства про державну службу (а.с.115 т.1).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, та безпідставність позовних вимог.
За відсутності доказів понесення сторонами судових витрат, то згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України немає підстав для їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 )
Івано-Франківська обласна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 20567921, вул. Грушевського 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38163425, вул. Грушевського 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20001579, вул.Сахарова 15, м. Івано-Франківськ, 76000 )
Суддя Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 25.01.2019.