15 січня 2019 року Справа №2а/0470/5888/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарчук - Борисенко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про заміну сторони у справі №2а/0470/5888/12 за позовом Кам'янського об' єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
19.10.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про заміну сторони по справі №2а/0470/5888/12, в якому останній просить замінити сторону, а саме позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
В обґрунтування заяви зазначено, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 04.07.2013 року № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» функції адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перейшли від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України, у зв'язку з чим заявник просить замінити сторону, а саме - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
19.10.2018р. згідно розпорядження в.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду за № 2826д, у зв'язку із переведенням судді Чабаненко С.В. до іншого суду, на підставі повторного автоматичного розподілу справ, вказану справу було передано для розгляду судді Захарчук-Борисенко Н.В.
Ухвалою суду від 22.10.2018 року заяву було призначено до розгляду у судовому засіданні.
Сторони про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином, в судове засідання не з'явились. Заявник просив розглянути заяву без його участі у порядку письмового провадження.
Згідно приписів статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, у зв'язку з чим суд ухвалив проводити розгляд заяви за відсутності сторін.
Суд, розглянувши подані документи, встановив, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2012 року у справі №2а/0470/5888/12 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості було задоволено.
За вказаною постановою, 16.01.2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 11.12.2016 року позивача по справі - Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області замінено на Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
19.10.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про заміну сторони по справі №2а/0470/5888/12, в якому останній просить замінити сторону, а саме позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Статтею 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником (ч. 1). Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 року № 406-VII, який набрав чинності 11.08.2013 року, врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 року № 406-VII, Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Суд зазначає, що вказаною нормою не обмежуються права органу Пенсійного фонду України як стягувача у виконавчому провадженні, відкритому до прийняття цього Закону, та не встановлюється обов'язку заміни стягувача у відкритому виконавчому провадженні з органу Пенсійного фонду України на орган, який реалізує державну податкову і митну політику.
Крім того, згідно абзацу третього пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 року № 406-VII органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
З матеріалів справи вбачається, що правовідносини щодо сплати страхових внесків виникли до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 року № 406-VII, який набрав чинності 11.08.2013 року, а саме січень 2012 року. Тобто, саме територіальний орган Пенсійного фонду України повинен здійснювати завершення процедури щодо стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску.
У відповідності до пункту п'ятого Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 року № 406-VII суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що в органу Пенсійного фонду України, в інтересах якого видано виконавчий лист, залишається право та статус стягувача коштів, суд дійшов висновку про відсутність встановлених законом підстав для заміни сторони виконавчого провадження на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про заміну сторони у справі №2а/0470/5888/12 за позовом Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко