Кіровоградської області
"10" липня 2007 р.
Справа № 7/37
Господарський суд Кіровоградської області у складі колегії суддів Тимошевської В.В. - головуючого, Коротченко Л.С., Коваленко Н.М. при секретарі судового засідання Костенко В.С. розглянув у відкритому судовому засіданні 10.07.07 о 16:40 адміністративну справу № 7/37
за позовом: Закритого акціонерного товариства "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга", м. Кіровоград
до відповідача: Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: директора департаменту корпоративних відносин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ
про визнання протиправним і скасування рішень та зобов"язання вчинити певні дії
Представники сторін:
від позивача - Квашук О.Д., довіреність № 29 від 20.06.2007 р.;
від позивача - Васильєва О.М., довіреність № 28 від 20.06.2007р.;
від відповідача - Шевченко Т.В., довіреність №100/11200 від 06.07.2007 р.;
від третьої особи - Шевченко Т.В., довіреність №100/11200 від 06.07.2007 р.
Закритим акціонерним товариством "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" подано позовну заяву з вимогами визнати протиправним і скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України №127 від 17.04.2007 року, підписаного за дорученням Голови Комісії уповноваженою особою, директором департаменту корпоративних відносин Петрашком О.Г., яким ЗАТ "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" відмовлено в реєстрації випуску акцій, та зобов'язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України зареєструвати випуск акцій ЗАТ "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" відповідно до наданих товариством документів.
10.07.2007 р. позивачем подано заяву про зміну позовних вимог, згідно з якою додатково до первісних вимог заявлено вимогу визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №823 від 17.04.2007р., яким відмовлено позивачу у реєстрації випуску цінних паперів.
Відповідно до статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підставу адміністративного позову.
Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначаючи про відповідність вимогам законодавства прийнятих рішень.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
15 лютого 2007 р. закритим акціонерним товариством "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" (далі по тексту - товариство) направлено до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - Комісія) заяву про реєстрацію випуску простих іменних акцій у кількості 868 600 номінальною вартістю 20 грн. і сумарною вартістю 17 372 000 грн., з прикладенням до заяви комплекту документів, необхідних для реєстрації.
За результатами розгляду наданих на реєстрацію документів Комісією 17.04.2007 р. видано рішення №823 та на його підставі розпорядження №127-В за підписом директора департаменту корпоративних відносин Комісії, якими відмовлено товариству в реєстрації випуску акцій з підстав, передбачених порядком реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та статті 9 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" реєстрацію випуску цінних паперів віднесено до компетенції Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку, яка згідно з Указом Президента України від 14 лютого 1997 р. N 142/97 є центральним органом виконавчої влади.
Реєстрація випуску акцій закритих акціонерних товариств здійснюється уповноваженими особами Комісії у відповідності до порядку, визначеного Положенням про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, затвердженого рішенням Комісії від 11.06.2002 р. №167 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2002 р. за №587/6875.
Згідно з даним Положенням та відповідно до статті 29 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" Комісія протягом 30 днів після отримання заяви і всіх необхідних документів для реєстрації випуску цінних паперів здійснює реєстрацію їх випуску або відмовляє в реєстрації.
Пунктом 1.5. Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств передбачено наступні підстави для відмови в реєстрації випуску акцій:
а) невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
б)порушення встановленого законодавством порядку проведення випуску цінних паперів та порядку зміни розміру статутного капіталу;
в) порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про випуск акцій чи зміну розміру статутного капіталу (фонду), про внесення змін до статуту товариства, пов"язаних зі зміною розміру статутного капіталу товариства;
г) порушення переважного права акціонерів на придбання додатково випущених акцій;
ґ) прийняття уповноваженою особою реєструвального органу або судовими органами рішення про зупинення обігу (розміщення) цінних паперів, яке є чинним на дату реєстрації, у порядку, передбаченому законодавством;
д) відсутності будь-якого з документів, визначених у п. 2.2 та 2.3 цього Положення.
Інші причини не можуть бути підставами для відмови в реєстрації випуску акцій.
Повідомлення про відмову в реєстрації випуску акцій здійснюється відповідно до встановленого в реєструвальному органі порядку. Дане повідомлення доводиться до емітентів письмово і має містити правове обґрунтування такої відмови.
Як вбачається з матеріалів судової справи, відповідачем 17.04.2007 р. прийнято рішення №823 про відмову позивачу в реєстрації випуску акцій. Зміст даного рішення не містить викладу обставин, які стали підставою для відмови. Підстави для відмови викладені у розпорядженні Комісії №127-В від 17.04.2007 р., виданого та підписаного згідно до вказаного рішення директором департаменту корпоративних відносин Комісії.
Згідно з пунктом 5 рішення Комісії №149 від 29.09.2000 р. "Про передачу повноважень з реєстрації випусків акцій та скасування реєстрації випусків акцій до територіальних управлінь Комісії" рішення про відмову в реєстрації випусків цінних паперів відповідно до повноважень, визначених цим рішенням, оформлюється у вигляді Розпорядження про відмову в реєстрації випуску цінних паперів і підписується керівником відповідного територіального органу (управління) Комісії або начальником управління корпоративних відносин.
Поряд з цим, розпорядження №127-В від 17.04.2007р. не містить обґрунтованих підстав для відмови у реєстрації випуску акцій позивачу, що грунтується наступним.
Як вбачається зі змісту оскарженого розпорядження підставами для відмови позивачу в реєстрації випуску акцій стало слідуюче.
Згідно з пунктом 1 розпорядження - відсутність реєстрації випуску акцій, хоча товариство зареєтровано 21.08.1993 р., що не відповідає вимогам пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про господарські товариства". Однак, зміст Закону України "Про господарські товариства" не містить Прикінцевих положень взагалі, що свідчить про відсутність правового обґрунтування викладеної підстави відмови.
Наступною підставою, викладеною у пункті 2 розпорядження, є недотримання товариством вимог підпунктів б) і г) пункту 3 Глави 1 розділу ІІ Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Комісії 22.02.2007 р. №387. Згідно даних норм при збільшенні розміру статутного капіталу акціонерного товариства заборонено поєднувати шляхи (способи) збільшення розміру статутного капіталу та приймати рішення про його збільшення до реєстрації усіх попередніх випусків акцій, що, за висновком Комісії, здійснено позивачем. Такий висновок Комісії обґрунтовано наступним. Згідно установчого договору товариства, затвердженого рішенням зборів засновників від 29.06.1993 р., статутний фонд товариства становить 8 595 400 000 карбованців, поділений на 1 000 штук простих акцій, номінальною вартістю 8 595 400 карбованців. Поряд з цим, відповідно до статуту товариства, затвердженого загальними зборами акціонерів 23.06.2005 р. (протокол №28) та зареєтрованого 01.07.2005 р., розмір статутного капіталу товариства становить вже 17 372 000 гривень, поділений на 868 600 простих іменних акцій, номінальною вартістю 20 гривень.
Право акціонерного товариства на збільшення розміру статутного фонду передбачено Законом України "Про господарські товариства". Згідно з частиною 2 статті 38 цього Закону збільшення статутного фонду здійснюється в порядку, встановленому Комісією, шляхом випуску нових акцій, обміну облігацій на акції або збільшення номінальної вартості акцій. Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, у редакції, затвердженій рішенням Комісії 22.02.2007 р. №387, та у редакції, затвердженій рішенням Комісії 06.10.2000 р. N158 і чинній на момент проведення зборів акціонерів у червні 2005 року, встановлено джерела збільшення розміру статутного капіталу якими є: додаткові внески (вклади) і реінвестиція дивідендів, а з 2007 р. до джерел збільшення додатково віднесено спрямування прибутку до статутного капіталу. При визначенні статутного капіталу позивача в розмірі 17 372 000 грн., позивачем жодні джерела, необхідні для збільшення розміру капіталу, не використовувались. Даний розмір визначено з урахуванням співвідношення іноземної валюти (долар США), яка була використана при створенні статутного фонду, до грошової одиниці України.
Оскільки позивачем збільшення розміру статутного капіталу фактично не проводилось наведені у розпорядженні інші підстави відмови в реєстрації випуску акцій з причин порушення порядку зміни розміру статутного капіталу є безпідставними. Викладне стосується пункту 3 розпорядження, в якому зазначається про розподіл акцій між засновниками, пункту 5 розпорядження, яким констатується внесок Фонду державного майна України до фонду товариства, та пункту 6 розпорядження щодо невідповідності публікації про скликання і проведення загальних зборів 23.06.2005 р. вимогам повідомлення про загальні збори з питання зміни статутного фонду, які встановлено статтею 40 Закону України "Про господарські товариства".
У виданому розпорядженні Комісією достовірно відображено факт порушення позивачем строку подання документів до реєструвального органу для реєстрації випуску акцій (пункт 4 розпорядження). Так, в пункті 2.1. розділу 2 Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств встановлено строк подачі документів для реєстрації випуску акцій, який становить 60 календарних днів з дати державної реєстрації статуту або змін до статуту. Як вбачається з матеріалів судової справи, заява позивача про реєстрацію випуску акцій подана з порушенням встановленого Положенням строку, а саме - заяву подано 15.02.2007р., а зміни до статуту зареєстровано 01.07.2005 р. Однак, порушення строку подання документів на реєстрацію не є підставою для відмови у її проведенні так як це не передбачено пунктом 1.5. Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств.
Право акціонерного товариства здійснювати випуск цінних паперів передбачено статтею 27 Закону України "Про господарські товариства". Згідно статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" емісія, тобто послідовність дій щодо випуску та розміщення цінних паперів, проводиться в декілька етапів, першим з яких є прийняття такого рішення уповноваженим на це органом товариства.
Рішення щодо випуску акцій ЗАТ "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" прийнято 23.06.2005 р. загальними зборами акціонерів та оформлено протоколом.
Порядок скликання загальних зборів акціонерів визначено статтею 43 Закону України "Про господарські товариства", згідно з яким повідомлення про час, місце проведення зборів та порядок денний мають бути опубліковані в друкованих виданнях та доводитись персонально до відома держателів іменних акцій.
Згідно матеріалів судової справи, позивачем опубліковано загальне повідомлення про час, місце проведення загальних зборів та про порядок денний в "Українській інвестиційній газеті" №14 (493) від 01.04.2005 р. та у газеті "Акціонер" №18 (140) від 04.05.2005 р. (а.с.72-73). Крім того, про час, місце проведення зборів і про порядок денний персонально повідомлено держателів іменних акцій, що підтверджується копією такого повідомлення від 08.04.2005 р. №1348 (а.с. 52).
13.06.2005 р. на загальних зборах акціонерів товариства, на яких були присутні представники усіх держателів іменних акцій, розглянуто питання за порядком денним, згідно з опублікованим, та до нього додатково включено питання про обрання членів Ревізійної комісії і Спостережної ради та про затвердження звіту Ревізійної комісії товариства. Тобто, включені питання випуску акцій не стосувались. Всі інші питання порядку денного, у тому числі щодо випуску акцій, при проведені зборів не змінювались та відповідають опублікованим.
Таким чином, відмічена у пункті 7 розпорядження невідповідність опублікованого порядку денного тому, який зазначено у протоколі, не є підставою для відмови у реєстрації випуску акцій. Дані про наявність будь-яких інших порушень порядку скликання або проведення зборів, на яких прийнято рішення про випуск акцій, в розпорядженні не наводяться.
Не є підставним посилання в пункті 8 розпорядження на невідповідність змісту протоколу в частині розгляду питання про прийняття Статуту товариства у новій редакції вимогам статті 13 Закону України "Про господарські товариства", оскільки на даних зборах рішення про зміну статутного капіталу не приймалось.
Підставою для відмови у реєстрації випуску акцій є викладена в пункті 9 розпорядження невідповідність рішення товариства про випуск акцій вимогам підпункту б) пункту 2.2 розділу 2 Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств.
Так, зазначено, що рішення про випуск акцій прийнято загальними зборами акціонерів, при цьому випуск акцій не зареєстровано, що не відповідає вимогам статті 41 Закону України "Про господарські товариства" та вимогам статті 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні". Однак, викладене не стосується вимог, які передбачаються пунктом 2.2 розділу 2 Положення.
Інші зауваження до змісту рішення, про які викладено в розпорядженні, пояснюються наступним.
В рішенні про випуск акцій зазначено розмір статутного капіталу, який визначено з урахуванням іноземної валюти (долар США), що використовувалась при створенні статутного фонду. В пункті 16 рішення передбачено форми та способи оплати акцій, які розподіляються між засновниками товариства, що відповідає встановленим вимогам до його змісту. Відсутність відомостей про розміщення раніше випущених акцій є наслідком того, що в обіг акції не випускались.
Вимоги пункту 2.2 розділу 2 Положення не передбачають необхідність відповідності зазначених в рішенні розмірів внесків, порядку оплати та переліку засновників тим, що зазначені в установчому договорі. Відсутні вимоги і до валюти, у якій здійснюється оплата за акції, та до порядку оцінки вкладів.
За змістом підпункту б) пункту 2.2 розділу 2 Положення черговість випуску акцій зазначається у рішенні про їх випуск лише у тому разі, коли вони випускаються різними серіями, а тому їх відсутність у рішенні товариства не є порушенням встановлених вимог щодо його змісту.
Оскільки рішення про додатковий випуск цінних паперів позивачем не приймалось, не є порушенням відсутність в рішенні товариства порядку реалізації переважного права акціонерів на придбання акцій, що випускаються додатково.
Відсутність акту оцінки майна, що вноситься Фондом державного майна України до статутного капіталу товариства, про що зазначено в пункті 10 розпорядження, не є порушенням вимог підпункту "і" пункту 2.2 розділу 2 Положення, яке встановлює необхідність надання такого акту лише у разі внесення майна господарських товариств з державною часткою.
Виходячи з наявних матеріалів судової справи, судом встановлено, що позивачем дотримано вимоги підпункту "є" пункту 2.2 розділу 2 Положення, яким вимагається надання документів на підтвердження оплати вартості акцій кожним із акціонерів, та стосовно порушення якого зазначається в пункті 11 розпорядження (а.с. 51). Крім того, пункт 1.4 Положення передбачає право реєструвального органу вимагати надання додаткових документів, які підтверджують дані, наведені в документах, що надаються для реєстрації випуску акцій.
Зазначені у пункті 12 розпорядження обставини щодо часу здійснення внесків засновників не передбачені пунктом 1.5 Положення як підстава для відмови в реєстрації випуску акцій.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийняті вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Прийняті відповідачем рішення та розпорядження про відмову позивачу в реєстрації випуску акцій не містять обґрунтованих підстав для відмови у реєстрації випуску акції закритого акціонерного товариства "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга", а тому є неправомірними.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним рішення і розпорядження.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішеня і розпорядження Комісії, згідно яких відмовлено у реєстрації випуску акцій, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно положень ст.27 Закону України "Про господарські товариства" акціонерне товариство має право випускати цінні папери відповідно до вимог, встановлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. За вимогами Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2002 р. №167, Комісія зобов"язана провести реєстрацію випуску акцій у разі відсутності підстав для відмови.
Враховуючи, що відповідач не надав господарському суду будь-яких доказів, які б могли підтвердити, що останній мотивовано має відмовити позивачу у реєстрації випуску акцій з підстав, передбачених п.1.5 Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, господарський суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача зареєструвати випуск акцій підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочиснтва України, оскільки господарський суд ухвалює рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, здійснені позивачем судові витрати підлягають присудженю йому з державного бюджету.
Керуючись ст. 71, п. 1 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ст. ст. 162, 163, 167, ч.ч. 1-4 ст. 254, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №823 від 17.04.2007 р. та видане на його підставі розпорядження №127-В від 17.04.2007 р., підписане уповноваженою особою Комісії - директором департаменту корпоративних відносин, якими закритому акціонерному товариству "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" відмовлено в реєстрації випуску акцій.
Зобов'язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій закритого акціонерного товариства "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" відповідно до наданих товариством документів.
Присудити з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга" (25005, м. Кіровоград вул.Добровольського, 1а) - 3грн. 40коп. судового збору.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий
Судді
В.В.Тимошевська
Л.С.Коротченко
Н.М. Коваленко