23 січня 2019 року справа №426/23153/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Міронової Г.М., Казначеєва Е.Г., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сватівського районного суду Луганської області від 10 грудня 2018 року у справі № 426/23153/18 (головуючий суддя І інстанції - Скрипник С.М.), складене у повному обсязі 10 грудня 2018 року у м. Сватове Луганської області за позовом ОСОБА_1 до сержанта поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконоса Віталія Вадимовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
27 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Сватівського районного суду Луганської області із позовом до сержанта поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконоса Віталія Вадимовича про:
- визнання дій відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності протиправними;
- скасування постанови про адміністративне правопорушення Серії ДПО 18 № 896203, винесену 18 листопада 2018 року відповідачем про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КУпАП, закриття справи (а.с. 1-4).
Рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 10 грудня 2018 року відмовлено у задоволені позовних вимог (а.с. 25-26).
Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати рішення Сватівського районного суду Луганської області від 10 грудня 2018 року у справі № 426/23153/18 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги обставини по справі, оскільки позивачем не порушено вагових чи габаритних параметрів, встановлених для контейнеровозів (а.с. 30).
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі задовольнити, рішення суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що 18 листопада 2018 року сержантом поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконосом Віталієм Вадимовичем, який є уповноваженою посадовою особою органу внутрішніх справ, на виконання своїх владних повноважень винесена постанова ДПО № 896203 по справі про адміністративне правопорушення, за якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 510,00 грн.
Як вбачається зі спірної постанови водій ОСОБА_4 31 травня 2018 року о 10-20 год. керував транспортним засобом «DAF XE 95.480», номерний знак НОМЕР_1 по автодорозі М18 з порушенням правил перевезення небезпечного вантажу, чим порушив п. 22.5 ПДР, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.132-1КУпАП (а.с. 7).
Спірним питанням у справі є правомірність прийняття постанови та накладення на позивача адміністративного штрафу.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірність прийнятої спірної постанови, відтак вона є такою, що не підлягає скасуванню. Суд першої інстанції виходив с того, що у позивача в порушення п.п.25-28 Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ №30 від 18.01.2001 р. відсутній дозвіл , виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів( п.4).
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказам у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно з ч. 5 ст. 258 КУпАП - якщо підчас складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3цього Кодексу та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно до вимог п. 7 розділу VІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції», затвердженою Наказам МВС України від 06 листопада 2015 року № 1376, посадова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 280 КУпАП зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правомірного вирішення справи.
Щодо суті самого порушення позивачем Правил дорожнього руху, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Як вбачається з постанови про накладення адміністративного стягнення, в ній вказані: найменування органу (посадова особа), який виніс постанову - сержант поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконос Віталій Вадимович, дату розгляду справи - 18 листопада 2018 року; відомості про особу, щодо якої розглядається справа - ОСОБА_1; суть адміністративного правопорушення, опис обставин, встановлених при розгляді справи, п. 22.5 ПДР - порушено правила перевезення небезпечного вантажу; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення (ст. 132-1 КУпАП); прийняте по справі рішення - застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. (а.с. 7).
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до ст. 132-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10 жовтня 2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування встановлений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879).
Згідно п.п. 3, 15 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.п. 16,18 вказаного Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
При цьому, відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Як вбачається зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, повна маса спеціалізованого вантажного контейнеровозу MAN TGX 26.440, номерний знак НОМЕР_2, складає 26 000 кг (а.с.6).
Як вбачається зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - причепу KRONE AZ номерний знак НОМЕР_3 складає 18 000 кг (а.с.6).
Як вбачається з Довідки № 0011606 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18 листопада 2018 року повна маса транспортного засобу MAN TGX 26.440, номерний знак НОМЕР_2 та причепу KRONE AZ номерний знак НОМЕР_3 складає 42 750 тонн (а.с. 8).
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Враховуючи те, що повна маса транспортного засобу позивача складає 42 750 тонн, що не перевищує встановлену п. 22.5 Правил дорожнього руху України масу (44 т) для контейнеровозів та відповідно не потребує спеціального дозволу або сплату, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність порушень позивачем вищевказаної норми ПДР.
Інших порушень в постанові відповідача не зазначено.
У відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинам справи висновок суду першої інстанції, що відповідачем прийнята постанова з додержанням норм процесуального права, оскільки в матеріалах справи відсутні докази скоєння самого правопорушення, відтак, спірна постанова про накладення на позивача адміністративного стягнення є такою, що підлягає скасуванню, а справа - закриттю за відсутністю складу правопорушення.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає достатнім захист порушених прав позивача шляхом скасування спірної постанови та закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Крім того, відповідно до положень ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України суд не наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про визнання дій протиправними у даній категорії справ.
Отже позовні вимоги щодо визнання дій відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності протиправними,- задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції, відповідно до вимог статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов до висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 250, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сватівського районного суду Луганської області від 10 грудня 2018 року - задовольнити частково.
Рішення Сватівського районного суду Луганської області від 10 грудня 2018 року у справі № 426/23153/18 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до сержанта поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконоса Віталія Вадимовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення Серії ДПО 18 № 896203, прийняту 18 листопада 2018 року сержантом поліції СРПП ГУНП в Донецькій області Куконосом Віталієм Вадимовичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КУпАП.
Закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повне судове рішення складено 23 січня 2019 року.
Судді Т.Г.Арабей
Е.Г. Казначеєв
Г.М. Міронова