Рішення від 22.01.2019 по справі 480/4386/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 р. Справа № 480/4386/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області, третя особа: Садівська селищна рада Сумського району Сумської області, про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є власником житлового будинку, розташованого на території с. Сад Сумського району. Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вважає таке рішення протиправним. Розділом ІІ пунктом 3 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №1791-VІІІ від 20.12.2016 встановлено, що з 1 січня 2017 року до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів на 2017 рік відповідно до цього Закону, встановлені таким органом місцевого самоврядування ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки застосовуються з коефіцієнтом 0,5. У 2017-2018 роках Садівською селищною радою не приймалось рішення щодо ставок податку на нерухоме майно. Вважає, що ставка податку повинна коригуватись на коефіцієнт 0,5 та має становити 3815,33 грн. Відповідач протиправно нарахував зобов'язання в сумі 7624,65 грн. Просить визнати протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення №2184/13-08 від 03.08.2018.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що рішенням Садівської селищної ради від 11.07.2016 було встановлено з 01.01.2017 ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Саме за цими ставками був розрахований податок у податковому повідомленні-рішенні. Положення закону, на які посилається позивач у позовній заяві, застосовується до тих органів місцевого самоврядування, які в 2016 році не прийняли рішення про встановлення на 2017 рік ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Просить відмовити в задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач вказує, що обставини, викладені у відзиві не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позову.

Третя особа пояснень щодо позову та відзиву до суду не подала.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач є власником нерухомого майна - житлового будинку, розташованому в с. Сад Сумського району, загальною площею 385,5 кв.м (а.с. 10).

03.05.2018 ГУ ДФС в Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення №2184, яким визначено позивачу суму зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік в сумі 7 624,65 грн. Податок був сплачений позивачем 27.09.2018 (а.с. 7).

Згідно розрахунку, наданого податковим органом у відзиві, при визначенні суми податкового зобов'язання відповідач керувався рішенням Садівської сільської ради від 11.07.2016, яким встановлено з 01.01.2017 ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Рішенням Садівської сільської ради від 11.07.2016 року встановлено з 01.01.2017 року податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості та його ставки. Відповідно до вказаного рішення встановлено з 01.01.2017 року на території Садівської сільської ради ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб - у розмірі 1,0 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м. бази оподаткування.

База оподаткування об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток, на 180 кв. метрів (а.с. 8).

З 1 січня 2017 року набув чинності Закон України від 20 грудня 2016 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" (далі - Закон № 1791), пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" якого установлено, що з 1 січня 2017 року до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів на 2017 рік, відповідно до цього Закону, встановлені таким органом місцевого самоврядування ставки єдиного податку для платників першої групи, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та збору за місця для паркування транспортних засобів застосовуються з коефіцієнтом 0,5.

В 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги п.п 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, п.п. 12.3.4 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (п. 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1791).

Згідно довідки Садівської сільської ради від 31.08.2018 до вищевказаного рішення від 11.07.2016 року зміни не вносилися (а.с. 9). З урахуванням пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1791-VIII, вимоги Податкового кодексу щодо принципу стабільності податкового законодавства та загальної процедури прийняття органом місцевого самоврядування рішень про встановлення місцевих податків у 2017 році не застосовувались. На виконання пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 1791-VIII сільською радою мало бути прийняте нове рішення про встановлення ставок місцевих податків. В іншому разі ставка податку повинна застосовуватись з коефіцієнтом 0,5.

Оскільки рішення Садівської сільської ради від 11.07.2016 року було чинним на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та до нього не вносились зміни у зв'язку з прийняттям Закону України № 1791-VIII, ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Садівської сільської ради у 2017 році повинна застосовуватись з коефіцієнтом 0,5 на підставі п. 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1791-VIII.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем під час розгляду адміністративної справи не наведено об'єктивних доводів та не надано належних доказів в обґрунтування правомірності визначення податкового зобов'язання без врахування при визначенні ставки податку коефіцієнта 0,5. Суд дійшов висновку про безпідставне нарахування позивачу у податковому повідомленні - рішенні податку в сумі 7624,65 грн. Ставка податку, яка підлягає сплаті позивачем, повинна становити 3812,33 грн.(7624,65 грн. * 0,5).

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.08.2018 №2184/13-08 в частині визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 3812,32 грн.

На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.05.2018 №2184/13-08 в частині визначення ОСОБА_1 зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 3812,32 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (вул. Іллінська,13, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39456414) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко