Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 січня 2019 р. № 820/2928/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Саєнко Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
13 липня 2017 року до Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення №61502-13 від 23.12.2016, прийняте Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
09 серпня 2017 постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення №61502-13 від 23.12.2016, прийняте Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області відносно ОСОБА_3.
23.08.2017 Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області подано апеляційну скаргу на вищезазначену постанову.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 по справі №820/2928/17 - залишено без задоволення. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 по справі №820/2928/17 за позовом ОСОБА_3 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишено без змін.
27.10.2017 Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області подано касаційну скаргу на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 по даній справі.
Постановою Верховного Суду від 29 серпня 2018 року касаційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Судом встановлено, що за позивачем з 20.05.2016 рахується у власності транспортний засіб - автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 200, 2016 року випуску, номерний знак - НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Харківською ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області 23.12.2016 було прийнято податкове повідомлення-рішення №61502-13, яким визначено позивачу суму грошового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 16666,67 грн.
Позивач оскаржив вказане рішення контролюючого органу в адміністративному порядку та, за результатами оскарження, ГУ ДФС в Харківській області та ДФС України залишило скарги ОСОБА_3 без задоволення, а податкове повідомлення - рішення - без змін.
Згідно з пунктом 10.2 статті 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно п.п. 12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно п.п. 12.3.5 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими, згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.
Крім того, з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який ввів пряму норму - установити, що в 2016 році не застосовуються вимоги, встановлені п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст.12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Отже, у 2016 році зупинено дію п.п. 12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, що свідчить про відсутність для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків і зборів. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік, таке має братися до уваги контролюючим органом при здійсненні розрахунку податку на 2016 рік. Таким чином, Податковим кодексом України встановлений обов'язок щодо сплати місцевих податків і зборів незалежно від термінів прийняття органами місцевого самоврядування рішень про встановлення відповідних податків і зборів.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Cудом упостанові від 04.09.2018 у справі №820/5457/17.
Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 01.01.2015 введено в дію статтю 267 Податкового кодексу України «Транспортний податок».
Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку е фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту і 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України та пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин), об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Отже, об'єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1033500 грн.).
Згідно з п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 зазначеної статті Податкового кодексу України.
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України передбачено, що з 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Згідно з підпунктом 267.6.2 пункту 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою -платником, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Відповідно п.п. 267.6.6 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишишся до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Так, на підставі даних УДАІ ГУМВС України у Харківській області, за гр. ОСОБА_3 з 20.05.2016 року зареєстрований легковий автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1.
Міністерством економічного розвитку і торгівлі України листом від 22.02.2016 №3252-08/4797-03 було направлено на адресу ДФС інформацію щодо автомобілів з року виписку яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» станом на 1 січня 2016 року.
Отже, легковий автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200, 2016 року випуску, з об'ємом двигуна 4,5 куб. см., входить до вказаного переліку та є об'єктом оподаткування у 2016 році.
Розрахунок транспортного додатку наступний: 25000,00 грн. (ставка податку на календарний рік) / на 12 місяців * 8 місяців (кількість місяців володіння транспортним засобом - з 20.05.2016) = 16666,67 гривень.
Отже, обчислення транспортного податку за 2016 рік по транспортному засобу - легковому автомобілю Марки TОYOTA LAND CRUISER 200, 2016 року випуску, з об'ємом двигуна 4,5 куб. см., датою випуску 2016 рік, державний номерний знак НОМЕР_1, який з 20.05.2018 є власністю ОСОБА_3, здійснено на підставі ст. 267 Податкового кодексу України, за місцем реєстрації платника податку.
Також, судом встановлено, що 28.09.2018 ГУ ДФС у Харківській області звернулось до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з листом №40942/10/20-40-10-06-05 про наданні інформації про середньо ринкову вартість автомобіля марки TOYOTA LAND CRUISER 200, 2016 року випуску, об'єм двигуна 4461 куб.см., дизель, у 2016 році.
Згідно з відповіддю Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 18.10.2018 №3805-05/45390-06 середньоринкова вартість вказаного автомобіля становила понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року.
Також, згідно з розділом II Порядку надіслання повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за №124/28254, який розроблений відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодекси України, контролюючий органі визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податковий зобов'язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредити та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшений від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством, і складає податкове повідомлення-рішення. У випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами, зокрема, форма "Ф" - для платників податків - фізичних осіб, якщо відповідно до законодавства контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платники податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства (Додаток 1 до Порядку).
Отже, податкове повідомлення від 23.12.2016 №61502-13 відповідає формі, наведеній у додатку №1 до Порядку №1204.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (пров. Академіка Підгорного, буд. 3, м. Харків, 61046, ЄДРПОУ 39859695) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 23 січня 2019 року.
Суддя М.М.Панов